KDE 4 Applications - en to id translation catalogue (38 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
id: &Ekspor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

en: Export to &Yandex.Fotki...
id: Ekspor ke &Yandex.Fotki...

en: Password for the album (optional).
id: Kata sandi untuk album (sembarang).

en: Password:
id: Kata sandi:

en: Title cannot be empty.
id: Judul tidak boleh kosong.

en: Update policy:
id: Pembaruan keamanan:

en: Update metadata
id: Perbarui metadata

en: Update metadata of remote file and merge remote tags with local
id: Perbarui metadata file jarak jauh dan gabungkan tag jarak jauh dengan lokal

en: Skip photo
id: Lewati foto

en: Simple skip photo
id: Lewati foto sederhana

en: Upload as new
id: Unggah sebagai baru

en: Add photo as new
id: Tambah foto sebagai baru

en: Privacy settings:
id: Pengesetan pribadi:

en: Public access
id: Akses publik

en: Friends access
id: Akses teman

en: Private access
id: Akses pribadi

en: Hide original photo
id: Sembunyikan foto asli

en: Disable comments
id: Nonfungsikan komentar

en: Adult content
id: Konten dewasa

en: Yandex.Fotki Plugin
id: Plugin Yandex.Fotki

en: A tool to export image collections to Yandex.Fotki web service.
id: Sebuah alat untuk mengekspor koleksi citra ke layanan web Yandex.Fotki

en: Author
id: Penulis

en: Unauthorized
id: Tak diotorisasi

en: Processing Failed
id: Gagal Memroses

en: Failed to prepare image %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mempersiapkan citra %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Images have been uploaded
id: Citra gambar telah diunggah

en: Please select album first
id: Silakan pilih album dulu

en: Session error
id: Galat sesi

en: Token error
id: Galat token

en: Invalid credentials
id: Tandatangan tidak absah

en: Cannot get service document
id: Tak bisa mendapatkan dokumen layanan

en: Cannot list albums
id: Tak bisa mendaftar album

en: Cannot list photos
id: Tak bisa mendaftar foto

en: Cannot update album info
id: Tak bisa memperbarui info album

en: Uploading Failed
id: Gagal Mengunggah

en: Failed to upload image %1
    Do you want to continue?
id: Gagal mengunggah citra %1
    Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Unknown error
id: Galat tak diketahui
