kipiplugin_smug - en to it translation catalogue (82 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: &Import
it: &Importa

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
it: &Esporta

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Export to &SmugMug...
it: Esporta su &SmugMug...

en: Import from &SmugMug...
it: Importa da &SmugMug...

en: SmugMug New Album
it: Nuovo album SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
it: Queste sono le impostazioni di base per il nuovo album SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
it: Titolo dell'album che verrà creato (richiesto).

en: Category of the album that will be created (required).
it: Categoria dell'album che verrà creato (necessaria).

en: Subcategory of the album that will be created (optional).
it: Sotto-categoria dell'album che verrà creato (opzionale).

en: Description of the album that will be created (optional).
it: Descrizione dell'album che verrà creato (facoltativa).

en: Album template for the new album (optional).
it: Modello per il nuovo album (opzionale).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: new smug album dialog]
en: Category:
it: Categoria:

[ctx: new smug album dialog]
en: Subcategory:
it: Sotto-categoria:

[ctx: new smug album dialog]
en: Description:
it: Descrizione:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
it: Modello:

en: Security && Privacy
it: Sicurezza e riservatezza

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
it: Queste sono le impostazioni di sicurezza e di riservatezza per il nuovo album SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
it: Pubblico

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
it: Un album pubblico è elencato sulla tua pagina pubblica di SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
it: Non elencato

en: Unlisted album is only accessible via URL.
it: Un album non elencato è accessibile solo attraverso un URL.

en: Require password to access the album (optional).
it: Richiedi una password per accedere all'album (opzionale).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
it: Suggerimento da presentare agli utenti quando viene loro richiesta la password (opzionale).

en: Privacy:
it: Riservatezza:

en: Password Hint:
it: Suggerimento per la password:

en: Logging in to SmugMug service...
it: Accesso al servizio SmugMug...

en: Login failed
it: Accesso non riuscito

en: Invalid user/nick/password
it: Nome utente, soprannome o password non validi

en: Invalid API key
it: Chiave API non valida

en: Error
it: Errore

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
it: Questo è l'elenco delle immagini da caricare nel tuo account SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
it: Questo è un collegamento per aprire la pagina Web di SmugMug in un browser.

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
it: Questo è l'account SmugMug che sarà usato per l'autenticazione.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
it: Anonimo

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
it: Accedi anonimamente al servizio SmugMug.

en: SmugMug Account
it: Account SmugMug

en: Login to SmugMug web service using email and password.
it: Accedi al servizio SmugMug utilizzando un indirizzo di posta e una password.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
it: Posta:

en: Change Account
it: Cambia account

en: Change SmugMug Account used to authenticate
it: Cambia l'account SmugMug usato per l'autenticazione

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
it: Questo è l'album SmugMug che sarà usato per il trasferimento.

en: Nickname:
it: Soprannome:

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
it: Soprannome dell'utente SmugMug per elencare gli album.

en: Site Password:
it: Password del sito:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
it: Password del sito per il soprannome o per il nome utente di SmugMug.

en: Album Password:
it: Password dell'album:

en: Password for SmugMug album.
it: Password per l'album SmugMug.

en: New Album
it: Nuovo album

en: Create new SmugMug album
it: Crea un nuovo album SmugMug

[ctx: reload album list]
en: Reload
it: Ricarica

en: Reload album list
it: Ricarica l'elenco degli album

en: Destination
it: Destinazione

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
it: Questo è l'indirizzo dove saranno scaricate le immagini di SmugMug.

en: Options
it: Opzioni

en: These are options that will be applied to images before upload.
it: Queste sono le opzioni che saranno applicate alle immagini prima del caricamento.

en: Resize photos before uploading
it: Ridimensiona le foto prima dell'invio

en: Maximum dimension:
it: Dimensione massima:

en: JPEG quality:
it: Qualità JPEG:

en: Import from SmugMug Web Service
it: Importa dal servizio Web SmugMug

en: Start Download
it: Avvia lo scaricamento

en: Start download from SmugMug web service
it: Avvia lo scaricamento dal servizio Web SmugMug

en: Export to SmugMug Web Service
it: Esporta sul servizio Web SmugMug

en: Start Upload
it: Avvia il caricamento

en: Start upload to SmugMug web service
it: Avvia il caricamento sul servizio Web SmugMug

en: Smug Import/Export
it: Importazione ed esportazione da/in Smug

en: A tool to import/export image collections from/to the SmugMug web service.
it: Uno strumento per importare ed esportare le raccolte di immagini da/nel servizio Web SmugMug.

en: (c) 2005-2008, Vardhman Jain
    (c) 2008-2012, Gilles Caulier
    (c) 2008-2009, Luka Renko
it: © 2005-2008, Vardhman Jain
    © 2008-2012, Gilles Caulier
    © 2008-2009, Luka Renko

en: Author and maintainer
it: Autore e responsabile

en: <qt>Enter the <b>email address</b> and <b>password</b> for your <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a> account</qt>
it: <qt>Inserisci l'<b>indirizzo di posta</b> e la <b>password</b> del tuo account <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a></qt>

en: SmugMug Call Failed: %1
it: Chiamata a SmugMug non riuscita: %1

en: &lt;none&gt;
it: &lt;nessuno&gt;

en: Smug Import
it: Importazione da Smug

en: Smug Export
it: Esportazione in Smug

en: Cannot open file
it: Impossibile aprire il file

en: Uploading Failed
it: Caricamento non riuscito

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
it: Caricamento della foto su SmugMug non riuscito.
    %1
    Vuoi continuare?

en: Processing Failed
it: Elaborazione non riuscita

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
it: Salvataggio della foto non riuscito: %1
    Vuoi continuare?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
it: Scaricamento della foto non riuscito: %1
    Vuoi continuare?
