kipiplugin_printimages - en to ja translation catalogue (55 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Image
ja: 画像(&I)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Print images
ja: 画像印刷

en: Print Assistant...
ja: 印刷ウィザード...

en: Please select one or more photos to print.
ja: 印刷する写真を最低 1 つ選んでください。

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
ja: 一時フォルダを作成できません。このフォルダに対して適切なアクセス権限があることを確認して、やり直してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
ja: 写真を切り取らずに縮小します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
ja: 切り取らない

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
ja: 写真を左に回転します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
ja: 写真を右に回転します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: Previous photo
ja: 前の写真

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
ja: << 前へ(&E)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
ja: 次の写真

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
ja: 次へ(&X) >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
ja: 写真 0 / 0

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid
ja: フォトグリッド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Photos per page
ja: ページごとの写真の数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
ja: 写真のサイズ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
ja: インチ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
ja: 自動回転

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
ja: 写真の数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
ja: ページ数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
ja: 空のスロット数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
ja: ページの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
ja: 次のページ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Captions:
ja: キャプション:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: No captions
ja: キャプションなし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Image file names
ja: 画像のファイル名

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
ja: Exif の日付と時間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
ja: コメント

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Free
ja: カスタム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: %f  filename, %t exposure time, %c comment, %i ISO, %d date-time, %r resolution, %a aperture, %l focal length, \n newline
ja: %f ファイル名、%t 露出時間、%c コメント、%i ISO、%d 日付と時間、%r 解像度、%a 絞り、%l 焦点距離、\n 改行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
ja: サイズ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ja: 画像の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupImage)
en: Position
ja: 位置

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ja: ミリメートル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ja: センチメートル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ja: インチ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ja: 比率を維持

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Photos per page:
ja: ページごとの写真の数:

en: Photo height
ja: 写真の高さ

en: Photo width
ja: 写真の幅

en: Kipi-plugins image printing
ja: Kipi 画像印刷プラグイン

en: Custom
ja: カスタム

en: Print assistant
ja: 印刷ウィザード

en: Author
ja: 作者

en: Contributor
ja: 協力者

en: Unsupported Paper Size
ja: サポート外の用紙サイズ

en: Photo %1 of %2
ja: 写真 %1 / %2

en: Page %1 of %2
ja: ページ %1 / %2

en: The following file will be overwritten. Are you sure you want to overwrite it?
ja: 以下のファイルが上書きされます。よろしいですか？

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
ja: GIMP の一時ファイルを削除できませんでした。

en: There was an error launching the GIMP. Please make sure it is properly installed.
ja: GIMP を起動する際にエラーが発生しました。正しくインストールされているか確認してください。
