kipiplugin_sendimages - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
ja: サイズを変更した JPEG 画像を保存できません。中止します。

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
ja: サイズを変更した PNG 画像を保存できません。中止します。

en: Email Images...
ja: 画像をメールで送る...

en: Operation canceled by user
ja: ユーザによって操作がキャンセルされました

en: Resizing %1
ja: %1 のサイズを変更中

en: Build images properties file
ja: 画像のプロパティファイルを作成

en: no caption
ja: キャプションなし

en: no keywords
ja: キーワードなし

en: file "%1":
    Original images: %2
ja: ファイル ‘%1’:
    元の画像: %2

en: Comments: %1
ja: コメント %1

en: Tags: %1
ja: タグ: %1

en: Rating: %1
ja: 評価: %1

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
ja: プログラム %1 を起動できませんでした。システムを確認してください。

en: Starting "%1" program...
ja: プログラム %1 を起動中...

en: Send Images
ja: 画像メール送信

en: Author and Maintainer
ja: 作者およびメンテナ

en: Developer
ja: 開発者

en: Mail program:
ja: メールクライアント:

en: Attach a file with image properties from %1
ja: %1 の画像のプロパティを添付ファイルにする

en: If you enable this option, all image properties set by %1 as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
ja: このオプションを有効にすると、%1 でコメント、評価、またはタグとして設定した画像のプロパティが 1 つの添付ファイルとして追加されます。

en: Adjust image properties
ja: 画像のプロパティを調整する

en: Image Properties
ja: 画像のプロパティ

en: Very Small (320 pixels)
ja: 極小 (320 ピクセル)

en: Small (640 pixels)
ja: 小 (640 ピクセル)

en: Medium (800 pixels)
ja: 中 (800 ピクセル)

en: Big (1024 pixels)
ja: 大 (1024 ピクセル)

en: Very Big (1280 pixels)
ja: 特大 (1280 ピクセル)

en: Image size:
ja: 画像のサイズ:

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
ja: <p><b>1</b>: 超高圧縮<br/><b>25</b>: 高圧縮<br/><b>50</b>: 中圧縮<br/><b>75</b>: 低圧縮 (標準)<br/><b>100</b>: 圧縮なし</p>

en: Image quality:
ja: 画像の品質:
