kipiplugin_printimages - en to nds translation catalogue (71 entries)

en: Print images
nds: Biller drucken

en: Print Assistant...
nds: Druck-Topleger...

en: Please select one or more photos to print.
nds: Söök bitte een oder mehr Fotos ut, de Du drucken wullt

en: Print Assistant
nds: Druck-Topleger

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
nds: Temporeerorner lett sik nich opstellen. Beseker bitte, Du hest passen Verlöven för dissen Orner un versöök dat nochmaal.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
nds: Fotos nich tosnieden, sünnern bloots topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
nds: Nich tosnieden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: Previous photo
nds: Verleden Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
nds: << &Verleden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
nds: Nakamen Foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
nds: &Nakamen >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
nds: Foto 0 vun 0

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIPIPrintImagesPlugin::CropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all of the photos.
nds: Verschuuv den Kasten, de Fotos warrt denn na Dien angeven Fotogrötten tosneden.
    Du kannst all Biller verscheden tosnieden, oder eenfach op "Nakamen" klicken,
    wenn Du för all Fotos de Standard-Tosniedmetood bruken wullt.
    Maak "Nich tosnieden" an, wenn Du de Fotos nich tosnieden wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Photos per page
nds: Fotos per Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
nds: Regen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
nds: Striepen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
nds: Fotogrött

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
nds: Toll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
nds: Automaatsch dreihen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: Done
nds: Afslaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
nds: Fotos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
nds: Blääd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
nds: Leddig Steden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
nds: Siet-Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
nds: Vöransicht

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
nds: Nakamen Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Captions:
nds: Bildtiteln:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: No captions
nds: Keen Bildtiteln

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Image file names
nds: Bild-Dateinaams

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
nds: Exif-Datum un -Tiet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
nds: Kommentaren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: %f  filename, %t exposure time, %c comment, %i ISO, %d date-time, %r resolution, %a aperture, %l focal length, \n newline
nds: %f Dateinaam, %t Belichtentiet, %c Kommentar, %i ISO-Föhlsamkeit, %d Datum un Tiet, %r Oplösen, %a Blenn, %l Brennwiet, \n Reegümbrook

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSaveSettings) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_setDefault)
en: Use as default
nds: As Standard bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Family:
nds: Familie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
nds: Klöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
nds: Grött:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
nds: Bildinstellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupImage)
en: Position
nds: Steed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupScaling)
en: Scaling
nds: Topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
nds: &Keen Topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
nds: Bild op Siedengrött &topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
nds: Lütte Biller grötter maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
nds: Topassen &op:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
nds: Zentimeters

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
nds: Toll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
nds: Proportschoon wohren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSaveSettings)
en: Use these scaling options as default.
nds: Disse Topass-Optschonen as Standard bruken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Photos per page:
nds: Fotos per Siet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Multiple pages:
nds: Mehr Sieden:

en: Number of rows
nds: Tall vun Regen

en: Insert number of rows
nds: Tall vun Regen infögen

en: Number of columns
nds: Tall vun Striepen

en: Insert number of columns
nds: Tall vun Striepen infögen

en: Photo height
nds: Fotohööchde

en: Insert photo height
nds: Fotohööchde infögen

en: Photo width
nds: Fotobreed

en: Insert photo width
nds: Fotobreed infögen

en: Auto rotate photo
nds: Foto automaatsch dreihen

en: Kipi-plugins image printing
nds: KIPI-Moduul för't Drucken vun Biller

en: disabled
nds: utmaakt

en: Crop photos
nds: Fotos tosnieden

en: Custom
nds: Topasst

en: Print assistant
nds: Druck-Topleger

en: Author
nds: Schriever

en: Contributor
nds: Bidreger

en: Unsupported Paper Size
nds: Nich ünnerstütt Papeergrött

en: Photo %1 of %2
nds: Foto %1 vun %2

en: Page %1 of %2
nds: Siet %1 vun %2

en: The following file will be overwritten. Are you sure you want to overwrite it?
nds: De nakamen Datei warrt överschreven. Wullt Du ehr redig överschrieven?

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
nds: Gimp sien Temporeerdateien laat sik nich wegmaken.

en: There was an error launching the GIMP. Please make sure it is properly installed.
nds: Dat geev en Fehler bi't Opropen vun Gimp. Beseker bitte, dat is propper installeert.
