kipiplugins - en to nds translation catalogue (33 entries)

en: <p>This is the current processing status.</p>
nds: <p>Dit is de aktuelle Bewerken-Tostand.</p>

en: <p>This is the batch job progress as a percentage.</p>
nds: <p>Dit is dat Vörankamen vun de Hopenopgaav in Perzent.</p>

en: <i>unavailable</i>
nds: <i>nich verföögbor</i>

en: <i>Make:</i>
nds: <i>Maker:</i>

en: <i>Model:</i>
nds: <i>Modell:</i>

en: <i>Created:</i>
nds: <i>Opstellt:</i>

en: <i>Aperture:</i>
nds: <i>Blenn:</i>

en: <i>Focal:</i>
nds: <i>Brennwiet:</i>

en: <i>Exposure:</i>
nds: <i>Belichten:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
nds: <i>Filmföhlsamkeit:</i>

en: 
    %1|Camera RAW files
nds: 
    %1|Kamera-Rohdateien

en: Select an Image
nds: Söök en Bild ut

en: Select Images
nds: Söök Biller ut

en: Thumbnail
nds: Vöransicht

en: File Name
nds: Dateinaam

en: User1
nds: Bruker1

en: User2
nds: Bruker2

en: User3
nds: Bruker3

en: User4
nds: Bruker4

en: User5
nds: Bruker5

en: User6
nds: Bruker6

en: Add new images to the list
nds: Nieg Biller na de List tofögen

en: Remove selected images from the list
nds: Utsöcht Biller ut de List wegmaken

en: Move current selected image up in the list
nds: Dat nu markeerte Bild binnen de List na baven schuven

en: Move current selected image down in the list
nds: Dat nu markeerte Bild binnen de List na nerrn schuven

en: Clear the list.
nds: De List leddig maken

en: Load a saved list.
nds: En sekert List laden

en: Save the list.
nds: De List sekern

en: Output file format:
nds: Utgaavdateiformaat:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
nds: <p>Hier kannst Du dat Utgaavformaat fastleggen:</p><p><b>JPEG</b>: gifft en opstellt Bild as JPEG ut. Dit Formaat stellt lütter Dateien op.</p><p><b>Wohrschoen: JPEG bruukt en Bildkomprimeermetood mit Verlusten.</b></p><p><b>TIFF</b>: gifft en opstellt Bild as TIFF ut. Dit stellt grote Dateien op, man ahn Göödverlusten. Dat Bild is komprimeert.</p><p><b>PNG</b>: gifft en opstellt Bild as PNG ut. Dit stellt grote Dateien op, man ahn Göödverlusten. Dat Bild is komprimeert.</p><p><b>PPM</b>: gifft en opstellt Bild as PPM ut. Dit stellt de gröttsten Dateien op, man ahn Göödverlusten. Dat Bild is nich komprimeert.</p>

en: If Target File Exists:
nds: Wenn dat de Teeldatei al gifft:

en: Overwrite automatically
nds: Automaatsch överschrieven

en: Open rename-file dialog
nds: Dialoog för't Ümnömen opmaken
