kipiplugin_printimages - en to sv translation catalogue (99 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Image
sv: B&ild

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Print images
sv: Skriv ut bilder

en: Print Assistant...
sv: Utskriftsassistent...

en: Print Images
sv: Skriv ut bilder

en: Please select one or more photos to print.
sv: Välj ett eller flera foton att skriva ut.

en: Print Assistant
sv: Utskriftsassistent

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
sv: Tillfällig katalog kunde inte skapas. Försäkra dig om att du har riktiga rättigheter i katalogen och försök igen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
sv: Beskär inte foton, utan bara skala dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
sv: Beskär inte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
sv: Rotera foto åt vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
sv: Rotera åt &vänster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
sv: Rotera foto åt höger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
sv: &Rotera foto åt höger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: Previous photo
sv: Föregående foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
sv: << &Föregående

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
sv: Nästa foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
sv: &Nästa >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
sv: Foto 0 av 0

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIPIPrintImagesPlugin::CropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all of the photos.
sv: Flytta rutan för att beskära bilder så att de passar inom fotostorlekarna
    du har angivit. Du kan beskära varje bild olika, eller bara klicka på
    knappen 'Nästa' för att använda förvald beskärningsinställning för varje
    foto. Aktivera "Beskär inte" för att undvika beskärning av alla foton.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnSaveAs)
en: Save As
sv: Spara som

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLayout)
en: Custom layout
sv: Egen layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid
sv: Fotorutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible
sv: Passa in så många som möjligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Photos per page
sv: Foton per sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
sv: Kolumner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
sv: Fotostorlek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
sv: tum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
sv: Rotera automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: Done
sv: Klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
sv: Foton:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
sv: Blad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
sv: Tomma platser:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to PDF
sv: Skriv ut till PDF

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to JPG
sv: Skriv ut till JPG

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to gimp
sv: Skriv till Gimp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
sv: Sidinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
sv: Nästa sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Captions:
sv: Rubriker:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: No captions
sv: Inga rubriker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Image file names
sv: Bildernas filnamn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
sv: EXIF datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
sv: Kommentarer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Free
sv: Ledigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: %f  filename, %t exposure time, %c comment, %i ISO, %d date-time, %r resolution, %a aperture, %l focal length, \n newline
sv: %f filnamn, %t exponeringstid, %c kommentar, %i iso, %d datum-tid, %r upplösning, %a bländare, %l fokallängd, \n nyrad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sameCaption)
en: same to all
sv: samma till alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSaveSettings) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_setDefault)
en: Use as default
sv: Använd som standardvärde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Family:
sv: Familj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
sv: Bildinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupScaling)
en: Scaling
sv: Skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
sv: I&ngen skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
sv: Anpassa &bild till sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
sv: Förstora mindre bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
sv: &Skala till:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
sv: millimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
sv: centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
sv: tum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
sv: Behåll proportion

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSaveSettings)
en: Use these scaling options as default.
sv: Använd skalningsalternativen som standardvärden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Photos per page:
sv: Foton per sida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Multiple pages:
sv: Flera sidor:

en: Choose your grid size
sv: Välj rutnätets storlek

en: Number of rows
sv: Antal rader

en: Insert number of rows
sv: Infoga antal rader

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Insert number of columns
sv: Infoga antal kolumner

en: Choose to have a custom photo size album
sv: Välj att använda ett fotoalbum med anpassad storlek

en: Photo height
sv: Fotohöjd

en: Insert photo height
sv: Infoga fotohöjd

en: Photo width
sv: Fotobredd

en: Insert photo width
sv: Infoga fotobredd

en: Auto rotate photo
sv: Rotera foto automatiskt

en: Kipi-plugins image printing
sv: KIPI-insticksprogram för bildutskrift

en: disabled
sv: inaktiverad

en: Select page layout
sv: Välj sidlayout

en: Crop photos
sv: Beskär foton

en: Custom
sv: Egen

en: Print assistant
sv: Utskriftsassistent

en: A tool to print images
sv: Ett verktyg för att skriva ut bilder

en: (c) 2003-2004, Todd Shoemaker
    (c) 2007-2013, Angelo Naselli
sv: © 2003-2004, Todd Shoemaker
    © 2007-2013, Angelo Naselli

en: Author
sv: Upphovsman

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Contributor
sv: Bidragsgivare

en: Unsupported Paper Size
sv: Pappersstorleken stöds inte

en: Photo %1 of %2
sv: Foto %1 av %2

en: Page %1 of %2
sv: Sida %1 av %2

en: Add again
sv: Lägg till igen

en: Remove
sv: Ta bort

en: Output Path
sv: Utskriftssökväg

en: Overwrite File
sv: Skriv över fil

en: The following file will be overwritten. Are you sure you want to overwrite it?
sv: Följande fil kommer att skrivas över. Vill du skriva över den här filen?

en: Could not save file, please check your output entry.
sv: Kunde inte spara filen, kontrollera utskriftsposten.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
sv: Tillfälliga filer från Gimp kunde inte tas bort.

en: There was an error launching the GIMP. Please make sure it is properly installed.
sv: Ett fel uppstod när Gimp skulle startas. Försäkra dig om att det är riktigt installerat.

en: Empty output path.
sv: Tom utskriftssökväg.
