kipiplugin_sendimages - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: Error opening input file
sv: Fel när indatafil skulle öppnas

en: Error opening temporary folder
sv: Fel när tillfällig katalog skulle öppnas

en: Cannot resize image. Aborting.
sv: Kan inte ändra storlek på bilden. Avbryter.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
sv: Kan inte spara storleksändrad bild (JPEG). Avbryter.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
sv: Kan inte spara storleksändrad bild (PNG). Avbryter.

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
sv: &Exportera

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Email Images...
sv: E-posta bilder...

en: Email images
sv: E-posta bilder

en: Operation canceled by user
sv: Åtgärden avbruten av användaren

en: Resizing %1
sv: Ändrar storlek på %1

en: %1 resized successfully
sv: Storlek på %1 ändrad med lyckat resultat

en: Failed to resize %1: %2
sv: Misslyckades ändra storlek på %1: %2

en: There are no files to send
sv: Det finns inga filer att skicka

en: Build images properties file
sv: Skapa bildernas egenskapsfil

en: no caption
sv: ingen rubrik

en: no keywords
sv: inga nyckelord

en: file "%1":
    Original images: %2
sv: Fil "%1":
    Originalbilder: %2

en: Comments: %1
sv: Kommentarer: %1

en: Tags: %1
sv: Taggar: %1

en: Rating: %1
sv: Betyg: %1

en: Image properties file cannot be opened
sv: Bildernas egenskapsfil kan inte öppnas

en: Image properties file done
sv: Bildernas egenskapsfil klar

en: Processing Failed
sv: Behandling misslyckades

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
sv: Storleken kan inte ändras på vissa bilder.
    Vill du att de ska läggas till som bilagor utan storleksändring?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
sv: Filen "%1" är för stor för att skickas. Minska dess storlek, eller ändra inställningarna.

en: Starting default desktop email program...
sv: Startar skrivbordets förvalda e-postprogram...

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
sv: Misslyckades starta programmet "%1". Kontrollera systemet.

en: Starting "%1" program...
sv: Startar programmet "%1"...

en: After having sent your images by email...
sv: Efter att ha skickat dina bilder med e-post...

en: Press 'Close' button to clean up temporary files
sv: Klicka på knappen 'Stäng' för att rensa bort tillfälliga filer

en: Email Images Options
sv: Alternativ för att e-posta bilder

[ctx: @action:button]
en: &Send
sv: &Skicka

en: Send Images
sv: Skicka bilder

en: A tool to e-mail items
sv: Ett verktyg för att e-posta objekt

en: (c) 2003-2016, Gilles Caulier
sv: © 2003-2016, Gilles Caulier

en: Author and Maintainer
sv: Upphovsman och utvecklare

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Mail program:
sv: E-postprogram:

[ctx: default desktop mail agent]
en: Default
sv: Standard

en: Select your preferred external email program here. <b>Default</b> is the current email program set in desktop system settings.
sv: Välj det önskade externa e-postprogrammet här. <b>Förval</b> är det nuvarande e-postprogrammet som är inställt i skrivbordets systeminställningar.

en: Attach a file with image properties from %1
sv: Lägg till en fil med bildegenskaper från %1

en: If you enable this option, all image properties set by %1 as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
sv: Om du aktiverar det här alternativet, läggs alla bildegenskaper angivna av %1 som kommentarer, betyg eller etiketter, till som en bilfogad fil.

en:  MB
sv:  MiB

en: Maximum email size limit:
sv: Maximal storleksgräns för brev:

en: Adjust image properties
sv: Justera bildegenskaper

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
sv: Om du aktiverar det här alternativet, kan storleken ändras och omkomprimering göras för alla bilder som ska skickas.

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: Very Small (320 pixels)
sv: Mycket liten (320 bildpunkter)

en: Small (640 pixels)
sv: Liten (640 bildpunkter)

en: Medium (800 pixels)
sv: Medium (800 bildpunkter)

en: Big (1024 pixels)
sv: Stor (1024 bildpunkter)

en: Very Big (1280 pixels)
sv: Mycket stor (1280 bildpunkter)

en: Large - for printing (1600 pixels)
sv: Stor - för utskrift (1600 bildpunkter)

en: Full HD (1920 pixels)
sv: Full HD (1920 bildpunkter)

en: Ultra HD (3840 pixels)
sv: Ultra HD (3840 bildpunkter)

en: <p>Select the size of the images that are to be sent:</p><p><b>%1</b>: use this if you have a very slow Internet connection or the target mailbox size is very limited.</p><p><b>%2</b>: use this if you have a slow Internet connection and the target mailbox size is limited.</p><p><b>%3</b>: this is the default value for medium Internet connection speed and target mailbox size.</p><p><b>%4</b>: use this if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p><p><b>%5</b>: use this if you have no size or speed restrictions.</p><p><b>%6</b>: use this only for printing purposes.</p><p><b>%7</b>: use this for optimal viewing on Full HD displays. Only if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p><p><b>%8</b>: use this for optimal viewing on Ultra HD displays. Only if you have a high-speed Internet connection and the target mailbox size is not limited.</p>
sv: <p>Välj bildstorlek att skicka här:</p><p><b>%1</b>: använd denna om du har en mycket långsam Internet-förbindelse eller om storleken på brevlådan du skickar till är mycket begränsad.</p><p><b>%2</b>: använd denna om du har en långsam Internet-förbindelse eller om storleken på brevlådan du skickar till är begränsad.</p><p><b>%3</b>: det här är standardvärdet för en normal Internet-förbindelse och storlek på brevlådan du skickar till.</p><p><b>%4</b>: använd denna om du har en snabb Internet-förbindelse och om storleken på brevlådan du skickar till inte är begränsad.</p><p><b>%5</b>: använd denna om du inte har några begränsningar av storlek eller hastighet.</p><p><b>%6</b>: använd denna enbart för utskriftssyfte.</p><p><b>%7</b>: använd denna för optimal visning på skärmar med Full HD. Bara om du har en höghastighetsanslutning till Internet och mottagarens brevlådestorlek inte är begränsad.</p><p><b>%8</b>: använd denna för optimal visning på skärmar med Ultra HD. Bara om du har en höghastighetsanslutning till Internet och mottagarens brevlådestorlek inte är begränsad.</p>

en: Image size:
sv: Bildstorlek:

en: <p>Select the file format of the image files to be sent.</p>
sv: <p>Välj filformat för bildfilerna att skicka.</p>

en: <p><b>JPEG</b>: The Joint Photographic Experts Group file format is a good web file format but it uses lossy compression.</p><p><b>PNG</b>: the Portable Network Graphics format is an extensible file format for the lossless, portable, well-compressed storage of raster images. PNG provides a patent-free replacement for GIF and can also replace many common uses of TIFF. PNG is designed to work well in online viewing applications, such as the World Wide Web, so it is fully streamable with a progressive display option. Also, PNG can store gamma and chromaticity data for improved color-matching on heterogeneous platforms.</p>
sv: <p><b>JPEG</b>: Filformatet från "Joint Photographic Experts Group" är ett bra filformat för webben, men använder komprimering med dataförlust.</p><p><b>PNG</b>: Formatet "Portable Network Graphics" är ett filformat som kan utökas för förlustfri, flyttbar, välkomprimerad lagring av rasterbilder. PNG erbjuder en patentfri ersättning av GIF, och kan också ersätta många vanliga användningar av TIFF. PNG är konstruerat att fungera bra i program för direktvisning, som webben, så det kan strömmas och har ett alternativ för gradvis visning. Dessutom kan PNG lagra gamma- och färgmättnadsdata för förbättrad färgmatchning på heterogena plattformar.</p>

en: Image format:
sv: Bildformat:

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
sv: <p>Nytt komprimeringsvärde för JPEG-bilderna att skicka:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
sv: <p><b>1</b>: mycket hög komprimering<br/><b>25</b>: hög komprimering<br/><b>50</b>: medelkomprimering<br/><b>75</b>: låg komprimering (standardvärde)<br/><b>100</b>: ingen komprimering</p>

en: Image quality:
sv: Bildkvalitet:
