kipiplugin_smug - en to sv translation catalogue (84 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: &Import
sv: &Importera

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
sv: &Exportera

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Export to &SmugMug...
sv: Export till &SmugMug...

en: Import from &SmugMug...
sv: Import från &SmugMug...

en: SmugMug New Album
sv: Nytt album hos SmugMug

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
sv: Grundinställningar för det nya albumet hos SmugMug.

en: Title of the album that will be created (required).
sv: Rubrik för albumet som ska skapas (krävs).

en: Category of the album that will be created (required).
sv: Kategori för albumet som ska skapas (krävs).

en: Subcategory of the album that will be created (optional).
sv: Delkategori för albumet som ska skapas (valfri).

en: Description of the album that will be created (optional).
sv: Beskrivning av albumet som ska skapas (valfri).

en: Album template for the new album (optional).
sv: Albummall för det nya albumet (valfri).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: new smug album dialog]
en: Category:
sv: Kategori:

[ctx: new smug album dialog]
en: Subcategory:
sv: Delkategori:

[ctx: new smug album dialog]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
sv: Mall:

en: Security && Privacy
sv: Säkerhet och integritet

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
sv: Inställningar av säkerhet och integritet för det nya albumet hos SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
sv: Öppet

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
sv: Öppna album listas på din öppna sida hos SmugMug.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
sv: Olistat

en: Unlisted album is only accessible via URL.
sv: Olistade album är bara tillgängliga via en webbadress.

en: Require password to access the album (optional).
sv: Kräv lösenord för att komma åt albumet (valfritt).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
sv: Lösenordstips att visa för användare när lösenordet efterfrågas (valfritt).

en: Privacy:
sv: Integritet:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password Hint:
sv: Lösenordstips:

en: Logging in to SmugMug service...
sv: Loggar in till SmugMug-tjänst...

en: Login failed
sv: Inloggningen misslyckades

en: Invalid user/nick/password
sv: Ogiltigt användarnamn, smeknamn eller lösenord

en: Invalid API key
sv: Felaktig API-nyckel

en: Error
sv: Fel

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
sv: Listan av bilder att ladda upp till ditt konto hos SmugMug.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
sv: En klickbar länk för att öppna SmugMugs hemsida i en webbläsare.

en: Account
sv: Konto

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
sv: Kontot hos SmugMug som kommer att användas för behörighetskontroll.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
sv: Anonym

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
sv: Logga in som anonym till SmugMugs webbtjänst.

en: SmugMug Account
sv: SmugMug-konto

en: Login to SmugMug web service using email and password.
sv: Logga in till SmugMugs webbtjänst genom att använda e-postadress och lösenord.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
sv: E-post:

en: Change Account
sv: Ändra konto

en: Change SmugMug Account used to authenticate
sv: Ändra konto hos SmugMug använt för behörighetskontroll

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
sv: Albumet hos SmugMug som kommer att användas för överföringen.

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
sv: Smeknamn på SmugMug-användare för att lista album.

en: Site Password:
sv: Platslösenord:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
sv: Lösenord för hela platsen för angivet SmugMug smeknamn eller användarnamn.

en: Album Password:
sv: Albumlösenord:

en: Password for SmugMug album.
sv: Lösenord för SmugMug-album.

en: New Album
sv: Nytt album

en: Create new SmugMug album
sv: Skapa nytt album hos SmugMug

[ctx: reload album list]
en: Reload
sv: Uppdatera

en: Reload album list
sv: Uppdatera albumlista

en: Destination
sv: Mål

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
sv: Platsen dit SmugMug-bilder kommer att laddas ner.

en: Options
sv: Alternativ

en: These are options that will be applied to images before upload.
sv: Alternativ som utförs på bilder innan uppladdning.

en: Resize photos before uploading
sv: Ändra storlek på foton innan uppladdning

en: Maximum dimension:
sv: Maximal storlek:

en: JPEG quality:
sv: JPEG-kvalitet:

en: Import from SmugMug Web Service
sv: Import från SmugMugs webbtjänst

en: Start Download
sv: Starta nerladdning

en: Start download from SmugMug web service
sv: Starta nerladdning från SmugMugs webbtjänst

en: Export to SmugMug Web Service
sv: Export till SmugMugs webbtjänst

en: Start Upload
sv: Starta uppladdning

en: Start upload to SmugMug web service
sv: Starta uppladdning till SmugMugs webbtjänst

en: Smug Import/Export
sv: Smug import och export

en: A tool to import/export image collections from/to the SmugMug web service.
sv: Ett verktyg för att importera en bildsamling från, och exportera en bildsamling till, SmugMugs webbtjänst.

en: (c) 2005-2008, Vardhman Jain
    (c) 2008-2012, Gilles Caulier
    (c) 2008-2009, Luka Renko
sv: © 2005-2008, Vardhman Jain
    © 2008-2012, Gilles Caulier
    © 2008-2009, Luka Renko

en: Author and maintainer
sv: Upphovsman och utvecklare

en: <qt>Enter the <b>email address</b> and <b>password</b> for your <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a> account</qt>
sv: <qt>Skriv in <b>e-postadress</b> och <b>lösenord</b> för ditt konto hos <a href="http://www.smugmug.com">SmugMug</a></qt>

en: SmugMug Call Failed: %1
sv: Anrop till SmugMug misslyckades: %1

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: Smug Import
sv: Smug import

en: Smug Export
sv: Smug export

en: Cannot open file
sv: Kan inte öppna fil

en: Uploading Failed
sv: Uppladdning misslyckades

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till SmugMug.
    %1
    Vill du fortsätta?

en: Processing Failed
sv: Behandling misslyckades

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades spara foto: %1
    Vill du fortsätta?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda ner foto: %1
    Vill du fortsätta?
