kipiplugin_printimages - en to uk translation catalogue (102 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Image
uk: &Зображення

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головна панель

en: Print images
uk: Друкувати зображення

en: Print Assistant...
uk: Помічник друку...

en: Print Images
uk: Друк зображень

en: Please select one or more photos to print.
uk: Будь ласка, оберіть одну або декілька фотографій, які слід надрукувати.

en: Print Assistant
uk: Помічник друку

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
uk: Не вдалося створити тимчасову теку, будь ласка, перевірте наявність у вас належних дозволів на запис до цієї теки, а потім повторіть спробу.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
uk: Не обрізати фотографії, просто змінити їхні розміри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
uk: Не обрізати

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
uk: Обернути фотографію проти годинникової стрілки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
uk: Обернути &ліворуч

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
uk: Обернути фотографію за годинниковою стрілкою

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
uk: Обернути &праворуч

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown)
en: Previous photo
uk: Попередня фотографія

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
uk: << &Попередня

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
uk: Наступна фотографія

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
uk: &Наступна >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
uk: Фотографія 0 з 0

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIPIPrintImagesPlugin::CropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all of the photos.
uk: Пересуньте розташований нижче блок, щоб повідомити майстрові, яким чином слід обрізати фотографії, щоб вмістити їх у зазначені розміри.
    Ви можете обрізати кожне з зображень окремо або просто натиснути кнопку «Далі», щоб скористатися типовим обрізанням кожної з фотографій.
    Позначте пункт «Не обрізати», щоб вимкнути обрізання всіх фотографій.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnSaveAs)
en: Save As
uk: Зберегти як

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CustomLayout)
en: Custom layout
uk: Нетипове компонування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid
uk: Матриця з фотографій

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible
uk: Вмістити якнайбільше

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Photos per page
uk: Фотографій на сторінку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
uk: Рядки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
uk: Стовпчики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
uk: Розмір фотографії

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: cm
uk: см

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: mm
uk: мм

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
uk: дюйми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate)
en: Auto rotate
uk: Автоматичний поворот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: Done
uk: Виконано

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
uk: Фотографії:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
uk: Сторінки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
uk: Порожні місця:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to PDF
uk: Друкувати у PDF

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to JPG
uk: Друкувати у JPG

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_printer_choice)
en: Print to gimp
uk: Друкувати у gimp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
uk: Параметри сторінки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Preview
uk: Перегляд

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
uk: Наступна сторінка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Captions:
uk: Підписи:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: No captions
uk: Без підписів

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Image file names
uk: Назви файлів зображень

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Exif date-time
uk: Дата і час Exif

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Comments
uk: Коментарі

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_captions)
en: Free
uk: Довільний напис

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: %f  filename, %t exposure time, %c comment, %i ISO, %d date-time, %r resolution, %a aperture, %l focal length, \n newline
uk: %f назва файла, %t час витримки, %c коментар, %i ISO, %d дата і час, %r роздільна здатність, %a апертура, %l фокальна відстань, \n новий рядок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sameCaption)
en: same to all
uk: те саме для всіх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSaveSettings) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_setDefault)
en: Use as default
uk: Типові

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Family:
uk: Гарнітура:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Color:
uk: Колір:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Size:
uk: Розмір:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
uk: Параметри зображень

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupImage)
en: Position
uk: Позиція

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupScaling)
en: Scaling
uk: Зміна розміру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
uk: &Без масштабування

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
uk: &Вмістити зображення в сторінку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
uk: Збільшувати менші зображення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
uk: &Масштабувати до:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
uk: Міліметри

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
uk: Сантиметри

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
uk: Дюйми

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
uk: Зберігати співвідношення

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mSaveSettings)
en: Use these scaling options as default.
uk: Використовувати ці параметри масштабування як типові.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Photos per page:
uk: Фотографій на сторінку:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Multiple pages:
uk: Декілька сторінок:

en: Choose your grid size
uk: Вкажіть розміри ґратки

en: Number of rows
uk: Кількість рядків

en: Insert number of rows
uk: Вставте кількість рядків

en: Number of columns
uk: Кількість стовпчиків

en: Insert number of columns
uk: Вставте кількість стовпчиків

en: Choose to have a custom photo size album
uk: Визначтеся з нетиповими розмірами фотографій альбому

en: Photo height
uk: Висота фотографій

en: Insert photo height
uk: Вставте висоту фотографій

en: Photo width
uk: Ширина фотографій

en: Insert photo width
uk: Вставте ширину фотографій

en: Auto rotate photo
uk: Автоматичний поворот

en: Kipi-plugins image printing
uk: Друк зображень у додатках Kipi

en: disabled
uk: вимкнено

en: Select page layout
uk: Оберіть компонування сторінки

en: Crop photos
uk: Вкажіть спосіб обрізання фотографій

en: Custom
uk: Нетипове

en: Print assistant
uk: Помічник друку

en: A tool to print images
uk: Засіб для друку зображень

en: (c) 2003-2004, Todd Shoemaker
    (c) 2007-2013, Angelo Naselli
uk: © Todd Shoemaker, 2003–2004,
    © Angelo Naselli, 2007–2013

en: Author
uk: Автор

en: Developer
uk: Розробник

en: Contributor
uk: Внески

en: Unsupported Paper Size
uk: Розмір сторінки не підтримується

en: Photo %1 of %2
uk: Фотографія %1 з %2

en: Page %1 of %2
uk: Сторінка %1 з %2

en: Add again
uk: Додати знову

en: Remove
uk: Вилучити

en: Output Path
uk: Тека виведення даних

en: Overwrite File
uk: Перезаписати файл

en: The following file will be overwritten. Are you sure you want to overwrite it?
uk: Вказаний нижче файл буде перезаписано. Ви бажаєте перезаписати цей файл?

en: Could not save file, please check your output entry.
uk: Не вдалося зберегти файл, будь ласка, виправте вказані параметри виводу даних.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
uk: Не вдалося вилучити тимчасові файли GIMP.

en: There was an error launching the GIMP. Please make sure it is properly installed.
uk: Під час спроби запуску GIMP сталася помилка. Будь ласка, переконайтеся, що цю програму встановлено належним чином.

en: Empty output path.
uk: Порожня адреса виводу даних.
