kirigami-addons - en to ro translation catalogue (59 entries)

en: Close
ro: Închide

en: Zoom in
ro: Apropie

en: Zoom out
ro: Îndepărtează

en: Rotate left
ro: Rotește spre stânga

en: Rotate right
ro: Rotește spre dreapta

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show caption
ro: Arată titlul

[ctx: @action:intoolbar]
en: Hide caption
ro: Ascunde titlul

en: Save as
ro: Salvează ca

en: Previous image
ro: Imaginea precedentă

en: Next image
ro: Imaginea următoare

[ctx: @action:button]
en: Close
ro: Închide

en: Download
ro: Descarcă

[ctx: @title:dialog]
en: Success
ro: Succes

[ctx: @title:dialog]
en: Warning
ro: Avertisment

[ctx: @title:dialog]
en: Error
ro: Eroare

[ctx: @title:dialog]
en: Information
ro: Informație

[ctx: @label:checkbox]
en: Do not show again
ro: Nu mai arăta

[ctx: @action:button]
en: Volume
ro: Volum

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @action:button]
en: Select
ro: Alege

en: Day
ro: Zi

en: Month
ro: Lună

en: Year
ro: An

[ctx: @action:button]
en: Go Previous
ro: La precedenta

[ctx: @action:button]
en: Jump to today
ro: La azi

[ctx: @action:button]
en: Go Next
ro: La următoarea

en: Hours
ro: Ore

en: Minutes
ro: Minute

en: About KDE
ro: Despre KDE

en: Be Free!
ro: Fii liber!

en: KDE is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to Free Software development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.
    
    KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.
ro: KDE este o comunitate mondială de programatori, artiști, scriitori, traducători și creatori dedicați dezvoltării programelor libere. KDE produce mediul de birou Plasma, sute de aplicații și mulțimea de biblioteci ce le susțin.
    
    KDE este o întreprindere bazată pe cooperare: nicio entitate nu-i controlează direcția sau produsele. Dimpotrivă, colaborăm pentru a atinge scopul comun de a construi cele mai bune programe libere din lume. Toți sunt bineveniți să se alăture și să contribuie la KDE, inclusiv dumneavoastră.

en: Homepage
ro: Pagină web

en: Report bugs
ro: Raportează defecte

en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.
    
    KDE has a bug tracking system. Use the button below to file a bug, or use the program's About page to report a bug specific to this application.
    
    If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
ro: Programele pot fi îmbunătățite mereu, iar echipa KDE este pregătită să facă asta. Totuși, dumneavoastră, utilizatorul, trebuie să ne spuneți când ceva nu merge așa cum ar trebui sau ar putea merge mai bine.
    
    KDE are un sistem de evidență a defectelor. Folosiți butonul de mai jos pentru a raporta un defect, sau folosiți pagina Despre a programului pentru a raporta un defect specific acestei aplicații.
    
    Dacă aveți o sugestie de îmbunătățire, atunci sunteți bineveniți să folosiți sistemul de evidență a defectelor pentru a vă înregistra dorința. Asigurați-vă că folosiți nivelul de severitate „Dorință”.

en: Report a bug
ro: Raportează defect

en: Join us
ro: Alătură-te

en: You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!
ro: Nu trebuie să fiți neapărat un programator ca să fiți un membru al echipei KDE Vă puteți alătura echipelor lingvistice care traduc interfețele programelor. Puteți să creați imagini, tematici, sunete și să îmbunătățiți documentația. Dumneavoastră decideți!

en: Get Involved
ro: Implică-te

en: Developer Documentation
ro: Documentație pentru dezvoltatori

en: Support us
ro: Susține-ne

en: KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.
    
    To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters.
    
    KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings.
    
    We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation.
    
    Thank you very much in advance for your support.
ro: Programele KDE sunt și vor fi disponibile gratuit pentru totdeauna, dar producerea acestora nu e gratuită.
    
    Pentru a susține dezvoltarea, comunitatea KDE a format KDE eV., o organizație non-profit fondată juridic în Germania. KDE e.V. reprezintă comunitatea KDE în chestiuni juridice și financiare.
    
    KDE beneficiază de sprijin în multe feluri, inclusiv financiar. Fondurile sunt utilizate pentru a rambursa cheltuielile membrilor și a altora făcute pentru contribuția la KDE. Alte fonduri sunt folosite pentru susținere juridică și organizarea de conferințe și întâlniri.
    
    Vă încurajăm să susțineți eforturile noastre printr-o donație financiară.
    
    Vă mulțumim anticipat pentru sprijinul dumneavoastră.

en: Donate
ro: Donează

en: About %1
ro: Despre %1

en: Copyright
ro: Drept de autor

en: License | Licenses
ro[0]: Licență
ro[1]: Licențe
ro[2]: Licențe

en: Report a Bug
ro: Raportează defect

en: Libraries in use
ro: Biblioteci folosite

en: Authors
ro: Autori

en: Credits
ro: Mulțumiri

en: Translators
ro: Traducători

en: Visit %1's KDE Store page
ro: Vizitează pagina %1 din Magazinul KDE

en: Send an email to %1
ro: Trimite scrisoare către %1

[ctx: @action:button]
en: Color
ro: Culoare

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
ro: Culoarea actuală „%1”

[ctx: Displayed in place of the date if the selected day is today]
en: Today
ro: Azi

[ctx: Date is not set]
en: Not set
ro: Nu e stabilită

[ctx: @title:window]
en: Settings
ro: Configurări

[ctx: @title:window]
en: Settings — %1
ro: Configurări — %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Go back
ro: Mergi înapoi
