kirigami-addons - en to sv translation catalogue (106 entries)

en: Close
sv: Stäng

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Rotate left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate right
sv: Rotera åt höger

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show caption
sv: Visa rubrik

[ctx: @action:intoolbar]
en: Hide caption
sv: Dölj rubrik

en: Save as
sv: Spara som

en: Previous image
sv: Föregående bild

en: Next image
sv: Nästa bild

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

en: Download
sv: Ladda ner

[ctx: @title:dialog]
en: Success
sv: Lyckades

[ctx: @title:dialog]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @title:dialog]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @label:checkbox]
en: Do not show again
sv: Visa inte igen

[ctx: @action:button]
en: Volume
sv: Volym

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button]
en: Select
sv: Välj

en: Day
sv: Dag

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

[ctx: @action:button]
en: Go Previous
sv: Gå till föregående

[ctx: @action:button]
en: Jump to today
sv: Gå till idag

[ctx: @action:button]
en: Go Next
sv: Gå till nästa

en: Hours
sv: Timmar

en: Minutes
sv: Minuter

[ctx: @info]
en: Underlying platform.
sv: Underliggande plattform.

[ctx: @info]
en: Cross-platform application development framework.
sv: Ramverk för applikationsutveckling för flera plattformar.

en: Using %1 and built against %2
sv: Använder %1 och byggd med %2

en: KDE Frameworks
sv: KDE Ramverk

[ctx: @info]
en: Collection of libraries created by the KDE Community to extend Qt.
sv: Bibliotekssamling skapad av KDE-gemenskapen för att utöka Qt.

en: About KDE
sv: Om KDE

en: Be Free!
sv: Lev fri!

en: KDE is a world-wide community of software engineers, artists, writers, translators and creators who are committed to Free Software development. KDE produces the Plasma desktop environment, hundreds of applications, and the many software libraries that support them.
    
    KDE is a cooperative enterprise: no single entity controls its direction or products. Instead, we work together to achieve the common goal of building the world's finest Free Software. Everyone is welcome to join and contribute to KDE, including you.
sv: KDE är ett världsomspännande nätverk av programvaruingenjörer, grafiker, författare, översättare och kreatörer som är engagerade i utveckling av fri programvara. KDE producerar skrivbordsmiljön Plasma, hundratals program, och de talrika programvarubibliotek som stöder dem.
    
    KDE är ett kooperativ, där ingen enskild person styr inriktningen eller produkterna. Istället arbetar vi tillsammans för att uppnå det gemensamma målet att skapa värdens finaste fria programvara. Alla är välkomna att gå med och bidra till KDE, inklusive du själv.

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Report bugs
sv: Rapportera fel

en: Software can always be improved, and the KDE team is ready to do so. However, you - the user - must tell us when something does not work as expected or could be done better.
    
    KDE has a bug tracking system. Use the button below to file a bug, or use the program's About page to report a bug specific to this application.
    
    If you have a suggestion for improvement then you are welcome to use the bug tracking system to register your wish. Make sure you use the severity called "Wishlist".
sv: Programvara kan alltid förbättras, och KDE-gruppen är redo att göra det Dock måste du, som användare, tala om för oss när någonting inte fungerar som förväntat eller kan göras bättre.
    
    KDE har ett felspårningssystem. Använd knappen nedan för att skicka in en felrapport, eller använd sidan om programmet för att rapportera ett fel som gäller det här programmet.
    
    Om du har ett förslag på en förbättring, är du också välkommen att använda felspårningssystemet för att registrera ditt önskemål. Försäkra dig om att du använder svårighetsgraden "Wishlist".

en: Report a bug
sv: Rapportera ett fel

en: Join us
sv: Gå med

en: You do not have to be a software developer to be a member of the KDE team. You can join the language teams that translate program interfaces. You can provide graphics, themes, sounds, and improved documentation. You decide!
sv: Du behöver inte vara en programutvecklare för att bli medlem i KDE-gruppen Du kan gå med i de nationella grupperna som översätter programmens gränssnitt. Du kan bidra med grafik, teman, ljud och förbättrad dokumentation. Det är upp till dig!

en: Get Involved
sv: Engagera dig

en: Developer Documentation
sv: Utvecklingsdokumentation

en: Support us
sv: Stöd oss

en: KDE software is and will always be available free of charge, however creating it is not free.
    
    To support development the KDE community has formed the KDE e.V., a non-profit organization legally founded in Germany. KDE e.V. represents the KDE community in legal and financial matters.
    
    KDE benefits from many kinds of contributions, including financial. We use the funds to reimburse members and others for expenses they incur when contributing. Further funds are used for legal support and organizing conferences and meetings.
    
    We would like to encourage you to support our efforts with a financial donation.
    
    Thank you very much in advance for your support.
sv: KDE är och kommer alltid att vara tillgängligt utan avgift, dock är det inte gratis att ta fram det.
    
    För att stödja utvecklingen upprättade KDE-gruppen KDE eV, en ideell organisation som juridiskt grundats i Tyskland. KDE e.V. representerar KDE-gemenskapen i juridiska och ekonomiska angelägenheter.
    
    KDE gagnas av många olika typer av bidrag, inklusive ekonomiska. Medlen används för att ersätta medlemmar och andra för utgifter som de åsamkas när de bidrar till KDE. Ytterligare medel används för juridiskt stöd och för att organisera konferenser och möten.
    
    Vi vill gärna uppmuntra dig att stödja vårt arbete med en donation.
    
    Tack på förhand för ditt stöd.

en: Donate
sv: Ge ett bidrag

en: About %1
sv: Om %1

en: Description
sv: Beskrivning

en: License | Licenses
sv[0]: Licens
sv[1]: Licenser

en: Report a Bug
sv: Rapportera ett fel

en: Libraries in use
sv: Använda bibliotek

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: @info]
en: System information copied to clipboard.
sv: Systeminformation kopierad till klippbordet.

en: Authors
sv: Upphovsmän

en: Credits
sv: Tack till

en: Translators
sv: Översättare

en: Visit %1's KDE Store page
sv: Besök KDE:s butiksida för %1

en: Send an email to %1
sv: Skicka e-post till %1

[ctx: @action:button]
en: Color
sv: Färg

[ctx: Accessible description]
en: Current color "%1"
sv: Nuvarande färg "%1"

[ctx: Displayed in place of the date if the selected day is today]
en: Today
sv: Idag

[ctx: Date is not set]
en: Not set
sv: Inte angivet

[ctx: @title:window]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @title:window]
en: Settings — %1
sv: Inställningar — %1

[ctx: @action:intoolbar]
en: Go back
sv: Gå tillbaka

[ctx: @title]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @title:group]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @label:checkbox]
en: Enable automatic spell checking
sv: Aktivera automatisk stavningskontroll

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore uppercase words
sv: Ignorera ord med stora bokstäver

[ctx: @label:checkbox]
en: Ignore hyphenated words
sv: Ignorera ord med bindestreck

[ctx: @label:checkbox]
en: Detect language automatically
sv: Detektera språk automatiskt

[ctx: @label:listbox]
en: Selected default language:
sv: Välj standardspråk:

[ctx: No selected language]
en: None
sv: Inget

[ctx: @label:listbox]
en: Additional Spell Checking Languages
sv: Ytterligare språk för stavningskontroll

en: %1 will provide spell checking and suggestions for the languages listed here when autodetection is enabled.
sv: %1 tillhandahåller stavningskontroll och förslag för språken som listas här när automatisk detektering är aktiverad.

[ctx: @action:button]
en: Open Personal Dictionary
sv: Öppna personlig ordlista

[ctx: @title:window]
en: Spell checking languages
sv: Språk för stavningskontroll

en: Default Language
sv: Standardspråk

[ctx: @title:window]
en: Spell checking dictionary
sv: Ordlista för stavningskontroll

[ctx: Placeholder message]
en: Add a new word to your personal dictionary…
sv: Lägg till ett nytt ord i din personliga ordlista…

[ctx: @action:button]
en: Add Word
sv: Lägg till ord

[ctx: @action:button]
en: Delete word
sv: Ta bort ord

[ctx: @action:button]
en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: Open Command Bar
sv: Visa kommandorad

[ctx: @title:dialog]
en: Reserved Shortcut
sv: Reserverad genväg

[ctx: @info]
en: The F12 key is reserved on Windows, so cannot be used for a global shortcut.
    Please choose another one.
sv: Tangenten F12 är reserverad på Windows, så den kan inte användas som global genväg.
    Välj en annan.

[ctx: @title:dialog This happen when a global shortcut is already defined with the same shortcut]
en: Global Shortcut Shadowing
sv: Skuggning av global genväg

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is shadowed by following global actions:
sv: Tangentkombinationen '%1' skuggas av följande globala åtgärder:

[ctx: @info]
en: Action '%1' in context '%2'
sv: Åtgärd  '%1' i sammanhang '%2'

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination shadows following global actions:
sv: Tangentkombinationen '%1' skuggar följande globala åtgärder:

[ctx: @title:dialog]
en: Conflict with Standard Application Shortcut
sv: Konflikt med standardprogramgenväg

[ctx: @info]
en: The '%1' key combination is also used for the standard action "%2" that some applications use.
    Do you really want to use it as a global shortcut as well?
sv: Tangentkombinationen '%1' används också för standardåtgärden "%2" som vissa program använder.
    Vill du verkligen också använda den som en global genväg?

[ctx: What the user inputs now will be taken as the new shortcut]
en: Input
sv: Inmatning

[ctx: No shortcut defined]
en: None
sv: Ingen

en: Click on the button, then enter the shortcut like you would in the program.
    Example for Ctrl+A: hold the Ctrl key and press A.
sv: Klicka på knappen, och mata sedan in genvägen som i programmet.
    Exempel för Ctrl+A: håll nere tangenten Ctrl och tryck på A.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear Key Sequence
sv: Ta bort tangentsekvens

[ctx: @info:tooltip]
en: Cancel Key Sequence Recording
sv: Avbryt definition av tangentsekvens

[ctx: @info:placeholder]
en: No results found
sv: Inga resultat hittades

[ctx: @title:window]
en: Shortcuts
sv: Genvägar

[ctx: @label:textbox]
en: Filter…
sv: Filtrera…

[ctx: @title:window]
en: Shortcut: %1
sv: Genväg: %1

[ctx: @label]
en: Shortcut:
sv: Genväg:

[ctx: @label]
en: Alternative:
sv: Alternativ:

[ctx: Placeholder message]
en: No shortcuts found
sv: Inga genvägar hittades

[ctx: @title:window]
en: About %1
sv: Om %1

[ctx: @title:window]
en: About KDE
sv: Om KDE
