kiriki - en to cs translation catalogue (29 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
cs: Hráči

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
cs: člověk?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
cs: Počet hráčů:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
cs: Prodleva mezi tahy počítače (milisekundy):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
cs: Velikost písma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
cs: Zobrazit ukázkovou hru při spuštění

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
cs: Spuštění ukázky ukončí aktuální hru. Jakýkoliv pokrok ve hře bude ztracen. Přejete si pokračovat?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
cs: Ukázka. Stiskněte "Nová" pro spuštění nové hry.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
cs: Pokud požádáte o radu, tato hra se nedostane do seznamu nejvyššího skóre.

en: Confirm Hint Request
cs: Potvrdit žádost o radu

en: Give Hint Anyway
cs: Poradit i tak

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
cs[0]: Hodit zvýrazněnou kostku.
cs[1]: Hodit zvýrazněné kostky.
cs[2]: Hodit zvýrazněné kostky.

en: Changes will be applied on next game.
cs: Změny budou provedeny při následující hře.

[ctx: default name of second player]
en: Janet
cs: Žaneta

[ctx: default name of third player]
en: James
cs: Honza

[ctx: default name of fifth player]
en: Thomas
cs: Tomáš

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
cs: Markéta

en: &Roll
cs: &Hodit

en: Roll %1 of 3
cs: Hod %1 ze 3

en: A Yahtzee dice game by KDE
cs: Hra s kostkami od KDE

en: Bonus if > 62
cs: Bonus pokud > 62

en: Upper total
cs: Horní součet

en: 3 of a Kind
cs: 3 stejného druhu

en: 4 of a Kind
cs: 4 stejného druhu

en: Small Straight
cs: Malá postupka

en: Large Straight
cs: Velká postupka

en: Chance
cs: Šance

en: Lower Total
cs: Spodní součet

en: Grand Total
cs: Celkový součet
