kiriki - en to da translation catalogue (38 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
da: Spillere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
da: menneske?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
da: Antal spillere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
da: Forsinkelse mellem computertræk (msek.):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
da: Skriftstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Row Height:
da: Rækkehøjde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
da: Vis demonstrationsspil ved opstart

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
da: Start af demoen vil afslutte det nuværende spil. Hele forløbet vil gå tabt. Vil du fortsætte?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
da: Demonstration. Tryk på "Nyt" for at starte et nyt spil.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
da: Hvis du spørger om et vink, bliver det aktuelle spil diskvalificeret fra at kunne komme på topscorelisten.

en: Confirm Hint Request
da: Bekræft ønske om vink

en: Give Hint Anyway
da: Giv vink alligevel

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
da[0]: Kast fremhævet terning.
da[1]: Kast fremhævede terninger.

en: Changes will be applied on next game.
da: Ændringer vil blive anvendt på dit næste spil.

[ctx: default name of second player]
en: Janet
da: Pernille

[ctx: default name of third player]
en: James
da: Brian

[ctx: default name of fourth player]
en: Sandra
da: Farmor

[ctx: default name of fifth player]
en: Thomas
da: Niklas

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
da: Cecilia

en: &Roll
da: &Kast

en: Roll %1 of 3
da: Kast %1 af 3

en: A Yahtzee dice game by KDE
da: Et Yatzy-spil med terninger af KDE

en: 1s
da: 1'ere

en: 2s
da: 2'ere

en: 3s
da: 3'ere

en: 4s
da: 4'ere

en: 5s
da: 5'ere

en: 6s
da: 6'ere

en: Bonus if > 62
da: Bonus hvis > 62

en: Upper total
da: Øvre total

en: 3 of a Kind
da: 3 ens

en: 4 of a Kind
da: 4 ens

en: Full House
da: Fuldt hus

en: Small Straight
da: Lav

en: Large Straight
da: Høj

en: Chance
da: Chancen

en: Lower Total
da: Nedre total

en: Grand Total
da: Samlet total
