kiriki - en to id translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
id: Pemain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
id: manusia?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
id: Jumlah pemain:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
id: Tundaan antara langkah komputer (mdet):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
id: Ukuran Font:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Row Height:
id: Tinggi Baris:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
id: Tampilkan demonstrasi permainan saat awalmulai

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
id: Pemulaian demo akan mengakhiri permainan saat ini. Apa pun yang berlangsung akan hilang. Apakah kamu ingin meneruskan?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
id: Demonstrasi. Tekan "Baru" untuk memulai permainan.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
id: Pertanyaan mengenai petunjuk akan mendiskualifikasikan permainan saat ini dari pemasukan daftar tingkat skor.

en: Confirm Hint Request
id: Konfirmasikan Permintaan Petunjuk

en: Give Hint Anyway
id: Berikan Saja Petunjuk

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
id[0]: Gelundungkan dadu yang disorot.
id[1]: Gelundungkan dadu yang disorot.

en: Changes will be applied on next game.
id: Perubahan akan diterapkan di permainan selanjutnya.

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
id: Margareta

en: &Roll
id: &Gelundungkan

en: Roll %1 of 3
id: Gelundungkan %1 dari 3

en: A Yahtzee dice game by KDE
id: Sebuah permainan dadu Yahtzee oleh KDE

en: Bonus if > 62
id: Bonus jika > 62

en: Upper total
id: Total tertinggi

en: Chance
id: Kesempatan

en: Lower Total
id: Total Terendah

en: Grand Total
id: Total Keseluruhan
