kiriki - en to it translation catalogue (33 entries)

[ctx: default name of first player]
en: Albert
it: Marcello

[ctx: default name of second player]
en: Janet
it: Laura

[ctx: default name of third player]
en: James
it: Marco

[ctx: default name of fourth player]
en: Sandra
it: Alessandra

[ctx: default name of fifth player]
en: Thomas
it: Mattia

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
it: Nicola

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
it: Giocatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
it: umano?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
it: Numero di giocatori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
it: Ritardo delle mosse del computer (millisecondi):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
it: Dimensione del carattere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Row Height:
it: Altezza della riga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
it: Mostra dimostrazione di gioco all'avvio

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
it: L'avvio del demo farà finire la partita attuale. Qualsiasi progresso sarà perso. Vuoi continuare?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
it: Dimostrazione. Premi "Nuova" per avviare una nuova partita.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
it: Chiedere un suggerimento impedirà al gioco attuale di entrare nella lista dei punteggi più alti.

[ctx: @title:window]
en: Confirm Hint Request
it: Conferma la richiesta di aiuto

[ctx: æction:button]
en: Give Hint Anyway
it: Fornisci comunque l'aiuto

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
it[0]: Lancia dado evidenziato.
it[1]: Lancia dadi evidenziati.

en: Changes will be applied on next game.
it: I cambiamenti verranno applicati dalla prossima partita.

[ctx: @action:button]
en: &Roll
it: &Lancia

en: Roll %1 of 3
it: Lancio %1 di 3

en: A Yahtzee dice game by KDE
it: Un gioco di dadi Yahtzee creato da KDE

[ctx: @title:row]
en: Bonus if > 62
it: Bonus se > 62

[ctx: @title:row]
en: Upper total
it: Totale superiore

[ctx: @title:row]
en: 3 of a Kind
it: Tris

[ctx: @title:row]
en: 4 of a Kind
it: Poker

[ctx: @title:row]
en: Full House
it: Full

[ctx: @title:row]
en: Small Straight
it: Scala corta

[ctx: @title:row]
en: Large Straight
it: Scala lunga

[ctx: @title:row]
en: Chance
it: Sorte

[ctx: @title:row]
en: Lower Total
it: Totale inferiore

[ctx: @title:row]
en: Grand Total
it: Gran totale
