kiriki - en to nb translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
nb: Spillere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
nb: menneske?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
nb: Antall spillere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
nb: Pause mellom datamaskintrekk (millisekund):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
nb: Skriftstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Row Height:
nb: Radhøyde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
nb: Vis demonstrasjonsspill ved oppstart

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
nb: Om demoen startes  blir det gjeldende spillet stoppet. All framgang vil gå tapt. Vil du fortsette?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
nb: Demonstrasjon. Trykk «Nytt» for å starte et nytt spill.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
nb: Om du ber om et tips vil dette spillet ikke kunne komme på rekordlista.

en: Confirm Hint Request
nb: Bekreft at du vil ha et tips

en: Give Hint Anyway
nb: Gi et tips likevel

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
nb[0]: Rull framhevet terning.
nb[1]: Rull framhevede terninger.

en: Changes will be applied on next game.
nb: Endringene trår i kraft ved neste parti.

[ctx: default name of first player]
en: Albert
nb: Jonas

[ctx: default name of second player]
en: Janet
nb: Anne Beathe

[ctx: default name of third player]
en: James
nb: Trygve

[ctx: default name of fourth player]
en: Sandra
nb: Hadia

[ctx: default name of fifth player]
en: Thomas
nb: Odd Roger

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
nb: Anniken

en: &Roll
nb: &Trill

en: Roll %1 of 3
nb: Kast %1 av 3

en: A Yahtzee dice game by KDE
nb: Et yatzispill for KDE

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
nb: © 2005–2007 Albert Astals Cid

en: Bonus if > 62
nb: Bonus hvis > 62

en: Upper total
nb: Øvre sum

en: 3 of a Kind
nb: 3 like

en: 4 of a Kind
nb: 4 like

en: Full House
nb: Hus

en: Small Straight
nb: Liten straight

en: Large Straight
nb: Stor straight

en: Chance
nb: Sjanse

en: Lower Total
nb: Nedre sum

en: Grand Total
nb: Totalt
