kiriki - en to nds translation catalogue (44 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
nds: Spelers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
nds: Minsch?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
nds: Tall vun Spelers:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2)
en: 3.
nds: 3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: 2.
nds: 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: 1.
nds: 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: 4.
nds: 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: 5.
nds: 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3_2)
en: 6.
nds: 6

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
nds: Paus twischen Reeknertöög (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
nds: Schriftgrött:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Row Height:
nds: Reeghööchde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
nds: Demo-Speel bi't Hoochfohren wiesen

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
nds: En Demo-Speel beendt dat aktuelle Speel. Dien Speelstand kummt Di weg. Wullt Du wiedermaken?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
nds: Demo-Bedrief. Klick op "Nieg", wenn Du en nieg Speel anfangen wullt.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
nds: En Tippanfraag vermasselt Di en Indrag in de Bestenlist.

en: Confirm Hint Request
nds: Tippanfraag beglöven

en: Give Hint Anyway
nds: Tipp liekers geven

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
nds[0]: Rutheevt Wörpel smieten
nds[1]: Rutheevt Wörpels smieten

en: Changes will be applied on next game.
nds: Ännern warrt op dat nakamen Speel anwendt.

[ctx: default name of first player]
en: Albert
nds: Arne

[ctx: default name of second player]
en: Janet
nds: Frauke

[ctx: default name of third player]
en: James
nds: Jens

[ctx: default name of fourth player]
en: Sandra
nds: Maike

[ctx: default name of fifth player]
en: Thomas
nds: Malte

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
nds: Svenja

en: &Roll
nds: Wö&rpeln

en: Roll %1 of 3
nds: Worp %1vun 3

en: 1s
nds: 1en

en: 2s
nds: 2en

en: 3s
nds: 3en

en: 4s
nds: 4en

en: 5s
nds: 5en

en: 6s
nds: 6en

en: Bonus if > 62
nds: Togaav wenn > 62

en: Upper total
nds: Baven tosamen

en: 3 of a Kind
nds: Dree'er

en: 4 of a Kind
nds: Veerer

en: Full House
nds: Vull Huus

en: Small Straight
nds: Lütt Straat

en: Large Straight
nds: Groot Straat

en: Chance
nds: Schangs

en: Lower Total
nds: Nerrn tosamen

en: Grand Total
nds: All tosamen
