kiriki - en to nn translation catalogue (40 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
nn: Spelarar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
nn: menneske?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
nn: Talet på spelarar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
nn: Pause mellom datamaskintrekk (millisekund):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
nn: Skriftstorleik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Row Height:
nn: Radhøgd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
nn: Vis demonstrasjonsspel ved oppstart

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
nn: Viss du startar demonstrasjonen, vert det gjeldande partiet avslutta og kan ikkje gjenopprettast. Ønskjer du å halda fram?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
nn: Demonstrasjon. Trykk «Ny» for å starta eit nytt parti.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
nn: Om du ber om tips, vert partiet diskvalifisert for å komma med på rekordlista.

en: Confirm Hint Request
nn: Stadfest bruk av tips

en: Give Hint Anyway
nn: Vis tips likevel

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
nn[0]: Trill merkt terning.
nn[1]: Trill merkte terningar.

en: Changes will be applied on next game.
nn: Endringane trer i kraft ved neste parti.

[ctx: default name of first player]
en: Albert
nn: Jonas

[ctx: default name of second player]
en: Janet
nn: Marte

[ctx: default name of third player]
en: James
nn: Trygve

[ctx: default name of fourth player]
en: Sandra
nn: Emilie

[ctx: default name of fifth player]
en: Thomas
nn: Bjørn Arild

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
nn: Anniken

en: &Roll
nn: &Trill

en: Roll %1 of 3
nn: Kast %1 av 3

en: A Yahtzee dice game by KDE
nn: Eit yatzispel frå KDE

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
nn: © 2005–2007 Albert Astals Cid

en: 1s
nn: 1-arar

en: 2s
nn: 2-arar

en: 3s
nn: 3-arar

en: 4s
nn: 4-arar

en: 5s
nn: 5-arar

en: 6s
nn: 6-arar

en: Bonus if > 62
nn: Bonus viss > 62

en: Upper total
nn: Øvre sum

en: 3 of a Kind
nn: 3 like

en: 4 of a Kind
nn: 4 like

en: Full House
nn: Hus

en: Small Straight
nn: Liten straight

en: Large Straight
nn: Stor straight

en: Chance
nn: Sjanse

en: Lower Total
nn: Nedre sum

en: Grand Total
nn: Totalt
