kiriki - en to sr@latin translation catalogue (34 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
sr@latin: Igrači

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player6IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player3IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player2IsHuman) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_player1IsHuman) i18n: ectx: property (te
en: human?
sr@latin: čovek?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Number of players:
sr@latin: Broj igrača:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Delay between computers move (msec):
sr@latin: Zastoj između poteza računara (milisekundi):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSizeLabel)
en: Font Size:
sr@latin: Veličina fonta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Row Height:
sr@latin: Visina vrste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startupDemoEnabled)
en: Show demonstration game at startup
sr@latin: Prikaži demonstraciju igre na početku

en: Starting the demo will end the current game. Any progress will be lost. Do you want to continue?
sr@latin: Pokretanje demonstracije prekinuće tekuću partiju. Napredak će biti izgubljen. Želite li da nastavite?

en: Demonstration. Press "New" to start a new game.
sr@latin: Demonstracija. Pritisnite „Nova“ za pokretanje nove partije.

en: Asking for a hint will disqualify the current game from entering the high score list.
sr@latin: Ako zatražite savet, ova partija će biti diskvalifikovana za ulazak na listu najrezultata.

en: Confirm Hint Request
sr@latin: Potvrda zahteva za savet

en: Give Hint Anyway
sr@latin: Daj savet svejedno

en: Roll highlighted die. | Roll highlighted dice.
sr@latin[0]: Baci istaknute kockice.
sr@latin[1]: Baci istaknute kockice.
sr@latin[2]: Baci istaknute kockice.
sr@latin[3]: Baci istaknutu kockicu.

en: Changes will be applied on next game.
sr@latin: Izmene će biti primenjene u sledećoj partiji.

[ctx: default name of first player]
en: Albert
sr@latin: Aleksa

[ctx: default name of second player]
en: Janet
sr@latin: Jana

[ctx: default name of third player]
en: James
sr@latin: Jova

[ctx: default name of fifth player]
en: Thomas
sr@latin: Toma

[ctx: default name of sixth player]
en: Margaret
sr@latin: Maša

en: &Roll
sr@latin: &Baci

en: Roll %1 of 3
sr@latin: Bacanje %1 od 3

en: A Yahtzee dice game by KDE
sr@latin: Jambolika igra iz KDE‑a

en: © 2005-2007 Albert Astals Cid
sr@latin: © 2005—2007, Albert Astals Sid

en: Albert Astals Cid
sr@latin: Albert Astals Sid

en: Bonus if > 62
sr@latin: bonus ako > 62

en: Upper total
sr@latin: gornji zbir

en: 3 of a Kind
sr@latin: 3 iste

en: 4 of a Kind
sr@latin: 4 iste

en: Full House
sr@latin: ful

en: Small Straight
sr@latin: mala kenta

en: Large Straight
sr@latin: velika kenta

en: Chance
sr@latin: šansa

en: Lower Total
sr@latin: donji zbir

en: Grand Total
sr@latin: ukupan zbir
