kiten - en to ar translation catalogue (57 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
ar: الاسم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
ar: ملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ar: أ&ضف...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ar: احذف

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
ar: الخطوط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
ar: الخط الرئيس:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
ar: يبحث

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
ar: الفرز

en: Dictionaries
ar: القواميس

en: Font
ar: الخط

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
ar: العرض

en: Radical Selector
ar: محدد جذري

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
ar: متصفح كانجي

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
ar: ا&بحث

en: Searching...
ar: يبحث...

en: No results found
ar: لا نتائج

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
ar: شريط أدوات إضافي

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
ar: شريط أدوات البحث

en: Kiten
ar: كيتن

en: Japanese Reference Tool
ar: مرجع ياباني/أداة دراسة

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: Jim Breen
ar: جيم برين

en: svg icon
ar: أيقونات

en: Filter Type
ar: نوع المرشّح:

en: No filter
ar: لا مرشّح

en: Match Type
ar: نوع المطابقة:

en: Exact Match
ar: المطابقة التامة

en: Any
ar: أيّ

en: Verb
ar: فعل

en: Noun
ar: اسم

en: Adjective
ar: صفة

en: Adverb
ar: ظرف

en: Prefix
ar: سابقة

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Expression
ar: عبارة

en: Search Bar
ar: شريط البحث

en: Settings
ar: إعدادات

en: About %1
ar: حول %1

en: Copy %1 to clipboard
ar: انسخ %1 إلى الحافظة

en: Grade:
ar: الدرجة:

en: Meaning:
ar: المعنى:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
ar: تفضيلات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
ar: خط اللاصقة:

en: verb
ar: فعل

en: adjective
ar: الصّفات

en: Common
ar: شائع

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
ar: الإنجليزية

[ctx: @option:radio selects japanese translation]
en: Kana
ar: كانا

en: A KDE Application
ar: تطبيق كدي

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
ar: النّتائج

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
ar: إلى ال&حافظة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
ar: امسح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
ar: خط الزر:

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
ar: الأدنى

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
ar: الأقصى
