kdeedu - en to bs translation catalogue (134 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
bs: Izbor rječnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
bs: Koristi prei&nstalirani rječnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
bs: Ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
bs: Datoteka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
bs: &Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
bs: Obriši

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
bs: Fontovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
bs: Glavni font

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
bs: Uči

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
bs: Tražim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
bs: Traži "jiten" na početku

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
bs: sortiranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
bs: Sortiraj rezultate p&retrage po rječniku

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
bs: Rasp&oloživi rječnici:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
bs: Prikaž&i prvo:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
bs: Sortiraj polja &po:

en: Dictionaries
bs: Rječnici

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
bs: Prikaz

en: Results Sorting
bs: Rezultati sortiranja

en: Check for dictionary &updates
bs: Provjerite rjecnik i nadogradnje

en: Update canceled.
    Could not read file.
bs: Ažuriranje otkazano.
    Ne mogu pročitati datoteku.

en: Update canceled.
    Could not open file.
bs: Ažuriranje otkazano.
    Ne mogu otvoriti datoteku.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
bs: Ažuriranje otkazano.
    Datoteka sa informacijama ažuriranja ima nevalidan datum.

en: You already have the latest updates.
bs: Već imate najnovije nadogradnje.

en: Successfully updated your dictionaries.
bs: Vaš rječnik je uspješno ažuriran.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
bs: Uspješno ažurirano:
    %1
    
    Neuspješno ažurirano:
    %2

en: Failed to update:
    %1
bs: Neuspješno ažurirano:
    %1

en: Radical Selector
bs: Birač radikala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
bs: Kanji pretraživač

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
bs: &Pretraga

en: &Automatically Search Clipboard Selections
bs: &Automatski pretraži izbore u klipbordu

en: Search &in Results
bs: Traži &u rezultatima

en: Focus result view
bs: Fokus na rezultat pogleda

en: Export List
bs: Popis izvoza

en: Initializing Dictionaries
bs: Inicijaliziranje Rječnika

en: Welcome to Kiten
bs: Dobrodošli u Kiten

en: Searching...
bs: Tražim...

en: Found 1 result | Found %1 results
bs[0]: Pronađen %1 rezultat
bs[1]: Pronađena %1 rezultata
bs[2]: Pronađeno %1 rezultata

en: No results found
bs: Bez rezultata

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
bs: Popis tipova rječnika, interno korišteni, ne diraj

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
bs: Rječničke datoteke Edict-a

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
bs: Koristi preinstalirani Edict

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
bs: Skup polja koja će se prikazati za ovaj tip rječnika

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
bs: Rječničke datoteke Kanjidic-a

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
bs: Koristi preinstalirani Kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
bs: Da li tražiti "jiten" pri pokretanju

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
bs: Pretrage kod kojih je bitna veličina slova

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
bs: Uključi sortiranje po rječniku

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
bs: U kojem redoslijedu sortiramo direktorije?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
bs: Po kojem redoslijedu sortiramo polja?

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
bs: 0=Bez Filtera, 1=Limitiraj rezultate pretrage samo na "uobicajene" unose, 2=Odvoji uobicajene i neuobicajene unose

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
bs: Korisnikov zadnji tip pretrage, 0=Isti, 1=Odgovara Početku, 2=Odgovara Kraju, 3=Odgovara bilo gdje

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
bs: Korisnikov zadnji tip pretrage, 0=Bilo koji, 1=Glagol,2=Imenica,3=Pridjev, 4=Prilog, 5=Prefiks, 6=Sufiks, 7=Izraz

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
bs: Automatski traži elemente u clipboard-u?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna traka alata

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
bs: Dodatna traka sa alatima

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
bs: Alatna traka za pretragu

en: Japanese Reference Tool
bs: Alat za reference japanskog

en: Original author
bs: Prvobitni autor

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
bs: Napisao xjdic, od kog Kiten pozajmljuje kod, kao i generator indeksnog datoteke.
    Takođe je glavni autor edict-a i kanjidic-a, koje Kiten u osnovi zahtjeva.

en: Code simplification, UI suggestions.
bs: Uproštavanje kôda, UI prijedlozi.

en: svg icon
bs: sVG ikona

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
bs: Prebacivanje na KConfig XT, ispravke grešaka

en: KDE4 rewrite
bs: KDE4 prepisati

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
bs: Demodulacija poboljsanja sistema, nadogradnja Rječnika za EDICT i KANJIDIC, GUI Poboljsanja, Kanji Preglednik, popravke grešaka, uljepsanje i pojednostavljenje Koda

en: Filter Type
bs: Tip Filtera

en: No filter
bs: Bez filtera

en: Filter out rare
bs: Filtriraj rijetke

en: Common/Uncommon
bs: Običan/Neobičan

en: Match Type
bs: Vrsta podudaranja

en: Exact Match
bs: Tačan pogodak

en: Match Beginning
bs: Početno podudaranje

en: Match Ending
bs: Kraj Sparivanja

en: Match Anywhere
bs: Bilo gdje podudaranje

en: Word Type
bs: Vrsta riječi

en: Any
bs: Bilo koji

en: Verb
bs: Glagol

en: Noun
bs: Imenica

en: Adjective
bs: Pridjev

en: Adverb
bs: Prilog

en: Prefix
bs: Prefiks

en: Suffix
bs: Sufiks

en: Expression
bs: Izraz

en: Focus input field
bs: Fokus polja za unos

en: Search Bar
bs: Traka za pretragu

en: Settings
bs: Postavke

en: %1 kanji found | %1 kanji found
bs[0]: Modul %1 kanji pronađen
bs[1]: Modul %1 kanji pronađen
bs[2]: Modul %1 kanji pronađen

en: About %1
bs: O modulu %1

en: Could not load the necessary kanji information.
bs: Nije moguće učitati potrebne Kanji informacije .

en: All Jouyou Kanji grades
bs: Sve Jouyou Kanji ocjene

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
bs: Ocjena %1 (Jinmeiyou)

en: Grade %1
bs: Ocjena %1

en: Not in Jouyou list
bs: Nije u Jouyou listi

en: No stroke limit
bs: Bez stroke limita

en: Grade:
bs: Ocjena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
bs: Potezi:

en: In names:
bs: U imenima:

en: As radical:
bs: Kao radikal:

en: Meaning:
bs: Značenje:

en: Meanings:
bs: Značenja:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
bs: Kiten Kanji Preglednik, japanski KDE alat za upućivanje

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
bs: Podešavanja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
bs: Kanji Lista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
bs: Font za glavni kanji/kana element u listi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
bs: Koristi ovo za prilagođenje fonta dugmeta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
bs: Kanji Informacije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
bs: Kanji veličina:

en: verb
bs: glagol

en: adjective
bs: pridjev

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
bs: Informacije o poništavanju promjene glagola nisu pronađene, pa zato poništavanje promjene glagola ne može biti korišteno.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
bs: Informacije o poništavanju promjene glagola ne mogu biti učitane, pa zato poništavanje promjene glagola ne može biti korišćeno.

en: &Available Fields:
bs: &Dostupna polja:

en: From Dictionary:
bs: Iz rječnika:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
bs: Uneseno %1 u %2 formular

en: Common
bs: Zajednički

en: Uncommon
bs: Izuzetan

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
bs: Datoteka sa informacijama o Romaji-u nije instaliran, pa zato Romaji razgovor ne može biti korišten.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
bs: Datoteka sa informacijama o Romaji-u ne može biti učitana, pa zato Romaji razgovor ne može biti korišten.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
bs: Engleski

en: No Radicals Selected
bs: Nema izabranih radikala

en: Selected Radicals:
bs: Izabrani radikali

en: A KDE Application
bs: KDE aplikacija

en: Initial Search String from Kiten
bs: Početni string za Kiten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
bs: Rezultati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
bs: &U clipboard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
bs: Očisti

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
bs: Da li se zatvara program prilikom pretrage?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
bs: Zatvori radselect kada pritisnete pretraživanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
bs: Font dugmeta:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
bs: Kanji radikalna informacija nije instalirana ( datoteka kiten/radkfile), ova datoteka je potrebna da bi ova aplikacija funkcionisala.

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
bs: Minimum

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
bs: Maksimum

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
bs: (SVI)
