kiten - en to da translation catalogue (147 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
da: Ordbogsvælger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
da: Brug præi&nstalleret ordb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
da: Skrifttyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
da: Hovedskrifttype

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
da: Lær

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
da: Søger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
da: Søg efter "jiten" ved opstart

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
da: sortering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
da: Sortér søgeresultater efter ordbog

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
da: Tilgængelige &ordbøger:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
da: &Vis først:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
da: Felter &der skal sorteres efter:

en: Dictionaries
da: Ordbøger

en: Font
da: Skrifttype

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
da: Vis

en: Results Sorting
da: Resultatsortering

en: Check for dictionary &updates
da: Se efter &opdateringer til ordbog

en: Update canceled.
    Could not read file.
da: Opdatering afbrudt.
    Kunne ikke læse fil.

en: Update canceled.
    Could not open file.
da: Opdatering afbrudt.
    Kunne ikke åbne fil.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
da: Opdatering afbrudt.
    Filen med opdateringsinformation har en ugyldig dato.

en: You already have the latest updates.
da: Du har allerede de seneste opdateringer.

en: Successfully updated your dictionaries.
da: Opdatering af dine ordbøger blev gennemført.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
da: Opdatering gennemført:
    %1
    Kunne ikke opdatere:
    %2

en: Failed to update:
    %1
da: Kunne ikke opdatere:
    %1

en: Radical Selector
da: Rod-vælger

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
da: Kanjibrowser

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
da: &Søg

en: &Automatically Search Clipboard Selections
da: Gennemsøg &automatisk udklipsholderens udvalg

en: Search &in Results
da: Søg &i resultater

en: Focus result view
da: Resultatvisning i fokus

en: Export List
da: Eksportliste

en: Initializing Dictionaries
da: Initialiserer ordbøger

en: Welcome to Kiten
da: Velkommen til Kiten

en: Searching...
da: Søger...

en: Found 1 result | Found %1 results
da[0]: 1 resultat fundet
da[1]: %1 resultater fundet

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
da: Liste over ordbogstyper, bruges internt, ikke pille

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
da: Edict-ordbogsfiler

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
da: Brug præinstalleret edict

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
da: Sæt af felter der skal vises for denne ordbogstype

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
da: Kanjidic-ordbogsfiler

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
da: Brug præinstalleret kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
da: Skal vi søge efter "jiten" ved opstart

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
da: Versalfølsomme søgninger

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
da: Aktivér sortering efter ordbog

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
da: Hvilken rækkefølge sorterer vi ordbøgerne i?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
da: Hvilken rækkefølge sorterer vi felterne i?

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
da: 0=Intet filter, 1=Begræns søgeresultater til "almindelige" opslag, 2=Adskil almindelige og sjældne opslag

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
da: Brugerens seneste type af søgning, 0=Nøjagtig, 1=Match start, 2=Match endelse, 3=Match hvor som helst

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
da: Brugerens seneste type af søgning, 0=Alt, 1=Udsagnsord, 2=Navneord, 3=Tillægsord, 4=Biord, 5=Præfiks, 6=Suffiks, 7=Udtryk

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
da: Søg automatisk efter indgange i udklipsholderen?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
da: Ekstra værktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
da: Søgeværktøjslinje

en: Japanese Reference Tool
da: Japansk opslagsværktøj

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
da: Skrev xjdic hvorfra Kiten låner kode, og xjdics generator for indeksfiler.
    Er også hovedforfatter af edict og kanjidic som er et grundlæggende krav for Kiten.

en: Code simplification, UI suggestions.
da: Kode-simplificering, UI-forslag.

en: svg icon
da: svg ikon

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
da: Overførsel til KConfig XT, fejlrettelser

en: KDE4 rewrite
da: Omskrivning til KDE4

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
da: Forbedringer til systemet til at finde stamformer, opdateringer af ordbøger for EDICT og KANJIDIC, forbedringer af brugerfladen, Kanjibrowser, fejlretninger, forbedring og forenkling af programkoden

en: Filter Type
da: Filtertype

en: No filter
da: Intet filter

en: Filter out rare
da: Filtrér sjældne fra

en: Common/Uncommon
da: Almindelig/sjælden

en: Match Type
da: Match type

en: Exact Match
da: Nøjagtig match

en: Match Beginning
da: Match begyndelse

en: Match Ending
da: Match endelse

en: Match Anywhere
da: Match hvor som helst

en: Word Type
da: Ordtype

en: Any
da: Enhver

en: Verb
da: Udsagnsord

en: Noun
da: Navneord

en: Adjective
da: Tillægsord

en: Adverb
da: Biord

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Suffiks

en: Expression
da: Udtryk

en: Focus input field
da: Tekstfelt i fokus

en: Search Bar
da: Søgelinje

en: Settings
da: Indstillinger

en: %1 kanji found | %1 kanji found
da[0]: %1 kanjitegn fundet
da[1]: %1 kanjitegn fundet

en: About %1
da: Om %1

en: Copy %1 to clipboard
da: Kopiér %1 til udklipsholderen

en: Could not load the necessary kanji information.
da: Kunne ikke indlæse den nødvendige information om kanji.

en: Kanji &List
da: Kanji&liste

en: Kanji &Information
da: Kanji&information

en: All Jouyou Kanji grades
da: Alla Jouyou Kanji grader

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
da: Grad %1 (Jinmeiyou)

en: Grade %1
da: Grad %1

en: Not in Jouyou list
da: Ikke i Jouyou-listen

en: No stroke limit
da: Ingen begrænsning på strøg

en: %1 stroke | %1 strokes
da[0]: %1 strøg
da[1]: %1 strøg

en: Grade:
da: Grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
da: Strøg:

en: In names:
da: I navne:

en: As radical:
da: Som bushu:

en: Meaning:
da: Betydning:

en: Meanings:
da: Betydninger:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
da: Kitens Kanji Browser, KDE's referenceværktøj til japansk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
da: Kanjiliste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
da: Skrifttypen til hovedindgangen for kanji/kana i listevisning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
da: Brug dette til at justere skrifttypen for knapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
da: Kanji-skrifttype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
da: Information om Kanji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
da: Kanjistørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
da: Kana-skrifttype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
da: Skrifttype til etiketter:

en: verb
da: udsagnsord

en: adjective
da: tillægsord

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
da: Information om grundformer for udsagnsord blev ikke fundet, så udsagnsord kan ikke findes i grundformen.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
da: Information om verbumgrundformer kunne ikke indlæses, så verbumgrundformer kan ikke bruges.

en: &Available Fields:
da: &Tilgængelige felter:

en: From Dictionary:
da: Fra ordbog:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
da: Angav %1 i %2

en: Common
da: Almindelig

en: Uncommon
da: Sjælden

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
da: Romaji-informationsfil er ikke installeret, så Romaji-konvertering kan ikke bruges.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
da: Romaji-information kunne ikke indlæses, så Romaji-konvertering kan ikke bruges.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
da: Engelsk

en: No Radicals Selected
da: Ingen rødder valgt

en: Selected Radicals:
da: Vælg rødder:

en: A KDE Application
da: Et KDE-program

en: This program uses the KANJIDIC and RADKFILE dictionary files. These files are the property of the Electronic Dictionary Research and Development Group, and are used in conformance with the Group's licence.
da: Dette program bruger ordbogsfilerne KANJIDIC og RADKFILE. Disse filer tilhører Electronic Dictionary Research and Development Group, og bruges i overensstemmelse gruppens licensbetingelser.

en: Initial Search String from Kiten
da: Oprindelig søgestreng fra Kiten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
da: Resultater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
da: &Til udklipsholderen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_sortByFrequency) i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Display radicals in descending frequency order
da: Vis radikaler efter faldende frekvens

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
da: Skal vi lukke dette program under søgning?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
da: Luk radselect når du trykker på søg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultListFontSize_label)
en: Search Results Font:
da: Skrifttype for søgeresultater:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont)
en: Use this to adjust the result list font
da: Brug dette til at justere skrifttypen for resultatlisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
da: Skrifttype til  knapper:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
da: Kanjis rod-information synes ikke at være installeret (filen kiten/radkfile). Denne fil er påkrævet for at dette program kan fungere.

en: Kanji dictionary does not seem to be installed (file kiten/kanjidic), stroke count information will be unavailable.
da: Kanjis ordbog synes ikke at være installeret (filen kiten/kanjidic), information om antal strøg vil ikke være tilgængelig.

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
da: Min.

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
da: Maks.

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
da: (ALLE)
