kiten - en to el translation catalogue (150 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
el: Επιλογέας λεξικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
el: Χρήση προε&γκατεστημένου λεξικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
el: Όνομα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
el: Αρχείο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
el: &Προσθήκη...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
el: Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
el: Κύρια γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
el: Μάθετε

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
el: Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
el: Αναζήτηση του "jiten" κατά την εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
el: ταξινόμηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
el: Ταξινόμηση &αποτελεσμάτων ανά λεξικό

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
el: Διαθέσιμα &λεξικά:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
el: Εμφάνισ&η πρώτα:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
el: Πε&δία ταξινόμησης:

en: Dictionaries
el: Λεξικά

en: Font
el: Γραμματοσειρά

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
el: Εμφάνιση

en: Results Sorting
el: Ταξινόμηση αποτελεσμάτων

en: Check for dictionary &updates
el: Έλεγχος για &ενημερώσεις των λεξικών

en: Update canceled.
    Could not read file.
el: Η ενημέρωση ακυρώθηκε.
    Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου.

en: Update canceled.
    Could not open file.
el: Η ενημέρωση ακυρώθηκε.
    Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
el: Η ενημέρωση ακυρώθηκε.
    Το αρχείο πληροφοριών της ενημέρωσης δεν έχει έγκυρη ημερομηνία.

en: You already have the latest updates.
el: Έχετε ήδη τις τελευταίες ενημερώσεις.

en: Successfully updated your dictionaries.
el: Επιτυχής ενημέρωση των λεξικών σας.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
el: Επιτυχής ενημέρωση:
    %1
    
    Αποτυχία ενημέρωσης:
    %2

en: Failed to update:
    %1
el: Αποτυχία ενημέρωσης:
    %1

en: Radical Selector
el: Επιλογέας ριζικού

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
el: Περιηγητής Κάντζι

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
el: Α&ναζήτηση

en: &Automatically Search Clipboard Selections
el: &Αυτόματη αναζήτηση επιλογών του προχείρου

en: Search &in Results
el: Αναζήτηση &μέσα στα αποτελέσματα

en: Focus result view
el: Εστίαση προβολής αποτελέσματος

en: Export List
el: Εξαγωγή λίστας

en: Initializing Dictionaries
el: Αρχικοποίηση λεξικών

en: Welcome to Kiten
el: Καλώς ήρθατε στο Kiten

en: Searching...
el: Αναζήτηση...

en: Found 1 result | Found %1 results
el[0]: Βρέθηκε 1 αποτέλεσμα
el[1]: Βρέθηκαν %1 αποτελέσματα

en: No results found
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
el: Λίστα των τύπων λεξικών, εσωτερική χρήση, να μην τροποποιηθεί

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
el: Αρχεία λεξικού edict

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
el: Χρήση προεγκατεστημένου edict

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
el: Σύνολο πεδίων εμφάνισης για αυτόν τον τύπο λεξικού

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
el: Αρχεία λεξικών Kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
el: Χρήση προεγκατεστημένου kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
el: Αν θα γίνεται αναζήτηση για το "jiten" κατά την εκκίνηση

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
el: Αναζητήσεις με διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
el: Ενεργοποίηση ταξινόμησης κατά λεξικό

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
el: Η σειρά ταξινόμησης των λεξικών;

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
el: Η σειρά ταξινόμησης των πεδίων;

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
el: 0=Κανένα φιλτράρισμα, 1=Περιορισμός των αποτελεσμάτων μόνο στις "συνήθεις" καταχωρήσεις , 2=Διαχωρισμόςσυνήθων και μη καταχωρήσεων

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
el: Ο τελευταίος τύπος αναζήτησης του χρήστη, 0=Ακριβές ταίριασμα, 1=Ταίριασμα αρχής, 2=Ταίριασμα κατάληξης, 3=Ταίριασμα οπουδήποτε

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
el: Ο τελευταίος τύπος αναζήτησης του χρήστη, 0=Οτιδήποτε, 1=Ρήμα, 2=Ουσιαστικό, 3=Επίθετο, 4=Επίρρημα, 5=Πρόθεμα, 6=Κατάληξη, 7=Έκφραση

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
el: Αυτόματη αναζήτηση καταχωρήσεων του προχείρου;

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
el: Πρόσθετη γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
el: Γραμμή αναζήτησης

en: Japanese Reference Tool
el: Εργαλείο αναφοράς Ιαπωνικών

en: Original author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
el: Έγραψε το xjdic, από το οποίο το Kiten δανείστηκε κώδικα, και το δημιουργό αρχείου ευρετηρίου xjdic.
    Είναι επίσης ο κύριος συγγραφέας του edict και του kanjidic, τα οποία απαιτεί το Kiten.

en: Code simplification, UI suggestions.
el: Απλοποίηση κώδικα, προτάσεις UI.

en: svg icon
el: Εικονίδιο svg

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
el: Μεταφορά στο KConfig XT, διόρθωση σφαλμάτων

en: KDE4 rewrite
el: Μετατροπές για το KDE4

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
el: Βελτιώσεις του συστήματος κλίσης, ενημερώσεις των λεξικών EDICT και KANJIDIC, βελτιώσεις στο γραφικό περιβάλλον διεπαφής, περιηγητής Κάντζι, διορθώσεις σφαλμάτων, απλοποίηση και εκλέπτυνση κώδικα

en: Filter Type
el: Τύπος φίλτρου

en: No filter
el: Κανένα φίλτρο

en: Filter out rare
el: Εξαίρεση σπάνιων

en: Common/Uncommon
el: Συνήθη/Ασυνήθη

en: Match Type
el: Τύπος ταιριάσματος

en: Exact Match
el: Ακριβές ταίριασμα

en: Match Beginning
el: Ταίριασμα αρχής

en: Match Ending
el: Ταίριασμα κατάληξης

en: Match Anywhere
el: Ταίριασμα οπουδήποτε

en: Word Type
el: Τύπος λέξης

en: Any
el: Οτιδήποτε

en: Verb
el: Ρήμα

en: Noun
el: Ουσιαστικό

en: Adjective
el: Επίθετο

en: Adverb
el: Επίρρημα

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Κατάληξη

en: Expression
el: Έκφραση

en: Focus input field
el: Εστίαση πεδίου εισαγωγής

en: Search Bar
el: Γραμμή αναζήτησης

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: %1 kanji found | %1 kanji found
el[0]: βρέθηκε %1 κάντζι
el[1]: βρέθηκαν %1 κάντζι

en: About %1
el: Σχετικά με το %1

en: Copy %1 to clipboard
el: Αντιγραφή του %1 στο πρόχειρο

en: Could not load the necessary kanji information.
el: Αδυναμία φόρτωσης των αναγκαίων πληροφοριών για το κάντζι

en: Kanji &List
el: &Λίστα Κάντζι

en: Kanji &Information
el: &Πληροφορίες για το κάντζι

en: All Jouyou Kanji grades
el: Όλες οι τάξεις των Τζόγιο Κάντζι

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
el: Τάξη %1 (Jinmeiyou)

en: Grade %1
el: Τάξη %1

en: Not in Jouyou list
el: Εκτός λίστας Τζόγιο

en: No stroke limit
el: Κανένα όριο στις βασικές γραμμές

en: %1 stroke | %1 strokes
el[0]: %1 βασική γραμμή
el[1]: %1 βασικές γραμμές

en: Grade:
el: Τάξη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
el: Βασικές γραμμές:

en: In names:
el: Στα ονόματα:

en: As radical:
el: Ως ριζικός:

en: Meaning:
el: Σημασία:

en: Meanings:
el: Σημασίες:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
el: Περιηγητής Κάντζι του Kiten, ένα εργαλείο αναφοράς του KDE για τα Ιαπωνικά

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
el: Λίστα Κάντζι

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
el: Η γραμματοσειρά της κύριας καταχώρησης kanji/kana στην προβολή λίστας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για την τροποποίηση της γραμματοσειράς του κουμπιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
el: Γραμματοσειρά για τα Κάντζι

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
el: Πληροφορίες για το κάντζι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
el: Μέγεθος Κάντζι:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
el: Γραμματοσειρά για τα Kάνα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
el: Γραμματοσειρά ετικέτας:

en: verb
el: ρήμα

en: adjective
el: επίθετο

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
el: Δε βρέθηκαν πληροφορίες κλίσης του ρήματος, έτσι αυτή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση πληροφορίας κλίσης του ρήματος, έτσι αυτή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

en: &Available Fields:
el: &Διαθέσιμα πεδία:

en: From Dictionary:
el: Από λεξικό:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
el: Καταχωρήθηκε %1 σε μορφή '%2'

en: Common
el: Σύνηθες

en: Uncommon
el: Ασύνηθες

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
el: Το αρχείο πληροφοριών Romaji δεν εγκαταστάθηκε, γι' αυτό και είναι αδύνατη η μετατροπή.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
el: Το αρχείο πληροφοριών Romaji δε φορτώθηκε, γι' αυτό και είναι αδύνατη η μετατροπή.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
el: Αγγλικά

[ctx: @option:radio selects japanese translation]
en: Kana
el: Κάνα

en: No Radicals Selected
el: Δεν επιλέχθηκαν ριζικοί

en: Selected Radicals:
el: Επιλεγμένοι ριζικοί:

en: A KDE Application
el: Μία εφαρμογή του KDE

en: Electronic Dictionary Research and Development Group
el: Ομάδα έρευνας και ανάπτυξης ηλεκτρονικού λεξικού

en: This program uses the KANJIDIC and RADKFILE dictionary files. These files are the property of the Electronic Dictionary Research and Development Group, and are used in conformance with the Group's licence.
el: Αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τα αρχεία KANJIDIC και RADKFILE. Αυτά τα αρχεία είναι ιδιοκτησία της ομάδας έρευνα ςκαι ανάπτυξης του ηλεκτρονικούλεξικού και χρησιμοποιούνται σε συμφωνία με την άδεια χρήσης της ομάδας.

en: Initial Search String from Kiten
el: Αρχική συμβολοσειρά αναζήτησης από το Kiten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
el: ΕπιλογέαςΡιζικού

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
el: Αποτελέσματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
el: &Στο πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_sortByFrequency) i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Display radicals in descending frequency order
el: Εμφάνιση ριζικών σε φθίνουα σειρά συχνότητας

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
el: Να κλείνει το πρόγραμμα κατά την αναζήτηση;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
el: Κλείσιμο επιλογέα ριζικού όταν πατηθεί η αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultListFontSize_label)
en: Search Results Font:
el: Γραμματοσειρά αποτελεσμάτων αναζήτησης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont)
en: Use this to adjust the result list font
el: Χρησιμοποιήστε αυτό για να προσαρμόσετε τη γραμματοσειρά της λίστας αποτελεσμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
el: Γραμματοσειρά κουμπιού:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
el: Οι πληροφορίες ριζικών Kanji δε φαίνεται να είναι εγκατεστημένες (αρχείο kiten/radkfile), το αρχείο αυτό είναι απαραίτητο για τη λειτουργία της εφαρμογής.

en: Kanji dictionary does not seem to be installed (file kiten/kanjidic), stroke count information will be unavailable.
el: Υο λεξικό Kanji δε φαίνεται να είναι εγκατεστημένο (αρχείο kiten/kanjidic), οι πληροφορίες μέτρησης των βασικών γραμμών δεν θα είναι διαθέσιμες.

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
el: Ελάχιστο

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
el: Μέγιστο

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
el: (ΟΛΑ)
