kiten - en to eu translation catalogue (148 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
eu: Hiztegien hautatzailea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
eu: Erabili aurre-i&nstalatutako hiztegia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
eu: Izena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
eu: Fitxategia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
eu: &Gehitu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
eu: Ezabatu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
eu: Letra-tipoak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
eu: Letra-tipo nagusia

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
eu: Ikasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Learn mode is disabled in this version of kiten. There are several excellent open source flashcard programs available, such as <a href="https://apps.kde.org/parley">Parley</a>, and the <a href="https://apps.ankiweb.net">Anki project</a>.
eu: Ikasteko modua desgaituta dago Kiten-en bertsio honetan. Iturburu irekiko txartelen hainbat aplikazio on daude eskuragarri, haien artea <a href="https:// apps.kde.org/parley">Parley</a>, eta <a href="https://apps.ankiweb.net">Anki proiektua</a>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
eu: Bilaketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
eu: Bilatu "jiten" Kiten abiatzean

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
eu: sailkatzea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
eu: Sailkatu bil&aketaren emaitzak hiztegiaren arabera

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
eu: &Hiztegi erabilgarriak:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
eu: &Bistaratu aurrenekoa:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
eu: Zein eremuren &arabera sailkatu:

en: Dictionaries
eu: Hiztegiak

en: Font
eu: Letra-tipoa

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
eu: Bistaratu

en: Results Sorting
eu: Emaitzak sailkatzea

en: Check for dictionary &updates
eu: Ikuskatu hiztegiaren eg&uneratzerik dagoen

en: Update canceled.
    Could not read file.
eu: Eguneratzea utzi da.
    Ezin zuen fitxategia irakurri.

en: Update canceled.
    Could not open file.
eu: Eguneratzea utzi da.
    Ezin zuen fitxategia ireki.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
eu: Eguneratzea utzi da.
    Eguneratzeko informazioa duen fitxategiak data baliogabea du.

en: You already have the latest updates.
eu: Dagoeneko azken eguneratzeak dituzu

en: Successfully updated your dictionaries.
eu: Zure hiztegiak ondo eguneratu dira.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
eu: Ondo eguneratuta:
    %1
    
    Eguneratzea huts egin du:
    %2

en: Failed to update:
    %1
eu: Eguneratzea huts egin du:
    %1

en: Radical Selector
eu: Erroaren hautapena

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
eu: Kanji arakatzailea

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
eu: B&ilatu

en: &Automatically Search Clipboard Selections
eu: &Automatikoki bilatu arbeleko hautapenetan

en: Search &in Results
eu: Bilatu ema&itzetan

en: Focus result view
eu: Fokua emaitzaren ikuspegira

en: Export List
eu: Esportatu zerrenda

en: Initializing Dictionaries
eu: Hiztegiak hasieratzen

en: Welcome to Kiten
eu: Ongi etorri Kiten-era

en: Searching...
eu: Bilatzen...

en: Found 1 result | Found %1 results
eu[0]: Emaitza 1 aurkitu da
eu[1]: %1 emaitza aurkitu dira

en: No results found
eu: Ez da emaitzarik aurkitu

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
eu: Hiztegi moten zerrenda, barnean erabilia, ez ukitu

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
eu: «Edict» hiztegi-fitxategiak

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
eu: Erabili aurre-instalatutako «edict»

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
eu: Hiztegi-mota horretan bistaratzeko eremuen multzoa

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
eu: Kanjidic hiztegi-fitxategiak

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
eu: Erabili aurre-instalatutako kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
eu: Abioan "jiten" bilatu behar dugun

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
eu: Bilaketetan maiuskulak bereizi

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
eu: Gaitu hiztegiaren arabera sailkatzea

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
eu: Hiztegiak nola sailkatuko ditugu?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
eu: Eremuak zein ordenatan sailkatuko ditugu?

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
eu: 0=Iragazkirik gabe, 1=Mugatu bilaketaren emaitzak sarrera "arruntetara" bakarrik, 2=Banatu sarrera arruntak eta ez-arruntak

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
eu: Erabiltzaileen azken bilaketa mota, 0=Zehatza, 1=Hasiera bat-etortzea, 2=Bukaera bat-etortzea, 3=Bat-etortzea edonon

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
eu: Erabiltzailearen azken bilaketa mota, 0=Edozein, 1=Aditza, 2=Izena, 3=Adjektiboa, 4=Adberbioa, 5=Aurrizkia, 6=Atzizkia, 7=Adierazpena

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
eu: Arbeleko sarreretan automatikoki bilatu?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eu: &Fitxategia

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
eu: Tresna-barra gehigarria

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
eu: Bilatzeko tresna-barra

en: Japanese Reference Tool
eu: Japonieraren erreferentzia-tresna

en: Original author
eu: Jatorrizko egilea

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
eu: «xjdic» idatzi zuen, Kiten-ek hartatik kodea hartzen du, eta baita «xjdic» indize-fitxategi sortzailea.
    Gainera «edict» eta «kanjidic»en egilea da, Kiten-ek funtsean behar dituenak.

en: Code simplification, UI suggestions.
eu: Kodearen sinplifikazioa, UI iradokizunak.

en: svg icon
eu: svg ikonoa

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
eu: KConfig XT-erako eratorpena, akats zuzenketak

en: KDE4 rewrite
eu: KDE4rako berridazketa

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
eu: Deflexio sistemaren hobekuntzak, EDICT-en eta KANJIDIC-en hiztegi hobekuntzak, GUI hobekuntzak, Kanji arakatzailea, akats zuzenketak, kodea findu eta sinplifikatzea

en: Filter Type
eu: Iragazki mota

en: No filter
eu: Iragazkirik gabe

en: Filter out rare
eu: Iragazi arraroak

en: Common/Uncommon
eu: Arrunta/Ez-arrunta

en: Match Type
eu: Bat-etortze mota

en: Exact Match
eu: Bat-etortze zehatza

en: Match Beginning
eu: Hasiera bat-etortzea

en: Match Ending
eu: Bukaera bat-etortzea

en: Match Anywhere
eu: Edonon bat-etortzea

en: Word Type
eu: Hitz mota

en: Any
eu: Edozein

en: Verb
eu: Aditza

en: Noun
eu: Izena

en: Adjective
eu: Adjektiboa

en: Adverb
eu: Adberbioa

en: Prefix
eu: Aurrizkia

en: Suffix
eu: Atzizkia

en: Expression
eu: Adierazpena

en: Focus input field
eu: Fokua sarrerako eremura

en: Search Bar
eu: Bilaketa-barra

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: %1 kanji found | %1 kanji found
eu[0]: Kanji %1 aurkitu da
eu[1]: %1 kanji aurkitu dira

en: About %1
eu: %1(e)ri buruz

en: Copy %1 to clipboard
eu: Kopiatu %1 arbelera

en: Could not load the necessary kanji information.
eu: Ezin izan du kanji-ari buruzko beharrezko informazioa zamatu.

en: Kanji &List
eu: Kanji &zerrenda

en: Kanji &Information
eu: Kanji-aren &informazioa

en: All Jouyou Kanji grades
eu: Jōyō kanji maila guztiak

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
eu: %1 gradua (Jinmeiyō)

en: Grade %1
eu: %1 gradua

en: Not in Jouyou list
eu: Ez dago Jōyō zerrendan

en: No stroke limit
eu: Trazuen mugarik gabe

en: %1 stroke | %1 strokes
eu[0]: Trazu %1
eu[1]: %1 trazu

en: Grade:
eu: Gradua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
eu: Trazuak:

en: In names:
eu: Izenetan:

en: As radical:
eu: Erro gisa:

en: Meaning:
eu: Esanahia:

en: Meanings:
eu: Esanahiak:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
eu: Kite-ren Kanji arakatzailea, KDEren Japonieraren erreferentzia-tresna bat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
eu: Hobespenak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
eu: Kanji zerrenda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
eu: Zerrenda ikuspegiko kanji/kana sarrera nagusiko letra-tipoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
eu: Erabili hau botoiaren letra-tipoa doitzeko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
eu: Kanji letra-tipoa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
eu: Kanji-aren informazioa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
eu: Kanji-aren neurria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
eu: Kana-ren letra-tipoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
eu: Etiketaren letra-tipoa:

en: verb
eu: aditza

en: adjective
eu: adjektiboa

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
eu: Ez dago aditzen deflexioari buruzko informaziorik aurkitu, beraz, ezin da aditz-deflexiorik erabili.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
eu: Ezin izan da aditzen deflexioari buruzko informaziorik zamatu, beraz, ezin da aditz-deflexiorik erabili.

en: &Available Fields:
eu: Eremu er&abilgarriak:

en: From Dictionary:
eu: Hiztegitik:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
eu: %1(e)an sartua %2 inprimakian

en: Common
eu: Arrunta

en: Uncommon
eu: Ez-arrunta

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
eu: Romaji informazio fitxategia ez da instalatu, beraz Romaji bihurketa ezin da erabili.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
eu: Ezin izan du Romaji informazioa zamatu, beraz Romaji bihurketa ezin da erabili.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
eu: Ingelesa

en: No Radicals Selected
eu: Ez da errorik hautatu

en: Selected Radicals:
eu: Hautatutako erroak:

en: A KDE Application
eu: KDEren aplikazio bat

en: Electronic Dictionary Research and Development Group
eu: Hiztegi Elektronikoaren Ikerketa eta Garapen taldea

en: This program uses the KANJIDIC and RADKFILE dictionary files. These files are the property of the Electronic Dictionary Research and Development Group, and are used in conformance with the Group's licence.
eu: Programa honek KANJIDIC eta RADKFILE hiztegi-fitxategiak erabiltzen ditu. Fitxategi hauek, Hiztegi Elektronikoaren Ikerketa eta Garapen taldearen jabetza dira, eta Taldearen lizentziaren baldintzak betez erabiltzen dira.

en: Initial Search String from Kiten
eu: Kiten-eko hasierako bilaketa-katea

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
eu: ErroHautatzailea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
eu: Emaitzak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
eu: &Arbelera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
eu: Garbitu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_sortByFrequency) i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Display radicals in descending frequency order
eu: Azaldu erroak maiztasunaren hurrenkera beherakorrean

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
eu: Bilatzean programa hau itxi behar dugu?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
eu: Itxi «radselect» bilaketa sakatzean

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultListFontSize_label)
en: Search Results Font:
eu: Bilaketa emaitzen letra-tipoa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont)
en: Use this to adjust the result list font
eu: Erabili hau emaitza-zerrendako letra-tipoa doitzeko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
eu: Botoiaren letra-tipoa:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
eu: Ematen du kanji erroaren informazioa ez dagoela instalatuta (kiten/radkfile fitxategia), fitxategi hori beharrezkoa da aplikazio hau ibil dadin

en: Kanji dictionary does not seem to be installed (file kiten/kanjidic), stroke count information will be unavailable.
eu: Ematen du kanji hiztegia ez dagoela instalatuta (kiten/kanjidic fitxategia), trazu kopuruaren informazioa ez da erailgarri egongo.

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
eu: (DENA)
