kiten - en to fi translation catalogue (153 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
fi: Sanakirjan valitsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
fi: &Käytä esiasennettua sanakirjaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
fi: Nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
fi: Fontit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
fi: Pääfontti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
fi: Oppiminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Learn mode is disabled in this version of kiten. There are several excellent open source flashcard programs available, such as <a href="https://apps.kde.org/parley">Parley</a>, and the <a href="https://apps.ankiweb.net">Anki project</a>.
fi: Oppimistila ei ole tässä Kitenin versiossa käytössä. Erinomaisia opettelukorttiohjelmia ovat <a href="https://apps.kde.org/parley">Parley</a> sekä <a href="https://apps.ankiweb.net/">Anki-projekti</a>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
fi: Haku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
fi: Etsi käynnistyessä hakusanalla ”jiten”

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
fi: järjestetään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
fi: Järjestä &hakutulokset sanakirjajärjestykseen

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
fi: Käytettävät &sanakirjat:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
fi: Näytä &ensin:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
fi: Järjestys &kentän mukaan:

en: Dictionaries
fi: Sanakirjat

en: Font
fi: Fontti

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
fi: Näkymä

en: Results Sorting
fi: Tulosten järjestäminen

en: Check for dictionary &updates
fi: Tarkista &sanakirjapäivitykset

en: Update canceled.
    Could not read file.
fi: Päivitys keskeytettiin.
    Tiedostoa ei voitu lukea.

en: Update canceled.
    Could not open file.
fi: Päivitys keskeytettiin.
    Tiedostoa ei voitu avata.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
fi: Päivitys keskeytettiin.
    Päivitystietotiedostolla on virheellinen päiväys.

en: You already have the latest updates.
fi: Sinulla on jo viimeisimmät päivitykset.

en: Successfully updated your dictionaries.
fi: Sanakirjojen päivitys onnistui.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
fi: Seuraavien päivitys onnistui:
    %1
    
    Seuraavien päivitys epäonnistui:
    %2

en: Failed to update:
    %1
fi: Päivitys epäonnistui:
    %1

en: Radical Selector
fi: Radikaalivalitsin

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
fi: Kanjiselain

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
fi: &Hae

en: &Automatically Search Clipboard Selections
fi: &Hae leikepöytävalintoja automaattisesti

en: Search &in Results
fi: Hae &tuloksista

en: Focus result view
fi: Kohdista tuloksiin

en: Export List
fi: Vientiluettelo

en: Initializing Dictionaries
fi: Alustetaan sanakirjoja

en: Welcome to Kiten
fi: Tervetuloa Kiteniin

en: Searching...
fi: Hakee…

en: Found 1 result | Found %1 results
fi[0]: Löytyi 1 tulos
fi[1]: Löytyi %1 tulosta

en: No results found
fi: Ei löydettyjä

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
fi: Sanakirjatyyppien luettelo: käytetään sisäisesti, älä koske

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
fi: Edict-sanakirjatiedostot

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
fi: Käytä esiasennettua edictiä

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
fi: Tälle sanakirjatyypille näytettävät kentät

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
fi: Kanjidic-sanakirjatiedostot

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
fi: Käytä esiasennettua kanjidicia

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
fi: Etsitäänkö käynnistettäessä hakusanalla ”jiten”

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
fi: Haut huomioivat merkkikoon

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
fi: Järjestä sanakirjan mukaan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
fi: Sanakirjojen järjestys

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
fi: Kenttien järjestys

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
fi: 0=Ei suodatinta, 1=Rajoita hakutulokset vain ”common”-tietueisiin, 2=Erittele yleiset ja harvinaiset tietueet

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
fi: Käyttäjän viimeisin hakutapa, 0=Täsmällinen, 1=Hae alusta, 2=Hae lopusta, 3=Hae kaikkialta

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
fi: Käyttäjän viimeisin hakutapa, 0=Kaikki, 1=Verbi, 2=Substantiivi, 3=Adjektiivi, 4=Adverbi, 5=Etuliite, 6=Jälkiliite, 7=Ilmaus

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
fi: Haetaanko leikepöytävalintoja automaattisesti

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
fi: Lisätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
fi: Hakutyökalurivi

en: Japanese Reference Tool
fi: Japanin hakuteostyökalu

en: (c) 2001-2004, Jason Katz-Brown
    (c) 2006-2007, Eric Kjeldergaard
    (c) 2006-2008, Joseph Kerian
    (c) 2011, Daniel E. Moctezuma
fi: © 2001–2004 Jason Katz-Brown
    © 2006–2007 Eric Kjeldergaard
    © 2006–2008 Joseph Kerian
    © 2011 Daniel E. Moctezuma

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
fi: Kirjoitti xjdictin, josta Kiten lainaa koodia, sekä xjdicin indeksitiedostogeneraattorin.
    On myös Kitenille välttämättömien edictin ja kanjidicin päätekijä.

en: Code simplification, UI suggestions.
fi: Koodin yksinkertaistaminen, käyttöliittymäehdotuksia.

en: svg icon
fi: SVG-kuvake

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
fi: Siirto KConfig XT:lle, virheiden korjauksia

en: KDE4 rewrite
fi: KDE4-uudelleenkirjoitus

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
fi: Verbien perusmuotoon palauttaminen, sanakirjapäivitykset EDICT:lle ja KANJIDIC:lle, käyttöliittymäparannuksia, kanjiselain, korjauksia, koodin hiomista ja yksinkertaistamista

en: Filter Type
fi: Suodatintyyppi

en: No filter
fi: Ei suodatinta

en: Filter out rare
fi: Suodata harvinaiset

en: Common/Uncommon
fi: Erittele yleiset ja harvinaiset

en: Match Type
fi: Hakutapa

en: Exact Match
fi: Hae täsmälleen

en: Match Beginning
fi: Hae alusta

en: Match Ending
fi: Hae lopusta

en: Match Anywhere
fi: Hae kaikkialta

en: Word Type
fi: Sanaluokka

en: Any
fi: Kaikki

en: Verb
fi: Verbi

en: Noun
fi: Substantiivi

en: Adjective
fi: Adjektiivi

en: Adverb
fi: Adverbi

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: Expression
fi: Ilmaus

en: Focus input field
fi: Kohdista hakukenttään

en: Search Bar
fi: Hakurivi

en: Settings
fi: Asetukset

en: %1 kanji found | %1 kanji found
fi[0]: %1 kanji löytyi
fi[1]: %1 kanjia löytyi

en: About %1
fi: Tietoa kanjista %1

en: Copy %1 to clipboard
fi: Kopioi %1 leikepöydälle

en: Could not load the necessary kanji information.
fi: Tarvittavia kanjitietoja ei voitu ladata.

en: Kanji &List
fi: Kanji&luettelo

en: Kanji &Information
fi: Kanjin &tiedot

en: All Jouyou Kanji grades
fi: Kaikki Jouyou-kanjit

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
fi: Luokka %1 (Jinmeiyou)

en: Grade %1
fi: Luokka %1

en: Not in Jouyou list
fi: Ei Jouyou-luettelossa

en: No stroke limit
fi: Ei vetorajoitusta

en: %1 stroke | %1 strokes
fi[0]: %1 veto
fi[1]: %1 vetoa

en: Grade:
fi: Luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
fi: Vetoja:

en: In names:
fi: Nimissä:

en: As radical:
fi: Radikaalina:

en: Meaning:
fi: Merkitys:

en: Meanings:
fi: Merkitykset:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
fi: Kitenin kanjiselain, KDE:n japanin hakuteostyökalu

en: (C) 2011 Daniel E. Moctezuma
fi: © 2011 Daniel E. Moctezuma

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
fi: Kanjiluettelo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
fi: Luettelonäkymän kanji- tai kanatietueen fontti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
fi: Säädä tällä painikkeen fonttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
fi: Kanjifontti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
fi: Kanjin tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
fi: Kanjin koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
fi: Kanafontti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
fi: Selitteiden fontti:

en: verb
fi: verbin

en: adjective
fi: adjektiivin

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
fi: Verbejä ei voida palauttaa perusmuotoon, koska siihen tarvittavia tietoja ei löydetty.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
fi: Verbejä ei voida palauttaa perusmuotoon, koska siihen tarvittavia tietoja ei voitu ladata.

en: &Available Fields:
fi: &Saatavilla olevat kentät:

en: From Dictionary:
fi: Sanakirjasta:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
fi: Kirjoitit %1 %2-muodossa|/| Kirjoitit %1 $[yhdysmerkki %2 muodossa]

en: Common
fi: Yleiset

en: Uncommon
fi: Harvinaiset

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
fi: Romaji-tiedot sisältävää tiedostoa ei ole asennettu, joten romaji-muunnosta ei voi käyttää.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
fi: Romaji-tietoja ei voitu ladata, joten romaji-muunnosta ei voi käyttää.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
fi: englanti

[ctx: @option:radio selects japanese translation]
en: Kana
fi: kana

en: No Radicals Selected
fi: Ei valittu radikaaleja

en: Selected Radicals:
fi: Valitut radikaalit:

en: A KDE Application
fi: KDE-sovellus

en: (C) 2005 Joseph Kerian
fi: © 2005 Joseph Kerian

en: This program uses the KANJIDIC and RADKFILE dictionary files. These files are the property of the Electronic Dictionary Research and Development Group, and are used in conformance with the Group's licence.
fi: Tämä ohjelma käyttää KANJIDIC- ja RADKFILE-sanastotiedostoja, jotka ovat Electronic Dictionary Research and Development Groupin omaisuutta ja joita käytetään ryhmän lisenssin mukaisesti.

en: Initial Search String from Kiten
fi: Kitenin alkuhakutermi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
fi: Radikaalivalitsin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
fi: Tulokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
fi: &Leikepöydälle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_sortByFrequency) i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Display radicals in descending frequency order
fi: Näytä radikaalit käänteisessä taajuusjärjestyksessä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
fi: Suljetaanko tämä ohjelma haun ajaksi?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
fi: Sulje radikaalivalitsin kun hakupainiketta napsautetaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultListFontSize_label)
en: Search Results Font:
fi: Hakutulosfontti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont)
en: Use this to adjust the result list font
fi: Säädä tällä hakutulosten fonttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
fi: Painikkeen fontti:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
fi: Tietoja kanjien radikaaleista ei näytä olevan asennettu (tiedosto kiten/radkfile). Tämä tiedosto vaaditaan ohjelman toimimiseen.

en: Kanji dictionary does not seem to be installed (file kiten/kanjidic), stroke count information will be unavailable.
fi: Kanjisanasto ei vaikuta olevan asennettu (tiedosto kiten/kanjidic), joten vetomäärätieto ei ole saatavilla.

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
fi: Vähintään

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
fi: Enintään

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
fi: (KAIKKI)
