kiten - en to hi translation catalogue (69 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
hi: शब्दकोश चयनक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
hi: पूर्व संस्थापित शब्दकोश इस्तेमाल करें (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
hi: नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
hi: फ़ाइल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
hi: जोड़ें...(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
hi: मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
hi: मुख्य फ़ॉन्ट

note: i18n: ectx: property (sampleText), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: 漢字 かな romaji
hi: 漢字 かな रोमाजी

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
hi: ढूंढा जा रहा है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
hi: प्रारंभ में "jiten" के लिए ढूंढें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
hi: क्रमबद्ध करने में

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
hi: ढूंढे गए परिणामों को शब्दकोश से छांटें (&a)

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
hi: उपलब्ध शब्दकोश: (&o)

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
hi: प्रथम दिखाएँ: (&y)

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
hi: क्षेत्र को इस आधार पर छाँटें: (&B)

en: Dictionaries
hi: शब्दकोश

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
hi: प्रदर्शक

en: Results Sorting
hi: छंटाई परिणाम

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
hi: ढूंढें (&e)

en: &Automatically Search Clipboard Selections
hi: क्लिपबोर्ड चयनों को स्वचलित ढूंढें (&A)

en: Search &in Results
hi: परिणामों में ढूंढें (&i)

en: Export List
hi: सूची निर्यात करें

en: Welcome to Kiten
hi: के-आईटीईएन में आपका स्वागत है

en: Searching...
hi: ढूंढ रहे हैं...

en: No results found
hi: कोई परिणाम नहीं मिला

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
hi: शब्दकोश किस्मों की सूची, आंतरिक इस्तेमाल में, छुएँ नहीं

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
hi: एडिक्ट शब्दकोश फ़ाइलें

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
hi: पूर्वसंस्थापित एडिक्ट प्रयोग करें

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
hi: इस शब्दकोश किस्म को प्रदर्शित करने के लिए क्षेत्रों के सेट

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
hi: कांजीडिक शब्दकोश फ़ाइलें

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
hi: पूर्वसंस्थापत कान्जीडिक प्रयोग करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
hi: क्या हम प्रारंभ में "jiten" के लिए ढूंढें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
hi: केस सेंसिटिव खोज

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

en: Kiten
hi: किटेन

en: Japanese Reference Tool
hi: जापानी सन्दर्भ शिक्षण औज़ार

en: Jason Katz-Brown
hi: जेसन कार्त्ज-ब्राउन

en: Original author
hi: मूल लेखक

en: Jim Breen
hi: जिम ब्रीन

en: Neil Stevens
hi: नील स्टीवेंस

en: Code simplification, UI suggestions.
hi: कोड सरलीकरण, यूआई सुझाव.

en: David Vignoni
hi: डेविड विग्नोनी

en: svg icon
hi: एसवीजी प्रतीक

en: Paul Temple
hi: पॉल टेंपल

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
hi: के-कॉन्फ़िग एक्सटी में पोर्ट, बग सुधार

en: Joseph Kerian
hi: जोसफ़ केरियन

en: KDE4 rewrite
hi: केडीई४ फिर से लिखना

en: Search Bar
hi: खोज पट्टी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
hi: स्ट्रोक्स:

en: In names:
hi: नामों में:

en: As radical:
hi: रेडिकल की तरहः

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
hi: प्राथमिकताएँ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
hi: सूची दृश्य में मुख्य कांजी / काना प्रविष्टि के लिए फ़ॉन्ट

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
hi: इसका प्रयोग बटन बटन फ़ॉन्ट एडजस्ट करने के लिए करें

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
hi: क्रिया डिइनफ्लेक्शन जानकारी नहीं मिली, अत: क्रिया डिइनफ्लेक्शन इस्तेमाल नहीं किया जा सकता.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
hi: शब्द डीइन्फ्लेक्शन जानकारी लोड नहीं की जा सकी, अतः शब्द डीइनफ्लेक्शन इस्तेमाल नहीं किया जा सकता.

en: No Radicals Selected
hi: कोई रेडिकल्स चयनित नहीं

en: Selected Radicals:
hi: चयनित रेडिकल्स:

en: A KDE Application
hi: एक केडीई अनुप्रयोग

en: (C) 2005 Joseph Kerian
hi: (c), 2005 जोसेफ केरियन

en: Initial Search String from Kiten
hi: किटेन से आरंभिक सर्च स्ट्रिंग

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
hi: रेडिकल सलेक्टर

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
hi: परिणाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
hi: जब ढूंढा जा रहा हो तो क्या हम इस प्रोग्राम को बंद करें?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
hi: जब आप ढूंढना प्रेस करते हैं तो रेडसलेक्ट को बंद करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
hi: बटन फ़ॉन्ट:
