kiten - en to mk translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
mk: Име

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
mk: Учи

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
mk: Пребарувам

en: Dictionaries
mk: Речници

en: Search &in Results
mk: Пребарувај &во резултатите

en: Searching...
mk: Пребарувам...

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
mk: Пребарување осетливо на големи и мали букви

en: Original author
mk: Оригинален автор

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
mk: Го напиша xjdic, од кој Kiten го позајми кодот, и генераторот на xjdic индексираната датотека.
    Исто така е главен автор на edict и kanjidic, кои што безусловно ги бара Kiten.

en: Code simplification, UI suggestions.
mk: Поедноставување на кодот, UI сугестии

en: In names:
mk: Во имиња:

en: As radical:
mk: Како радикал:

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
mk: Информацијата за глаголската деинфлексија не е најдена, па деинфлексијата на глаголот не може да се користи.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
mk: Не може да се вчита информацијата за деинфлексија на глаголот, па глаголската деинфлексија не може да се користи.

en: Common
mk: Често

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
mk: Романска информациска датотека не е инсталирана, па не може да се користи Романска конверзија.
