kiten - en to nds translation catalogue (143 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
nds: Wöörbook utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
nds: &Vörinstalleert Wöörbook bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
nds: Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
nds: Datei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
nds: &Tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
nds: Wegdoon

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
nds: Schriftoorden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
nds: Hööft-Schriftoort

note: i18n: ectx: property (sampleText), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: 漢字 かな romaji
nds: 漢字 かな Romaji

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
nds: Lehren

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
nds: Söken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
nds: Bi't Opropen na "Jiten" söken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
nds: Sorteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
nds: Söökresultaten na Wöör&book sorteren

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
nds: Ver&föögbor Wöörböker:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
nds: &Toeerst wiesen:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
nds: Feller, &na de sorteert warrt:

en: Dictionaries
nds: Wöörböker

en: Font
nds: Schriftoort

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
nds: Dorstellen

en: Results Sorting
nds: Resultaten sorteren

en: Check for dictionary &updates
nds: Na Wöörbook-&Opfrischen kieken

en: Update canceled.
    Could not read file.
nds: Opfrischen afbraken.
    Datei lett sik nich lesen.

en: Update canceled.
    Could not open file.
nds: Opfrischen afbraken.
    Datei lett sik nich opmaken.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
nds: Opfrischen afbraken.
    De Datei mit Opfrisch-Informatschonen ehr Datum is leeg.

en: You already have the latest updates.
nds: Du büst al op Stand.

en: Successfully updated your dictionaries.
nds: Wöörböker mit Spood opfrischt

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
nds: Mit Spood opfrischt:
    %1
    
    Opfrischen fehlslaan:
    %2

en: Failed to update:
    %1
nds: Opfrischen fehlslaan:
    %1

en: Radical Selector
nds: Grundteken-Köör

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
nds: Kanji-Kieker

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
nds: &Söken

en: &Automatically Search Clipboard Selections
nds: &Automaatsch Inholt vun de Markeer-Twischenaflaag dörkieken

en: Search &in Results
nds: &Binnen Resultaten söken

en: Focus result view
nds: Resultaatansicht anmaken

en: Export List
nds: List exporteren

en: Initializing Dictionaries
nds: Wöörböker warrt torechtmaakt

en: Welcome to Kiten
nds: Willkamen bi Kiten

en: Searching...
nds: Bi to söken...

en: Found 1 result | Found %1 results
nds[0]: 1 Resultaat funnen
nds[1]: %1 Resultaten funnen

en: No results found
nds: Nix funnen

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
nds: List vun Wöörbooktypen, warrt intern bruukt, nich ännern

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
nds: Edict-Wöörbookdateien

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
nds: Vörinstalleert "edict" bruken

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
nds: Sett vun Feller, de bi dissen Wöörbooktyp wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
nds: Kanjidic-Wöörbookdateien

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
nds: Vörinstalleert "kanjidic" bruken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
nds: Söökt wi bi't Opropen na "Jiten"

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
nds: Bi de Söök op Groot-/Lüttschrieven oppassen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
nds: Na Wöörbook sorteren

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
nds: Leggt de Reeg fast, na de Du Wöörböker sorteren wullt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
nds: Leggt de Reeg fast, na de Du Feller sorteren wullt

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
nds: 0=Keen Filter, 1=Gifft an, wat Du Söökresultaten op "gemeen" Indrääg ingrenzen wullt, 2="gemeen" un "nich gemeen" Indrääg trennen

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
nds: De Typ vun den Bruker sien verleden Söök: 0=Nau, 1=Anfang, 2=Enn, 3=Överall

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
nds: De Typ vun den Bruker sien verleden Söök: 0=All, 1=Tiet, 2=Naam, 3=Egenschap, 4=Ümstandwoort, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Utdruck

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
nds: Leggt fast, wat Du automaatsch na Twischenaflaag-Inholt söken wullt

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
nds: Bito-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
nds: Söök-Warktüüchbalken

en: Japanese Reference Tool
nds: Nakiekwarktüüch för Japaansch

en: (c) 2001-2004, Jason Katz-Brown
    (c) 2006-2007, Eric Kjeldergaard
    (c) 2006-2008, Joseph Kerian
    (c) 2011, Daniel E. Moctezuma
nds: © 2001-2004, Jason Katz-Brown
    © 2006-2007, Eric Kjeldergaard
    © 2006-2008, Joseph Kerian
    © 2011, Daniel E. Moctezuma

en: Original author
nds: Orginaalautor

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
nds: Hett „xjdic“, vun dat Kiten sik wat Kode utlehnt, un ok den Inholtverteken-Maker schreven.
    Is ok de Hööftschriever vun „edict“ un „kanjidic“, de för Kiten nödig sünd.

en: Code simplification, UI suggestions.
nds: Kode-Vereenfachen, Vörslääg för de Böversiet

en: svg icon
nds: SVG-Lüttbild

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
nds: Porteren na KConfig XT, Fehlerrichten

en: KDE4 rewrite
nds: För KDE 4 nieg schreven

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
nds: Utbögen-Systeemverbetern, Wöörbook-Opfrischen för EDICT un KANJIDIC, Verbetern vun de Böversiet, Kanji-Kieker, Fehlerrichten, Kode-Överarbeiden un Vereenfachen

en: Filter Type
nds: Typfilter

en: No filter
nds: Keen Filter

en: Filter out rare
nds: Rore utfiltern

en: Common/Uncommon
nds: Gemeen / Nich gemeen

en: Match Type
nds: Liek Typ

en: Exact Match
nds: Nau Övereenstimmen

en: Match Beginning
nds: Liek Anfang

en: Match Ending
nds: Liek Enn

en: Match Anywhere
nds: Överall kieken

en: Word Type
nds: Woorttyp

en: Any
nds: All

en: Verb
nds: Tietwoort

en: Noun
nds: Naamwoort

en: Adjective
nds: Egenschapwoort

en: Adverb
nds: Ümstandwoort

en: Expression
nds: Utdruck

en: Focus input field
nds: Ingaavfeld anmaken

en: Search Bar
nds: Söökbalken

en: Settings
nds: Instellen

en: %1 kanji found | %1 kanji found
nds[0]: %1 Kanji funnen
nds[1]: %1 Kanji funnen

en: About %1
nds: Vertell wat över %1

en: Could not load the necessary kanji information.
nds: Bruukt Kanji-Informatschonen laat sik nich laden

en: Kanji &List
nds: Kanji-&List

en: Kanji &Information
nds: Kanji-&Informatschonen

en: All Jouyou Kanji grades
nds: All Joyo Kanji Stopen

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
nds: Stoop %1 (Jinmeiyo)

en: Grade %1
nds: Stoop %1

en: Not in Jouyou list
nds: Nich in Jouyou-List

en: No stroke limit
nds: Keen Streekgrenz

en: %1 stroke | %1 strokes
nds[0]: %1 Streek
nds[1]: %1 Streken

en: Grade:
nds: Stoop:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
nds: Streken:

en: In names:
nds: In Naams:

en: As radical:
nds: As Grundteken:

en: Meaning:
nds: Bedüden:

en: Meanings:
nds: Bedüden:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
nds: Kiten sien Kanji-Kieker. - En Nakiekwarktüüch för Japaansch

en: (C) 2011 Daniel E. Moctezuma
nds: © 2011 Daniel E. Moctezuma

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
nds: Instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
nds: Kanji-List

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
nds: De Schriftoort för den Kanji-/Kana-Hööftindrag in de Listansicht

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
nds: Hier kannst Du de Schriftoort för de Knööp topassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
nds: Kanji-Schriftoort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
nds: Kanji-Informatschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
nds: Kanji-Grött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
nds: Kana-Schrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
nds: Textfeld-Schrift:

en: verb
nds: Tietwoort

en: adjective
nds: Egenschapwoort

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
nds: Informatschonen för't Utbögen vun Tietwöör laat sik nich finnen, dorüm lett sik dat Utbögen nich bruken.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
nds: Informatschonen för't Utbögen vun Tietwöör laat sik nich laden, dorüm lett sik dat Utbögen nich bruken.

en: &Available Fields:
nds: &Verföögbor Feller:

en: From Dictionary:
nds: Ut Wöörbook:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
nds: %1 wöör in de Form %2 ingeven

en: Common
nds: Gemeen

en: Uncommon
nds: Nich gemeen

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
nds: Romaji-Informatschoondatei nich installeert, de Romaji-Ümwanneln lett sik also nich bruken.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
nds: Romaji-Informatschonen laat sik nich laden, de Romaji-Ümwanneln lett sik also nich bruken.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
nds: Engelsch

en: No Radicals Selected
nds: Keen Grundteken utsöcht

en: Selected Radicals:
nds: Utsöcht Grundtekens:

en: A KDE Application
nds: En KDE-Programm

en: (C) 2005 Joseph Kerian
nds: © 2005 Joseph Kerian

en: Initial Search String from Kiten
nds: Anfang-Sööktekenkeed vun Kiten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
nds: Grundteken-Köör

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
nds: Resultaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
nds: &Na Twischenaflaag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
nds: Leddigmaken

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
nds: Maakt wi dit Programm bi't Söken ut?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
nds: Grundteken-Köör bi Klick op "Söken" tomaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
nds: Knoop-Schriftoort:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
nds: As't lett sünd de Informatschonen över de Kanji-Grundtekens nich installeert (Datei kiten/radkfile), man ahn disse löppt dit Programm nich.

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
nds: Tominnst

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
nds: Tohööchst
