kiten - en to pt translation catalogue (143 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
pt: Selector de Dicionários

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
pt: Usar o 'dict' pré-i&nstalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
pt: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
pt: Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
pt: &Adicionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
pt: Apagar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
pt: Tipos de Letra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
pt: Tipo de Letra Principal

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
pt: Pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
pt: Procurar pelo "jiten" no início

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
pt: ordenação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
pt: Ordenar os Resultados d&a Pesquisa por Dicionário

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
pt: Dici&onários Disponíveis:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
pt: Mostrar Pr&imeiro:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
pt: Campos da Ordena&ção:

en: Dictionaries
pt: Dicionários

en: Font
pt: Tipo de Letra

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
pt: Visualização

en: Results Sorting
pt: Ordenação dos Resultados

en: Check for dictionary &updates
pt: Procurar act&ualizações do dicionário

en: Update canceled.
    Could not read file.
pt: A actualização foi cancelada.
    Não foi possível ler o ficheiro.

en: Update canceled.
    Could not open file.
pt: A actualização foi cancelada.
    Não foi possível aceder ao ficheiro.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
pt: A actualização foi cancelada.
    O ficheiro de informação da actualização tem uma data inválida.

en: You already have the latest updates.
pt: Já tem as últimas actualizações.

en: Successfully updated your dictionaries.
pt: Os seus dicionários foram actualizados com sucesso.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
pt: Actualizados com sucesso:
    %1
    
    Actualizados sem sucesso:
    %2

en: Failed to update:
    %1
pt: Não foi possível actualizar:
    %1

en: Radical Selector
pt: Selector de Radicais

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
pt: Navegador do Kanji

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
pt: &Procurar

en: &Automatically Search Clipboard Selections
pt: Procurar &Automaticamente na Área de Transferência

en: Search &in Results
pt: Pesqu&isar nos Resultados

en: Focus result view
pt: Área de resultados em primeiro plano

en: Export List
pt: Lista de Exportação

en: Initializing Dictionaries
pt: A Inicializar os Dicionários

en: Welcome to Kiten
pt: Bem-vindo ao Kiten

en: Searching...
pt: A procurar...

en: Found 1 result | Found %1 results
pt[0]: Foi encontrado um resultado
pt[1]: Foram encontrados %1 resultados

en: No results found
pt: Não foram encontrados resultados

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
pt: Lista de tipos de dicionários, usada internamente; não mexer

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
pt: Ficheiros de dicionário 'edict'

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
pt: Utilizar 'edict' pré-instalado

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
pt: O conjunto de campos a mostrar para este tipo de dicionário

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
pt: Ficheiros de dicionário 'kanjidic'

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
pt: Utilizar 'kanjidict' pré-instalado

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
pt: Se o "jiten" é pesquisado no início

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
pt: Pesquisas com distinção de maiúsculas/minúsculas

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
pt: Activar a Ordenação por Dicionários

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
pt: Por que ordem são ordenados os dicionários?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
pt: Por que ordem são ordenados os campos?

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
pt: 0=Sem filtro, 1=Limitar os resultados das pesquisas apenas aos itens "comuns", 2=Separar os itens comuns e não-comuns

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
pt: O último tipo de pesquisa dos utilizadores, 0=Exacto, 1=Corresponder ao Início, 2=Corresponder ao Fim,3=Corresponder a Tudo

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
pt: O último tipo de pesquisa do utilizador, 0=Qualquer, 1=Verbo, 2=Substantivo, 3=Adjectivo, 4=Advérbio, 5=Prefixo, 6=Sufiox, 7=Expressão

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
pt: Procurar automaticamente no itens da Área de Transferência?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
pt: Barra Extra

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
pt: Barra de Procura

en: Japanese Reference Tool
pt: Ferramenta de Referência de Japonês

en: Original author
pt: Autor original

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
pt: Criou o 'xjdic', do qual o Kiten usou algum código, e o gerador do ficheiro
    de índice. É também o autor principal do 'edict' e 'kanjidic', que o Kiten
    necessita.

en: Code simplification, UI suggestions.
pt: Simplificação do código, sugestões de interface.

en: svg icon
pt: ícone SVG

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
pt: Adaptações para o KConfig XT, correcção de erros

en: KDE4 rewrite
pt: Alterações para o KDE 4

en: Filter Type
pt: Tipo do Filtro

en: No filter
pt: Sem filtro

en: Filter out rare
pt: Filtrar os raros

en: Common/Uncommon
pt: Comum/Não-Comum

en: Match Type
pt: Tipo de Ocorrência

en: Exact Match
pt: Correspondência Perfeita

en: Match Beginning
pt: Corresponder ao Início

en: Match Ending
pt: Corresponder ao Fim

en: Match Anywhere
pt: Corresponder a Tudo

en: Word Type
pt: Tipo de Palavra

en: Any
pt: Qualquer

en: Verb
pt: Verbo

en: Noun
pt: Substantivo

en: Adjective
pt: Adjectivo

en: Adverb
pt: Advérbio

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Expression
pt: Expressão

en: Focus input field
pt: Campo de entrada em primeiro plano

en: Search Bar
pt: Barra de Procura

en: %1 kanji found | %1 kanji found
pt[0]: %1 kanji encontrado
pt[1]: %1 kanji's encontrados

en: About %1
pt: Acerca do %1

en: Copy %1 to clipboard
pt: Copiar o %1 para a área de transferência

en: Could not load the necessary kanji information.
pt: Não foi possível carregar a informação necessária do Kanji.

en: Kanji &List
pt: &Lista do Kanji

en: Kanji &Information
pt: &Informação do Kanji

en: All Jouyou Kanji grades
pt: Todos os graus do Jouyou Kanji

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
pt: Grau %1 (Jinmeiyou)

en: Grade %1
pt: Grau %1

en: Not in Jouyou list
pt: Fora da lista Jouyou

en: No stroke limit
pt: Sem limite de traços

en: %1 stroke | %1 strokes
pt[0]: %1 traço
pt[1]: %1 traços

en: Grade:
pt: Grau:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
pt: Traços:

en: In names:
pt: Nos nomes:

en: As radical:
pt: Como radical:

en: Meaning:
pt: Significado:

en: Meanings:
pt: Significados:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
pt: Navegador Kanji do Kiten, uma Ferramenta de Referência de Japonês

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
pt: Preferências

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
pt: Lista do Kanji

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
pt: O tipo de letra do item kanji/kana principal na lista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
pt: Use isto para ajustar o tipo de letra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
pt: Tipo de letra do Kanji:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
pt: Informação do Kanji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
pt: Tamanho do Kanji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
pt: Tipo de letra do Kana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
pt: Tipo de letra das legendas:

en: verb
pt: verbo

en: adjective
pt: adjectivo

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
pt: As informações sobre a conjugação dos verbos não foram encontradas, como tal a conjugação não pode ser usada.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
pt: As informações sobre a conjugação dos verbos não puderam ser carregadas, como tal a conjugação não pode ser usada.

en: &Available Fields:
pt: C&ampos Disponíveis:

en: From Dictionary:
pt: Do Dicionário:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
pt: Foi introduzido um %1 na forma %2

en: Common
pt: Comum

en: Uncommon
pt: Não-Comum

en: No Radicals Selected
pt: Sem Radicais Seleccionados

en: Selected Radicals:
pt: Radicais Seleccionados:

en: A KDE Application
pt: Uma Aplicação do KDE

en: Electronic Dictionary Research and Development Group
pt: Grupo de Pesquisa e Desenvolvimento de Dicionários Electrónicos

en: This program uses the KANJIDIC and RADKFILE dictionary files. These files are the property of the Electronic Dictionary Research and Development Group, and are used in conformance with the Group's licence.
pt: Este programa usa os ficheiros de dicionários do KANJIDIC e RADKFILE. Estes ficheiros são da propriedade do Grupo de Pesquisa e Desenvolvimento de Dicionários Electrónicos, sendo usados em conformidade com a licença do Grupo.

en: Initial Search String from Kiten
pt: Texto de Pesquisa Inicial no Kiten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
pt: Selector de Radicais

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
pt: Resultados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
pt: &Para a Área de Transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
pt: Limpar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_sortByFrequency) i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Display radicals in descending frequency order
pt: Mostrar os radicais por ordem de frequência descendente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
pt: Deseja fechar este programa ao procurar?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
pt: Fechar o 'radselect' quando carregar na pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultListFontSize_label)
en: Search Results Font:
pt: Tipo de Letra dos Resultados da Pesquisa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont)
en: Use this to adjust the result list font
pt: Use isto para ajustar o tipo de letra dos resultados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
pt: Tipo de Letra do Botão:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
pt: A informação do radical Kanji não parece está instalada (ficheiro 'kiten/radkfile'); este ficheiro é necessário para a aplicação funcionar.

en: Kanji dictionary does not seem to be installed (file kiten/kanjidic), stroke count information will be unavailable.
pt: A informação do radical Kanji não parece está instalada (ficheiro 'kiten/kanjidic'); os dados do número de traços não estará disponível.

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
pt: Mín

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
pt: Máx

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
pt: (TUDO)
