kiten - en to ru translation catalogue (153 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
ru: Выбор словарей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
ru: Использовать &предустановленный словарь

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
ru: Название

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
ru: Файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ru: &Добавить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
ru: Шрифт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
ru: Основной шрифт

note: i18n: ectx: property (sampleText), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: 漢字 かな romaji
ru: 漢字 かな Ромадзи

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
ru: Изучение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Learn mode is disabled in this version of kiten. There are several excellent open source flashcard programs available, such as <a href="https://apps.kde.org/parley">Parley</a>, and the <a href="https://apps.ankiweb.net">Anki project</a>.
ru: Режим изучения языка отключён в этой версии Kiten. Но существует несколько других программ, предназначенных для тренировки словарного запаса (например, <a href="https://apps.kde.org/parley">Parley</a> и <a href="https://apps.ankiweb.net">Anki</a>).

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
ru: Поиск

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
ru: Открывать слово «辞書» («дзисё», словарь) при запуске

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
ru: Сортировка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
ru: &Сортировать результаты поиска по словарям

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
ru: &Доступные словари:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
ru: &Порядок отображения

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
ru: Возможна &cортировка по:

en: Dictionaries
ru: Словари

en: Font
ru: Шрифт

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
ru: Вид

en: Results Sorting
ru: Сортировка

en: Check for dictionary &updates
ru: Проверка об&новлений словаря

en: Update canceled.
    Could not read file.
ru: Обновление отменено.
    Не удалось прочитать файл.

en: Update canceled.
    Could not open file.
ru: Обновление отменено.
    Не удалось открыть файл.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
ru: Обновление отменено.
    Файл обновления информации содержит недопустимую дату.

en: You already have the latest updates.
ru: У вас уже установлены последние обновления.

en: Successfully updated your dictionaries.
ru: Ваши словари успешно обновлены.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
ru: Успешно обновлено:
    %1
    
    Ошибка обновления:
    %2

en: Failed to update:
    %1
ru: Ошибка обновления:
    %1

en: Radical Selector
ru: Поиск кандзи по ключам

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
ru: Браузер кандзи

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
ru: &Поиск

en: &Automatically Search Clipboard Selections
ru: &Автоматический поиск слова из буфера обмена

en: Search &in Results
ru: Поиск в &найденном

en: Focus result view
ru: Перейти к результатам поиска

en: Export List
ru: Экспорт списка

en: Initializing Dictionaries
ru: Инициализация словарей

en: Welcome to Kiten
ru: Добро пожаловать в Kiten

en: Searching...
ru: Поиск...

en: Found 1 result | Found %1 results
ru[0]: Найдено %1 слово
ru[1]: Найдено %1 слова
ru[2]: Найдено %1 слов
ru[3]: Найдено %1 слово

en: No results found
ru: Ничего не найдено

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
ru: Список типов словарей, используемых внутренне, не изменять

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
ru: Файлы словаря Edict

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
ru: Использовать предустановленный edict

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
ru: Набор полей для отображения этого типа словаря

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
ru: Файлы словаря Kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
ru: Использовать предустановленный kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
ru: Искать "jiten" при запуске

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
ru: Учитывать регистр

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
ru: Включить сортировку по словарю

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
ru: В каком порядке сортировать словари?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
ru: В каком порядке сортировать поля?

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
ru: 0=Без фильтра, 1=Ограничить результаты поиска только к «общим» записям, 2=Отделить общие и необщие записи

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
ru: Последний тип пользовательского поиска, 0=Точный, 1=Совпадение вначале, 2=Совпадение вконце, 3=Частичное совпадение

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
ru: Последний тип пользовательского поиска, 0=Любой, 1=Глагол, 2=Существительное, 3=Прилагательное, 4=Наречие, 5=Префикс, 6=Суффикс, 7=Выражение

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
ru: Автоматический поиск слова из буфера обмена

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
ru: Дополнительная панель инструментов

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
ru: Панель поиска

en: Japanese Reference Tool
ru: Изучение японского языка

en: Original author
ru: Автор идеи

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
ru: Написал xjdic, на коде которого был создан Kiten, и генератор индексного файла для xjdic.
    Также является основным автором словарей edict и kanjidic, которые необходимы для работы Kiten.

en: Code simplification, UI suggestions.
ru: Упрощение кода, пожелания по интерфейсу.

en: svg icon
ru: Пиктограмма SVG

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
ru: Использование KConfig XT, исправление ошибок

en: KDE4 rewrite
ru: Перенос на KDE4

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
ru: Улучшение системы устранения окончаний, обновления словаря для EDICT и KANJIDIC, улучшение интерфейса пользователя, браузер кандзи, исправление ошибок, шлифовка и упрощение кода

en: Filter Type
ru: Тип фильтра

en: No filter
ru: Без фильтра

en: Filter out rare
ru: Не искать в редко использумых

en: Common/Uncommon
ru: Общий/необщий

en: Match Type
ru: Требуемое совпадение

en: Exact Match
ru: Точное совпадение

en: Match Beginning
ru: Начало слова

en: Match Ending
ru: Конец слова

en: Match Anywhere
ru: Частичное совпадение

en: Word Type
ru: Часть речи

en: Any
ru: Любой

en: Verb
ru: Глагол

en: Noun
ru: Существительное

en: Adjective
ru: Прилагательное

en: Adverb
ru: Наречие

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Expression
ru: Выражение

en: Focus input field
ru: Перейти в строку поиска

en: Search Bar
ru: Строка поиска

en: Settings
ru: Параметры

en: %1 kanji found | %1 kanji found
ru[0]: найден %1 кандзи
ru[1]: найдены %1 кандзи
ru[2]: найдено %1 кандзи
ru[3]: найден %1 кандзи

en: About %1
ru: О кандзи %1

en: Copy %1 to clipboard
ru: Копировать %1 в буфер обмена

en: Could not load the necessary kanji information.
ru: Не удалось загрузить необходимую информацию о кандзи.

en: Kanji &List
ru: &Список кандзи

en: Kanji &Information
ru: &Информация о кандзи

en: All Jouyou Kanji grades
ru: Все уровни Jouyou Kanji

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
ru: Уровень %1 (Jinmeiyou)

en: Grade %1
ru: Уровень %1

en: Not in Jouyou list
ru: Не в списке Jouyou

en: No stroke limit
ru: Без ограничения количества черт

en: %1 stroke | %1 strokes
ru[0]: %1 черта
ru[1]: %1 черт
ru[2]: %1 черт
ru[3]: %1 черта

en: Grade:
ru: Уровень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
ru: Количество черт:

en: In names:
ru: В названиях:

en: As radical:
ru: Ключ:

en: Meaning:
ru: Значение:

en: Meanings:
ru: Значения:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
ru: Браузер кандзи для Kiten, справочная система японского языка в KDE

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
ru: Настройка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
ru: Список кандзи

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
ru: Шрифт для основного элемента кандзи/каны в списке

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
ru: Используйте для настройки шрифта кнопок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
ru: Шрифт кандзи:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
ru: Информация о кандзи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
ru: Размер кандзи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
ru: Шрифт Kana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
ru: Шрифт метки:

en: verb
ru: глагол

en: adjective
ru: прилагательное

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
ru: Поиск глаголов по любой их форме не будет использоваться, поскольку не найдена информация о спряжении глаголов.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
ru: Поиск глаголов по любой их форме не будет использоваться, поскольку не удалось прочитать информацию о спряжении глаголов.

en: &Available Fields:
ru: &Доступные поля:

en: From Dictionary:
ru: Из словаря

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
ru: Введено %1 в %2 форму

en: Common
ru: Общий

en: Uncommon
ru: Необщий

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
ru: Файл с информацией о Ромадзи не установлен; преобразование Ромадзи не может быть использовано.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
ru: Не удаётся загрузить файл с информацией о Ромадзи; преобразование Ромадзи не может быть использовано.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
ru: Английский

[ctx: @option:radio selects japanese translation]
en: Kana
ru: Кана

en: No Radicals Selected
ru: Ключи не выбраны

en: Selected Radicals:
ru: Выбранные ключи:

en: A KDE Application
ru: Приложение KDE

en: (C) 2005 Joseph Kerian
ru: © Joseph Kerian, 2005

en: This program uses the KANJIDIC and RADKFILE dictionary files. These files are the property of the Electronic Dictionary Research and Development Group, and are used in conformance with the Group's licence.
ru: Это приложение использует файлы словарей KANJIDIC и RADKFILE. Эти файлы являются собственностью Electronic Dictionary Research and Development Group и используются согласно соответствующей лицензии.

en: Initial Search String from Kiten
ru: Исходная строка поиска Kiten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
ru: Поиск кандзи по ключам

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
ru: Результаты поиска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
ru: &В буфер обмена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label)
en:  -
ru:  –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
ru: Очистить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_sortByFrequency) i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Display radicals in descending frequency order
ru: Отображать ключи в порядке убывания частоты

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
ru: Закрывать программу при поиске?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
ru: Закрыть radselect, когда вы нажмете кнопку поиска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultListFontSize_label)
en: Search Results Font:
ru: Шрифт результатов поиска:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont)
en: Use this to adjust the result list font
ru: Используйте для настройки шрифта результатов поиска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
ru: Шрифт ключей:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
ru: Не установлена информация о ключах кандзи (файл kiten/radkfile), она необходима для работы приложения.

en: Kanji dictionary does not seem to be installed (file kiten/kanjidic), stroke count information will be unavailable.
ru: Не установлен словарь кандзи (файл kiten/kanjidic), информация о количестве черт будет недоступна.

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
ru: Минимум

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
ru: Максимум

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
ru: (Все)
