kiten - en to sv translation catalogue (146 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configDictSelect)
en: Dictionary Selector
sv: Ordlisteväljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, __useGlobal)
en: Use prei&nstalled dict
sv: Använd föri&nstallerad dict

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
sv: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, Listview_mainentry_label)
en: Main Font
sv: Huvudteckensnitt

note: i18n: ectx: property (sampleText), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: 漢字 かな romaji
sv: 漢字 かな Romaji

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigLearn)
en: Learn
sv: Inlärning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Learn mode is disabled in this version of kiten. There are several excellent open source flashcard programs available, such as <a href="https://apps.kde.org/parley">Parley</a>, and the <a href="https://apps.ankiweb.net">Anki project</a>.
sv: Inlärningsläget är inaktiverat i den här versionen av Kiten. Det finns flera utmärkta snabbkortsprogram med öppen källkod tillgängliga, såsom <a href="https://apps.kde.org/parley">Parley</a> och <a href="https://apps.ankiweb.net">projektet Anki</a>.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
sv: Sökning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_initialSearch)
en: Search for "jiten" on startup
sv: Sök efter "jiten" vid start

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
sv: Sortering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_dictionary_enable)
en: Sort Se&arch Results By Dictionary
sv: Sortera sök&resultat enligt ordlista

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Dicti&onaries Available:
sv: Tillgängliga &ordlistor:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, dictionary_order)
en: Displa&y First:
sv: Visa &först:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, field_order)
en: Fields to Sort &By:
sv: Fält att sortera &enligt:

en: Dictionaries
sv: Ordlistor

en: Font
sv: Teckensnitt

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
sv: Visning

en: Results Sorting
sv: Sortering av resultat

en: Check for dictionary &updates
sv: Kontrollera &uppdateringar av ordlistor

en: Update canceled.
    Could not read file.
sv: Uppdatering avbruten.
    Kunde inte läsa filen.

en: Update canceled.
    Could not open file.
sv: Uppdatering avbruten.
    Kunde inte öppna filen.

en: Update canceled.
    The update information file has an invalid date.
sv: Uppdatering avbruten.
    Filen med uppdateringsinformation har ett ogiltigt datum.

en: You already have the latest updates.
sv: Du har redan den senaste uppdateringen.

en: Successfully updated your dictionaries.
sv: Uppdaterade ordlistorna med lyckat resultat.

en: Successfully updated:
    %1
    
    Failed to update:
    %2
sv: Uppdaterade med lyckat resultat:
    %1
    
    Misslyckades uppdatera:
    %2

en: Failed to update:
    %1
sv: Misslyckades uppdatera:
    %1

en: Radical Selector
sv: Radikalväljare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
sv: Kanji-bläddrare

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
sv: Sö&k

en: &Automatically Search Clipboard Selections
sv: Söka &automatiskt i klippbordsmarkeringar

en: Search &in Results
sv: Sök &i resultat

en: Focus result view
sv: Fokusera resultatvy

en: Export List
sv: Exportlista

en: Initializing Dictionaries
sv: Initierar ordlistor

en: Welcome to Kiten
sv: Välkommen till Kiten

en: Searching...
sv: Söker...

en: Found 1 result | Found %1 results
sv[0]: Hittade 1 resultat
sv[1]: Hittade %1 resultat

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

note: i18n: ectx: label, entry (dictionary_list), group (dict_config_types)
en: List of dictionary Types, used internally, do not touch
sv: Lista med ordlistetyper, som används internt. Rör den inte.

note: i18n: ectx: label, entry (edict__NAMES), group (dicts_edict)
en: Edict dictionary files
sv: Edict-ordlistefiler

note: i18n: ectx: label, entry (edict__useGlobal), group (dicts_edict)
en: Use preinstalled edict
sv: Använd förinstallerad edict

note: i18n: ectx: label, entry (edict__displayFields), group (dicts_edict) i18n: ectx: label, entry (kanjidic__displayFields), group (dicts_kanjidic)
en: Set of fields to display for this dictionary type
sv: Uppsättningen med fält som ska visas för ordlistetypen

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__NAMES), group (dicts_kanjidic)
en: Kanjidic dictionary files
sv: Kanjidic-ordlistefiler

note: i18n: ectx: label, entry (kanjidic__useGlobal), group (dicts_kanjidic)
en: Use preinstalled kanjidic
sv: Använd förinstallerad kanjidic

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Do we search for "jiten" on startup
sv: Ska en sökning efter "jiten" göras vid start

note: i18n: ectx: label, entry, group (Searching Options)
en: Case sensitive searches
sv: Storlekskänsliga sökningar

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: Enable Sorting By Dictionary
sv: Aktivera sortering enligt ordlista

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the dictionaries in?
sv: I vilken ordning sorteras ordlistorna?

note: i18n: ectx: label, entry, group (Sorting)
en: What order do we sort the fields in?
sv: I vilken ordning sorteras fälten?

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: 0=No filter, 1=Limit search results to "common" entries only, 2=Separate common and uncommon entries
sv: 0 = Inget filter, 1 = begränsa sökresultat till enbart "vanliga" poster, 2 = Skilj på vanliga och sällsynta poster

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Exact, 1=Match Start, 2=Match End, 3=Match Anywhere
sv: Användarens senaste typ av sökning: 0 = exakt, 1 = matcha början, 2 = matcha slutet, 3 = matcha var som helst.

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: The user's last type of search, 0=Any, 1=Verb, 2=Noun, 3=Adjective, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Expression
sv: Användarens senaste söktyp: 0=Godtycklig, 1=Verb, 2=Substantiv, 3=Adjektiv, 4=Adverb, 5=Prefix, 6=Suffix, 7=Uttryck

note: i18n: ectx: label, entry, group (app)
en: Automatically search for clipboard entries?
sv: Sök automatiskt efter poster på klippbordet?

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
sv: Extraverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
sv: Sökverktygsrad

en: Japanese Reference Tool
sv: Japanskt referensverktyg

en: (c) 2001-2004, Jason Katz-Brown
    (c) 2006-2007, Eric Kjeldergaard
    (c) 2006-2008, Joseph Kerian
    (c) 2011, Daniel E. Moctezuma
sv: © 2001-2004, Jason Katz-Brown
    © 2006-2007, Eric Kjeldergaard
    © 2006-2008, Joseph Kerian
    © 2011, Daniel E. Moctezuma

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Wrote xjdic, of which Kiten borrows code, and the xjdic index file generator.
    Also is main author of edict and kanjidic, which Kiten essentially require.
sv: Skrev xjdic, som Kiten lånar kod från, och xjdic indexfilgeneratorn.
    Är också huvudsaklig upphovsman av edict och kanjidic, som Kiten mer eller mindre kräver.

en: Code simplification, UI suggestions.
sv: Kodförenkling, förslag till användargränssnitt

en: svg icon
sv: SVG-ikon

en: Porting to KConfig XT, bug fixing
sv: Överföring till KConfig XT, felrättning

en: KDE4 rewrite
sv: Omskrivning för KDE4

en: Deinflection system improvements, Dictionary updates for EDICT and KANJIDIC, GUI Improvements, Kanji Browser, Bug fixes, Code polishing and simplification
sv: Förbättringar av systemet för böjningsborttagning, uppdateringar av ordlistor för EDICT och KANJIDIC, förbättringar av det grafiska användargränssnittet, Kanji-bläddrare, felrättningar, förfining och förenkling av kod

en: Filter Type
sv: Filtertyp

en: No filter
sv: Inget filter

en: Filter out rare
sv: Filtrera sällsynta

en: Common/Uncommon
sv: Vanlig eller sällsynt

en: Match Type
sv: Matchtyp

en: Exact Match
sv: Exakt match

en: Match Beginning
sv: Matcha början

en: Match Ending
sv: Matcha slutet

en: Match Anywhere
sv: Matcha var som helst

en: Word Type
sv: Ordklass

en: Any
sv: Alla

en: Noun
sv: Substantiv

en: Adjective
sv: Adjektiv

en: Expression
sv: Uttryck

en: Focus input field
sv: Fokusera inmatningsfält

en: Search Bar
sv: Sökrad

en: Settings
sv: Inställningar

en: %1 kanji found | %1 kanji found
sv[0]: %1 kanji hittades
sv[1]: %1 kanji hittades

en: About %1
sv: Om %1

en: Copy %1 to clipboard
sv: Kopiera %1 till klippbordet

en: Could not load the necessary kanji information.
sv: Kunde inte läsa in nödvändig information om kanji.

en: Kanji &List
sv: Kanji-&lista

en: Kanji &Information
sv: Kanji-&information

en: All Jouyou Kanji grades
sv: Alla jōyō kanji-grader

en: Grade %1 (Jinmeiyou)
sv: Grad %1 (jinmeiyō)

en: Grade %1
sv: Grad %1

en: Not in Jouyou list
sv: Inte i jōyō-listan

en: No stroke limit
sv: Ingen streckbegränsning

en: %1 stroke | %1 strokes
sv[0]: %1 streck
sv[1]: %1 streck

en: Grade:
sv: Grad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, strokes_label_2)
en: Strokes:
sv: Streck:

en: In names:
sv: I namn:

en: As radical:
sv: Som radikal:

en: Meaning:
sv: Betydelse:

en: Meanings:
sv: Betydelser:

en: Kiten's Kanji Browser, a KDE Japanese Reference Tool
sv: Kitens Kanji-bläddrare, ett japanskt referensverktyg för KDE

en: (C) 2011 Daniel E. Moctezuma
sv: © 2011 Daniel E. Moctezuma

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Kanji List
sv: Kanji-lista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: prop
en: The font for the main kanji/kana entry in list view
sv: Teckensnitt för Kanji- eller Kana-huvudposten i listvyn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, fontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_font)
en: Use this to adjust the button font
sv: Använd det här för att justera knapparnas teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiListFontLabel)
en: Kanji font:
sv: Kanji-teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Kanji Information
sv: Kanji-information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanjiSizeLabel)
en: Kanji size:
sv: Kanji-storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _kanaFontLabel)
en: Kana font:
sv: Kana-teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
sv: Beteckningsteckensnitt:

en: adjective
sv: adjektiv

en: Verb deinflection information not found, so verb deinflection cannot be used.
sv: Information om verbgrundformer hittades inte, så verbgrundformer kan inte användas.

en: Verb deinflection information could not be loaded, so verb deinflection cannot be used.
sv: Information om verbgrundformer kunde inte laddas, så verbgrundformer kan inte användas.

en: &Available Fields:
sv: &Tillgängliga fält:

en: From Dictionary:
sv: Från ordlista:

[ctx: %1 is a word type (verb or adjective). %2 is a verb or adjective tense. Example: 'Entered verb in past tense'.]
en: Entered %1 in %2 form
sv: Skrev in %1 på formen %2

en: Common
sv: Vanlig

en: Uncommon
sv: Sällsynt

en: Romaji information file not installed, so Romaji conversion cannot be used.
sv: Romaji informationsfil inte installerad, så Romajikonvertering kan inte användas.

en: Romaji information could not be loaded, so Romaji conversion cannot be used.
sv: Romaji information kunde inte laddas, så Romajikonvertering kan inte användas.

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
sv: Engelska

en: No Radicals Selected
sv: Inga radikaler valda

en: Selected Radicals:
sv: Valda radikaler:

en: A KDE Application
sv: Ett KDE program

en: (C) 2005 Joseph Kerian
sv: © 2005 Joseph Kerian

en: This program uses the KANJIDIC and RADKFILE dictionary files. These files are the property of the Electronic Dictionary Research and Development Group, and are used in conformance with the Group's licence.
sv: Programmet använder ordlistefilerna KANJIDIC och RADKFILE. Filerna ägs av Electronic Dictionary Research and Development Group, och används i enlighet med gruppens licens.

en: Initial Search String from Kiten
sv: Ursprunglig söksträng från Kiten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radical_selector)
en: RadicalSelector
sv: Radikalväljare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
sv: Resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
sv: &Till klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_sortByFrequency) i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Display radicals in descending frequency order
sv: Visa radikaler i avtagande frekvensordning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Options)
en: Do we close this program when searching?
sv: Ska programmet stängas under sökning?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_closeOnSearch)
en: Close radselect when you press search
sv: Stäng radselect när sökning utförs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resultListFontSize_label)
en: Search Results Font:
sv: Teckensnitt för sökresultat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, resultListFontSize_label) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, kcfg_resultListFont)
en: Use this to adjust the result list font
sv: Använd det här för att justera resultatlistans teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontSize_label)
en: Button Font:
sv: Teckensnitt för knappar:

en: Kanji radical information does not seem to be installed (file kiten/radkfile), this file is required for this app to function.
sv: Radikalinformation för Kanji verkar inte vara installerad (filen kiten/radkfile). Filen krävs för att programmet ska fungera.

en: Kanji dictionary does not seem to be installed (file kiten/kanjidic), stroke count information will be unavailable.
sv: Kanji-ordlistan verkar inte vara installerad (filen kiten/kanjidic), information om streckantal är inte tillgänglig.

[ctx: @item:inlist all matches should be found]
en: (ALL)
sv: (ALLA)
