kiten - en to ug translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, fileList)
en: File
ug: ھۆججەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ug: قوش(&A)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delButton)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigFont)
en: Fonts
ug: خەت نۇسخىلىرى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigSearching)
en: Searching
ug: ئىزدەۋاتىدۇ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, configSorting)
en: sorting
ug: تەرتىپلە

en: Dictionaries
ug: لۇغەتلەر

en: Font
ug: خەت نۇسخا

[ctx: @title:group the settings for the dictionary display]
en: Display
ug: كۆرسەتكۈچ

en: Radical Selector
ug: رادىكلا تاللىغۇچ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KanjiBrowserView)
en: Kanji Browser
ug: Kanji كۆرگۈ

note: i18n: ectx: Menu (search)
en: S&earch
ug: ئىزدە(&E)

en: Searching...
ug: ئىزدەۋاتىدۇ…

en: No results found
ug: نەتىجە يوق

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolbar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolbar)
en: Extra Toolbar
ug: قوشۇمچە قورال بالداق

note: i18n: ectx: ToolBar (searchToolbar)
en: Search Toolbar
ug: ئىزدەش قورال بالدىقى

en: Original author
ug: ئەسلى ئاپتور

en: svg icon
ug: svg سىنبەلگە

en: No filter
ug: سۈزگۈچ يوق

en: Exact Match
ug: دەلمۇدەل ماسلىق

en: Any
ug: خالىغان

en: Verb
ug: پېئىل

en: Noun
ug: ئىسىم

en: Adjective
ug: سۈپەت

en: Adverb
ug: رەۋىش

en: Prefix
ug: ئالدى قوشۇلغۇچى

en: Suffix
ug: مەۋھۇم سان

en: Expression
ug: ئىپادە

en: Search Bar
ug: ئىزدەش بالدىقى

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: About %1
ug: %1 ھەققىدە

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, preferences) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, radselectprefdialog)
en: Preferences
ug: مايىللىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, _labelFontLabel)
en: Label font:
ug: ئەننىڭ خەت نۇسخىسى

en: ;
ug: ؛

en: Common
ug: ئورتاق

[ctx: @option:radio selects english translation]
en: English
ug: ئىنگلىزچە

[ctx: @option:radio selects japanese translation]
en: Kana
ug: كانا

en: A KDE Application
ug: ك د ئې(KDE) پروگراممىسى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Results
ug: نەتىجە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, copy_button)
en: &To Clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىغا(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_button)
en: Clear
ug: تازىلا

[ctx: Minimum number of strokes for a kanji]
en: Min
ug: ئەڭ كىچىك قىممەت

[ctx: Maximum number of strokes for a kanji]
en: Max
ug: ئەڭ چوڭ قىممەت
