desktop files - en to fr translation catalogue (30 entries)

[ctx: canceled train/flight/loading reservation]
en: Canceled: %1
fr: Annulé : %1

en: Flight %1 from %2 to %3
fr: Vol %1 de %2 vers %3

en: Boarding for flight %1
fr: Embarquement pour le vol %1

en: Boarding for flight %1 at gate %2
fr: Embarquement pour le vol %1 à la porte %2

en: Boarding time: %1
fr: Heure d'embarquement : %1

[ctx: flight departure gate]
en: Departure gate: %1
fr: Porte de départ : %1

en: Boarding group: %1
fr: Groupe d'embarquement : %1

en: Seat: %1
fr: Siège : %1

en: Booking reference: %1
fr: Référence de réservation : %1

en: Train %1 from %2 to %3
fr: Train %1 de %2 vers %3

en: Departure platform: %1
fr: Quai de départ : %1

en: Coach: %1
fr: Voiture : %1

en: Arrival platform: %1
fr: Quai d'arrivée : %1

en: Bus %1 from %2 to %3
fr: Bus %1 de %2 vers %3

en: Ferry from %1 to %2
fr: Traversier de %1 vers %2

en: Ticket number: %1
fr: Numéro de billet : %1

en: Hotel reservation: %1
fr: Réservation à l'hôtel : %1

en: Check-in: %1
fr: Enregistrement : %1

en: Check-out: %1
fr: Libération de la chambre : %1

en: Phone: %1
fr: Téléphone : %1

en: Email: %1
fr: Courriel : %1

en: Website: %1
fr: Site internet : %1

en: Entrance for %1
fr: Entrée pour %1

en: Restaurant reservation: %1
fr: Réservation au restaurant : %1

en: Number of people: %1
fr: Nombre de personnes : %1

en: Under name: %1
fr: Au nom de : %1

en: Rental car reservation: %1
fr: Réservation de voiture de location : %1

en: Pickup location: %1
    %2
fr: Emplacement de prise en charge : %1
    %2

en: Dropoff location: %1
    %2
fr: Emplacement de restitution : %1
    %2

en: Reservation reference: %1
    Under name: %2
    Pickup location: %3
fr: Numéro de réservation : %1
    Au nom de : %2
    Lieu de prise en charge : %3
