kjots - en to ar translation catalogue (15 entries)

en: KDE note taking utility
ar: برنامج كدى لتسجيل الملاحظات

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
ar: هذا هو عدد الدقائق التى سينتظرها KJots قبل حفظ التغييرات تلقائياً.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
ar: ا&حفظ كل:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
ar:  دقائق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
ar: اح&فظ التغييرات دورياً

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
ar: يحدد ما إذا كانت الكتب ستحفظ تلقائياً.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
ar: الفترة بالدقائق التى يجب حفظ الكتاب تلقائيا بعدها.

en: &Bookmarks
ar: &علامات المواقع

en: Export
ar: صدر

en: To Text File...
ar: الى ملف نصّى...

en: To HTML File...
ar: الى ملف HTML...

en: Next Book
ar: الكتاب التالى

en: Previous Book
ar: الكتاب السابق
