kjots - en to bs translation catalogue (25 entries)

en: KDE note taking utility
bs: KDE alat za bilješke

en: Original author
bs: Originalni autor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
bs: Ovo je broj minuta koliko će KJots čekati prije nego što automatski snimi izmjene.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
bs: S&nimi svakih:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
bs: 1 minuta

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
bs:  minuta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
bs: Kada je "Snimi promjene periodično" uključeno, KJots će automatski snimiti promjene nad knjigama u intervalu koji je ranije definisan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
bs: &Snimaj izmjene periodično

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
bs: Da li knjige treba snimati automatski.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
bs: Interval u minutama u kojem će knjige biti automatski snimanje.

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bs: &Kreni

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
bs: Tekstualna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
bs: Traka s alatima za formatiranje

en: &Bookmarks
bs: &Zabilješke

en: Export
bs: Izvezi

en: To Text File...
bs: U tekstualnu datoteku...

en: To HTML File...
bs: U HTML datoteku...

en: Next Book
bs: Sljedeća knjiga

en: Previous Book
bs: Prethodna knjiga

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
bs: Sadržaj

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
bs: Upravljanje vezom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
bs: URL veze:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
bs: Nova stranica
