kjots - en to da translation catalogue (121 entries)

en: KDE note taking utility
da: KDE-notatværktøj

en: Copyright © 1997–2020 KJots authors
da: Ophavsret © 1997–2020 KJots-udviklerne

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Port to KDE Frameworks 5
da: Portering til KDE Frameworks 5

en: Original author
da: Oprindelig forfatter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
da: Dette er det antal minutter KJots vil vente før den automatisk gemmer ændringer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
da: Gem &hver:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
da: 1 minut

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
da:  minutter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
da: Når "Gem ændringer periodisk" er markeret, vil KJots automatisk gemme ændringer lavet på bøger med intervallet defineret nedenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
da: &Gem ændringer periodisk

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
da: Om bøger skal gemmes automatisk.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
da: Intervallet i minutter efter hvilket bøger skal gemmes automatisk.

[ctx: @info:action]
en: Speak Text
da: Oplæs tekst

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Click to follow the hyperlink: %1
da: Klik for at følge hyperlink: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Click to open note: %1
da: Klik for at åbne note: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Click to open book: %1
da: Klik for at åbne bog: %1

[ctx: @action]
en: Copy &Into Page Title
da: Kopiér &ind i sidetitel

[ctx: @action]
en: Auto Bullet List
da: Autopunkttegn

[ctx: @action]
en: Auto Decimal List
da: Automatisk decimalliste

[ctx: @action]
en: Insert Date
da: Indsæt dato

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Ctrl+click to open note: %1
da: Ctrl+klik for at åbne note: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Ctrl+click to open book: %1
da: Ctrl+klik for at åbne bog: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Ctrl+click to follow the hyperlink: %1
da: Ctrl+klik for at følge hyperlink: %1

en: Enter link URL, or another note or note book...
da: Angiv link-URL, eller en anden note eller notesbog...

[ctx: @title:column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column title of a note]
en: Title
da: Titel

[ctx: @title:column creation date and time of a note]
en: Created
da: Oprettet

[ctx: @title:column last modification date and time of a note]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: @title:column size of a note]
en: Size
da: Størrelse

en: &Configure KJots...
da: &Indstil KJots...

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
da: F&ormatér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
da: Tekstværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
da: Formateringsværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools Toolbar
da: Værktøjer-værktøjslinje

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: Export
da: Eksportér

en: To Text File...
da: Til tekstfil...

en: To HTML File...
da: Til HTML-fil...

en: Next Book
da: Næste bog

en: Previous Book
da: Forrige bog

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
da: To kolonner

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
da: Tre kolonner

[ctx: @title:window config dialog page]
en: Misc
da: Diverse

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
da: Indholdsfortegnelse

en: <qt>Could not open "%1" for writing</qt>
da: <qt>Kunne ikke åbne "%1" til skrivning</qt>

[ctx: @title:window]
en: Multiple selection
da: Flere markeringer

en: Unable to save the note.
    You can save your note to a local file using the "File - Export" menu,
    otherwise you will lose your changes!
    Do you want to close anyways?
da: Kan ikke gemme noten.
    Du kan gemme din note til en lokal fil med menupunktet "Fil - Eksportér",
    ellers vil du miste dine ændringer!
    Vil du lukke alligevel?

en: Close Document
da: Luk dokument

en: Error message:
    %1
da: Fejlmeddelelse:
    %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
da: Håndtér link

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Link &Text:
da: Link&tekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
da: Link-URL:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
da: Ny side

en: New Note Book...
da: Ny notesbog...

en: Add a new note book to the currently selected bookshelf.
da: Føj en ny notesbog til den aktuelt valgte bogreol.

[ctx: @title:window]
en: New Note Book
da: Ny notesbog

en: Could not create note book: %1
da: Kunne ikke oprette notesbog: %1

en: Note book creation failed
da: Oprettelse af notesbog mislykkedes

en: Copy Note Book | Copy %1 Note Books
da[0]: Kopiér notesbog
da[1]: Kopiér %1 notesbøger

en: Copy the selected note books to the clipboard.
da: Kopiér de valgte notesbøger til udklipsholderen.

en: Delete Note Book | Delete %1 Note Books
da[0]: Slet notesbog
da[1]: Slet %1 notesbøger

en: Delete the selected note books from the bookshelf.
da: Slet de valgte notesbøger fra bogreolen.

en: Do you really want to delete this note book and all its contents? | Do you really want to delete %1 note books and all their contents?
da[0]: Vil du virkelig slette denne notesbog og alt dens indhold?
da[1]: Vil du virkelig slette disse %1 notesbøger og alt deres indhold?

[ctx: @title:window]
en: Delete note book? | Delete note books?
da[0]: Slet notesbog?
da[1]: Slet notesbøger?

en: Could not delete note book: %1
da: Kunne ikke slette notesbog: %1

en: Note book deletion failed
da: Sletning af notesbog mislykkedes

en: Update Note Book | Update %1 Note Books
da[0]: Opdatér notesbog
da[1]: Opdatér %1 notesbøger

en: Update the content of the selected note books.
da: Opdatér indholdet af de valgte notesbøger.

en: Cut Note Book | Cut %1 Note Books
da[0]: Klip notesbog
da[1]: Klip %1 notesbøger

en: Cut the selected note books from the bookshelf.
da: Klip de valgte notesbøger fra bogreolen.

en: Note Book Properties...
da: Egenskaber for notesbog...

en: Open a dialog to edit the properties of the selected note book.
da: Åbn en dialog for at redigere egenskaberne for den valgte notesbog.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Note Book %1
da: Egenskaber for notesbogen %1

en: Copy Note | Copy %1 Notes
da[0]: Kopiér note
da[1]: Kopiér %1 noter

en: Copy the selected notes to the clipboard.
da: Kopiér de markerede noter til udklipsholderen.

en: Delete Note | Delete %1 Notes
da[0]: Slet  note
da[1]: Slet %1 noter

en: Delete the selected notes from the note book.
da: Slet de valgte noter fra notesbogen.

en: Do you really want to delete the selected note? | Do you really want to delete %1 notes?
da[0]: Vil du virkelig slette den valgte note?
da[1]: Vil du virkelig slette %1 noter?

[ctx: @title:window]
en: Delete Note? | Delete Notes?
da[0]: Slet note?
da[1]: Slet noter?

en: Could not delete note: %1
da: Kunne ikke slette note: %1

en: Note deletion failed
da: Sletning af note mislykkedes

en: Cut Note | Cut %1 Notes
da[0]: Klip note
da[1]: Klip %1 noter

en: Cut the selected notes from the note book.
da: Klip de valgte noter fra notebogen.

en: Add &Bookshelf...
da: Tilføj &bogreol...

en: Add a new bookshelf<p>You will be presented with a dialog where you can select the type of the bookshelf that shall be added.</p>
da: Tilføj ny bogreol<p>Du vil blive få vist en dialog hvor du kan vælge typen af bogreol der skal tilføjes.</p>

[ctx: @title:window]
en: Add Bookshelf
da: Tilføj bogreol

en: Could not create bookshelf: %1
da: Kunne ikke oprette bogreol: %1

en: Bookshelf creation failed
da: Oprettelse af bogreol mislykkedes

en: &Delete Bookshelf | &Delete %1 Bookshelfs
da[0]: S&let bogreol
da[1]: S&let %1 bogreoler

en: Delete the selected bookshelfs<p>The currently selected bookshelfs will be deleted, along with all the notes they contain.</p>
da: Slet de valgte bogreoler<p>De aktuelt valgte bogreoler vil blive slettet sammen med alle de noter de indeholder.</p>

en: Do you really want to delete this bookshelf? | Do you really want to delete %1 bookshelfs?
da[0]: Vil du virkelig slette denne bogreol?
da[1]: Vil du virkelig slette %1 bogreoler?

[ctx: @title:window]
en: Delete Bookshelf? | Delete Bookshelfs?
da[0]: Slet bogreol?
da[1]: Slet bogreoler?

en: Bookshelf Properties...
da: Egenskaber for bogreol...

en: Open a dialog to edit properties of the selected bookshelf.
da: Åbn en dialog for at redigere egenskaberne for den valgte bogreol.

en: Update Bookshelf | Update %1 Bookshelfs
da[0]: Opdatér bogreol
da[1]: Opdatér %1 bogreoler

en: Updates the content of all note books of the selected bookshelfs.
da: Opdaterer indholdet af alle notesbøger for de valgte bogreoler.

en: Could not paste note: %1
da: Kunne ikke indsætte note: %1

en: Paste failed
da: Indsættelse mislykkedes

[ctx: @action]
en: Lock Note | Lock Notes
da[0]: Lås note
da[1]: Lås noter

en: Lock selected notes
da: Lås valgte noter

[ctx: @action]
en: Unlock Note | Unlock Notes
da[0]: Lås note op
da[1]: Lås noter op

en: Unlock selected notes
da: Lås valgte noter op

[ctx: @action]
en: Pin Note | Pin Notes
da[0]: Fastgør note
da[1]: Fastgør noter

en: Pin selected notes
da: Fastgør valgte noter

[ctx: @action]
en: Unpin Note | Unpin Notes
da[0]: Frigør note
da[1]: Frigør noter

en: Unpin selected notes
da: Frigør valgte noter

[ctx: @action]
en: Lock Note Book | Lock Note Books
da[0]: Lås notesbog
da[1]: Lås notesbøger

en: Lock selected note books
da: Lås valgte notesbøger

[ctx: @action]
en: Unlock Note Book | Unlock Note Books
da[0]: Lås notesbog op
da[1]: Lås notesbøger op

en: Unlock selected note books
da: Lås valgte notesbøger op

en: &New Note
da: &Ny note

en: Add a new note to a selected note book
da: Føj en ny note til en valgt notesbog

en: Change Note Color...
da: Skift notefarve...

en: Changes the color of a selected notes
da: Ændrer farven på en valgt note

en: Change Note Book Color...
da: Skift farve på notesbog...

en: Changes the color of a selected note books
da: Skifter farven på en valgt notesbog
