kjots - en to de translation catalogue (50 entries)

en: KDE note taking utility
de: KDE-Dienstprogramm zum Erstellen von Notizen

en: Copyright © 1997–2020 KJots authors
de: Copyright © 1997–2020 KJots-Autoren

en: Maintainer
de: Betreuer

en: Port to KDE Frameworks 5
de: Portierung zu KDE Frameworks 5

en: Original author
de: Ursprünglicher Autor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
de: So lange wartet KJots, bis ungespeicherte Änderungen automatisch gespeichert werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
de: &Automatisch speichern alle:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
de: 1 Minute

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
de:  Minuten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
de: Wenn „Regelmäßig Automatisch speichern“ ausgewählt ist, speichert KJots automatisch Änderungen an Büchern nach dem vorgegebenen Zeitintervall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
de: Änderungen periodisch &speichern

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
de: Sollen Bücher automatisch gespeichert werden.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
de: Abstand in Minuten, nach dem die Bücher automatisch gespeichert werden sollen.

[ctx: @info:action]
en: Speak Text
de: Text vorlesen

[ctx: @action]
en: Copy &Into Page Title
de: In Seiten&titel kopieren

[ctx: @action creates and manages hyperlinks]
en: Link
de: Verknüpfung

[ctx: @action]
en: Auto Decimal List
de: Automatische Dezimalliste

[ctx: @action]
en: Insert Date
de: Datum einfügen

[ctx: @title:column title of a note]
en: Title
de: Titel

[ctx: @title:column creation date and time of a note]
en: Created
de: Erstellt

[ctx: @title:column last modification date and time of a note]
en: Modified
de: Geändert

[ctx: @title:column size of a note]
en: Size
de: Größe

en: &Configure KJots...
de: KJots ein&richten ...

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
de: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
de: &Gehe zu

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
de: E&xtras

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
de: Haupt-Werkzeugleiste

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
de: Text-Werkzeugleiste

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
de: Format-Werkzeugleiste

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools Toolbar
de: Extras-Werkzeugleiste

en: &Bookmarks
de: &Lesezeichen

en: Export
de: Exportieren

en: To Text File...
de: Als Textdatei ...

en: To HTML File...
de: Als HTML-Datei ...

en: Next Book
de: Nächstes Buch

en: Previous Book
de: Vorheriges Buch

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
de: Zwei Spalten

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
de: Drei Spalten

[ctx: @title:window config dialog page]
en: Misc
de: Verschiedenes

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
de: Inhaltsverzeichnis

en: <qt>Could not open "%1" for writing</qt>
de: <qt>„%1“ lässt sich nicht zum Schreiben öffnen</qt>

[ctx: @title:window]
en: Multiple selection
de: Mehrfachauswahl

en: Close Document
de: Dokument schließen

en: Error message:
    %1
de: Fehlermeldung;
    %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
de: Verknüpfung bearbeiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Link &Text:
de: Verknüpfungs&text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
de: Verknüpfungsziel:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
de: Neue Seite

en: Paste failed
de: Einfügen fehlgeschlagen

en: &New Note
de: &Neue Notiz
