kjots - en to fa translation catalogue (14 entries)

en: KDE note taking utility
fa: یادداشت برداری سودمند KDE

en: Original author
fa: نویسنده اصلی

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
fa: KJots چند دقیقه قبل از ذخیره خودکار تغییرات، منتظر می‌ماند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
fa: &ذخیره هر:‌

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
fa: ۱ دقیقه

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
fa:  دقیقه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
fa: &ذخیره دوره‌ای‌ تغییرات‌

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
fa: آیا باید کتابها به طور خودکار ذخیره شوند.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
fa: فاصله به دقیقه، که در آن باید کتابها به طور خودکار ذخیره شوند.

en: Export
fa: صادرات

en: To Text File...
fa: به پرونده متنی...

en: To HTML File...
fa: به پرونده زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی...

en: Next Book
fa: کتاب بعدی

en: Previous Book
fa: کتاب قبلی
