kjots - en to fi translation catalogue (122 entries)

en: KDE note taking utility
fi: KDE muistiinpano-ohjelma

en: Copyright © 1997–2020 KJots authors
fi: Tekijänoikeudet © 1997–2020 KJotsin tekijät

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Port to KDE Frameworks 5
fi: Sovitus KDE Frameworks 5:een

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
fi: Tämä on minuuttien määrä, jonka KJots odottaa ennen muutosten automaattitallennusta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
fi: Tallenna joka:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
fi: minuutti

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
fi: . minuutti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
fi: Kun "Tallenna muutokset määräajoin" on valittuna, KJots tallentaa kirjoihin tehdyt muutokset automaattisesti määräajoin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
fi: &Tallenna muutokset määräajoin

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
fi: Tallennetaanko kirjat automaattisesti vai ei.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
fi: Kirjojen automaattisen tallennuksen aikaväli minuutteina.

[ctx: @info:action]
en: Speak Text
fi: Puhu teksti

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Click to follow the hyperlink: %1
fi: Seuraa hyperlinkkiä napsauttamalla: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Click to open note: %1
fi: Avaa muistiinpano napsauttamalla: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Click to open book: %1
fi: Avaa kirja napsauttamalla: %1

[ctx: @action]
en: Copy &Into Page Title
fi: K&opioi sivun otsikkoon

[ctx: @action creates and manages hyperlinks]
en: Link
fi: Linkki

[ctx: @action]
en: Auto Bullet List
fi: Automaattinen luetelma

[ctx: @action]
en: Auto Decimal List
fi: Automaattinen numeroitu luettelo

[ctx: @action]
en: Insert Date
fi: Lisää päiväys

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Ctrl+click to open note: %1
fi: Avaa muistiinpano Ctrl+napsauttamalla: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Ctrl+click to open book: %1
fi: Avaa kirja Ctrl+napsauttamalla: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Ctrl+click to follow the hyperlink: %1
fi: Avaa hyperlinkki Ctrl+napsauttamalla: %1

en: Enter link URL, or another note or note book...
fi: Anna linkin verkko-osoite, toinen muistiinpano tai muistikirja…

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column title of a note]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title:column creation date and time of a note]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: @title:column last modification date and time of a note]
en: Modified
fi: Muutettu

[ctx: @title:column size of a note]
en: Size
fi: Koko

en: &Configure KJots...
fi: K&jotsin asetukset…

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
fi: M&uotoile

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: &Siirry

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
fi: Tekstityökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
fi: Muotoilutyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools Toolbar
fi: Työkalujen työkalurivi

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: Export
fi: Vie

en: To Text File...
fi: Tekstitiedostoksi…

en: To HTML File...
fi: HTML-tiedostoksi…

en: Next Book
fi: Seuraava kirja

en: Previous Book
fi: Edellinen kirja

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
fi: Kaksi saraketta

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
fi: Kolme saraketta

[ctx: @title:window config dialog page]
en: Misc
fi: Sekalaiset

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
fi: Sisällysluettelo

en: <qt>Could not open "%1" for writing</qt>
fi: <qt>Tiedostoa ”%1” ei voitu avata kirjoitettavaksi</qt>

[ctx: @title:window]
en: Multiple selection
fi: Monivalinta

en: Unable to save the note.
    You can save your note to a local file using the "File - Export" menu,
    otherwise you will lose your changes!
    Do you want to close anyways?
fi: Muistiinpanoa ei voida tallentaa.
    Voit tallentaa muistiinpanosi paikalliseksi tiedostoksi valitsemalla
    valikosta Tiedosto → Vie. Muutoin muutokset menetetään.
    Haluatko silti sulkea?

en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

en: Error message:
    %1
fi: Virheilmoitus:
    %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
fi: Muokkaa linkkiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Link &Text:
fi: Linkin t&eksti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
fi: Linkin osoite:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
fi: Uusi sivu

en: New Note Book...
fi: Uusi muistikirja…

en: Add a new note book to the currently selected bookshelf.
fi: Lisää valittuun kirjahyllyyn uusi muistikirja.

[ctx: @title:window]
en: New Note Book
fi: Uusi muistikirja

en: Could not create note book: %1
fi: Muistikirjaa ei voitu luoda: %1

en: Note book creation failed
fi: Muistikirjan luominen epäonnistui

en: Copy Note Book | Copy %1 Note Books
fi[0]: Kopioi muistikirja
fi[1]: Kopioi %1 muistikirjaa

en: Copy the selected note books to the clipboard.
fi: Kopioi valitut muistikirjat leikepöydälle.

en: Delete Note Book | Delete %1 Note Books
fi[0]: Poista muistikirja
fi[1]: Poista %1 muistikirjaa

en: Delete the selected note books from the bookshelf.
fi: Poista valitut muistikirjat kirjahyllystä.

en: Do you really want to delete this note book and all its contents? | Do you really want to delete %1 note books and all their contents?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän muistikirjan sisältöineen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 muistikirjaa sisältöineen?

[ctx: @title:window]
en: Delete note book? | Delete note books?
fi[0]: Poistetaanko muistikirja?
fi[1]: Poistetaanko muistikirjat?

en: Could not delete note book: %1
fi: Ei voitu poistaa muistikirjaa: %1

en: Note book deletion failed
fi: Muistikirjan poistaminen epäonnistui

en: Update Note Book | Update %1 Note Books
fi[0]: Päivitä muistikirja
fi[1]: Päivitä %1 muistikirjaa

en: Update the content of the selected note books.
fi: Päivitä valittujen muistikirjojen sisältö.

en: Cut Note Book | Cut %1 Note Books
fi[0]: Leikkaa muistikirja
fi[1]: Leikkaa %1 muistikirjaa

en: Cut the selected note books from the bookshelf.
fi: Leikkaa valitut muistikirjat kirjahyllystä.

en: Note Book Properties...
fi: Muistikirjan ominaisuudet…

en: Open a dialog to edit the properties of the selected note book.
fi: Avaa ikkunan, jossa voi muokata valitun muistikirjan ominaisuuksia.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Note Book %1
fi: Muistikirjan %1 ominaisuudet

en: Copy Note | Copy %1 Notes
fi[0]: Kopioi muistiinpano
fi[1]: Kopioi %1 muistiinpanoa

en: Copy the selected notes to the clipboard.
fi: Kopioi valitut muistiinpanot leikepöydälle.

en: Delete Note | Delete %1 Notes
fi[0]: Poista muistiinpano
fi[1]: Poista %1 muistiinpanoa

en: Delete the selected notes from the note book.
fi: Poistaa valitut muistiinpanot muistikirjasta.

en: Do you really want to delete the selected note? | Do you really want to delete %1 notes?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa valitun muistiinpanon?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa valitut %1 muistiinpanoa?

[ctx: @title:window]
en: Delete Note? | Delete Notes?
fi[0]: Poistetaanko muistiinpano?
fi[1]: Poista?

en: Could not delete note: %1
fi: Muistiinpanoa ei voitu poistaa: %1

en: Note deletion failed
fi: Muistiinpano poistaminen epäonnistui

en: Cut Note | Cut %1 Notes
fi[0]: Leikkaa muistiinpano
fi[1]: Leikkaa %1 muistiinpanoa

en: Cut the selected notes from the note book.
fi: Leikkaa valitut muistiinpanot muistikirjasta.

en: Add &Bookshelf...
fi: Lisää kirja&hylly…

en: Add a new bookshelf<p>You will be presented with a dialog where you can select the type of the bookshelf that shall be added.</p>
fi: Lisää uusi kirjahyllyn<p>Avaa ikkunan, josta voit valita lisättävän kirjahyllyn tyypin.</p>

[ctx: @title:window]
en: Add Bookshelf
fi: Lisää kirjahylly

en: Could not create bookshelf: %1
fi: Kirjahyllyä ei voitu luoda: %1

en: Bookshelf creation failed
fi: Kirjahyllyn luominen epäonnistui

en: &Delete Bookshelf | &Delete %1 Bookshelfs
fi[0]: P&oista kirjahylly
fi[1]: P&oista %1 kirjahyllyä

en: Delete the selected bookshelfs<p>The currently selected bookshelfs will be deleted, along with all the notes they contain.</p>
fi: Poista valitut kirjahyllyt<p>Valitut kirjahyllyt poistetaan niiden sisältämine muistiinpanoineen.</p>

en: Do you really want to delete this bookshelf? | Do you really want to delete %1 bookshelfs?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa tämän kirjahyllyn?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa nämä %1 kirjahyllyä?

[ctx: @title:window]
en: Delete Bookshelf? | Delete Bookshelfs?
fi[0]: Poistetaanko kirjahylly?
fi[1]: Poistetaanko kirjahyllyt?

en: Bookshelf Properties...
fi: Kirjahyllyn ominaisuudet…

en: Open a dialog to edit properties of the selected bookshelf.
fi: Avaa ikkunan, jossa voi muokata valitun kirjahyllyn ominaisuuksia.

en: Update Bookshelf | Update %1 Bookshelfs
fi[0]: Päivitä kirjahylly
fi[1]: Päivitä %1 kirjahyllyä

en: Updates the content of all note books of the selected bookshelfs.
fi: Päivittää valittujen kirjahyllyjen kaikki muistikirjat sisältöineen.

en: Could not paste note: %1
fi: Muistiinpanoa ei voitu liittää: %1

en: Paste failed
fi: Liittäminen epäonnistui

[ctx: @action]
en: Lock Note | Lock Notes
fi[0]: Lukitse muistiinpano
fi[1]: Lukitse muistiinpanot

en: Lock selected notes
fi: Lukitse valitut muistiinpanot

[ctx: @action]
en: Unlock Note | Unlock Notes
fi[0]: Avaa muistiinpanon lukitus
fi[1]: Avaa muistiinpanojen lukitus

en: Unlock selected notes
fi: Avaa valittujen muistiinpanojen lukitus

[ctx: @action]
en: Pin Note | Pin Notes
fi[0]: Kiinnitä muistiipano
fi[1]: Kiinnitä muistiinpanot

en: Pin selected notes
fi: Kiinnitä valitut muistiinpanot

[ctx: @action]
en: Unpin Note | Unpin Notes
fi[0]: Irrota muistiinpano kiinnityksestä
fi[1]: Irrota muistiinpanot kiinnityksestä

en: Unpin selected notes
fi: Irrota valitut muistiipanot kiinnityksestä

[ctx: @action]
en: Lock Note Book | Lock Note Books
fi[0]: Lukitse muistikirja
fi[1]: Lukitse muistikirjat

en: Lock selected note books
fi: Lukitse valitut muistikirjat

[ctx: @action]
en: Unlock Note Book | Unlock Note Books
fi[0]: Avaa muistikirjan lukitus
fi[1]: Avaa muistikirjojen lukitus

en: Unlock selected note books
fi: Avaa valittujen muistikirjojen lukitus

en: &New Note
fi: &Uusi muistiinpano

en: Add a new note to a selected note book
fi: Lisää valittuun muistikirjaan uusi muistiinpano

en: Change Note Color...
fi: Muuta muistiinpanon väriä…

en: Changes the color of a selected notes
fi: Muuttaa valittujen muistiinpanojen väriä

en: Change Note Book Color...
fi: Muuta muistikirjan väriä…

en: Changes the color of a selected note books
fi: Muuttaa valittujen muistikirjojen väriä
