kjots - en to hi translation catalogue (22 entries)

en: KJots
hi: के-जॉट्स

en: KDE note taking utility
hi: केडीई टीप लेने की यूटिलिटी

en: Stephen Kelly
hi: स्टीफन केली

en: Pradeepto K. Bhattacharya
hi: प्रदीप्तो के. भट्टाचार्य

en: Jaison Lee
hi: जेसन ली

en: Aaron J. Seigo
hi: एरॉन जे. सीगो

en: Stanislav Kljuhhin
hi: स्तानिस्लाव क्लजुहिन

en: Christoph Neerfeld
hi: क्रिस्टोफ नीरफ़ील्ड

en: Original author
hi: मूल लेखक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
hi: यह मिनटों की संख्या है, जिसके पश्चात् के-जॉट्स परिवर्तनों को स्वचलित सहजेगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
hi: सहेजें प्रत्येक मिनट: (&a)

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
hi: 1 मिनट

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
hi: मिनट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
hi: परिवर्तन समय समय पर सहेजें (&S)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
hi: क्या पुस्तक स्वचलित सहेजने हैं.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
hi: मिनटों में अंतराल जिसमें पुस्तक स्वचलित सहेजा जाएगा.

en: &Bookmarks
hi:  पसंदीदा  (&B)

en: Export
hi: निर्यात

en: To Text File...
hi: पाठ फ़ाइल में...

en: To HTML File...
hi: एचटीएमएल फ़ाइल में...

en: Next Book
hi: अगला पुस्तक

en: Previous Book
hi: पिछली पुस्तक
