KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (27 entries)

en: KDE note taking utility
hu: KDE jegyzetkészítő alkalmazás

en: Original author
hu: Eredeti szerző

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
hu: A módosítások automatikus mentése ekkora időközönként fog megtörténni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
hu: Mentési időkö&z:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
hu: 1 perc

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
hu:  perc

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
hu: Ha a „Változtatások rendszeres mentése” be van jelölve, a KJots a fent megadott idő után automatikusan menti a változtatásokat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
hu: Változtatá&sok rendszeres mentése

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
hu: Ez határozza meg, hogy a könyveket a program automatikusan elmenti-e.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
hu: A könyvek automatikus mentési időköze (percben).

en: &Configure KJots...
hu: A Kjots &beállítása…

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
hu: &Formátum

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
hu: &Ugrás

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hu: &Eszközök

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Fő eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
hu: Szöveges eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
hu: Formázás eszköztár

en: &Bookmarks
hu: Könyv&jelzők

en: Export
hu: Exportálás

en: To Text File...
hu: Szöveges fájlba…

en: To HTML File...
hu: HTML-fájlba…

en: Next Book
hu: Következő könyv

en: Previous Book
hu: Előző könyv

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
hu: Tartalomjegyzék

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
hu: Linkkezelés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
hu: URL:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
hu: Új lap
