kjots - en to it translation catalogue (122 entries)

en: KDE note taking utility
it: Programma KDE per prendere appunti

en: Copyright © 1997–2020 KJots authors
it: Copyright © 1997–2020 Gli autori di KJots

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Port to KDE Frameworks 5
it: Conversione a KDE Frameworks 5

en: Original author
it: Autore originale

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
it: Questo è il numero di minuti che KJots attende prima di salvare automaticamente le modifiche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
it: S&alva ogni:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
it: 1 minuto

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
it:  minuti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
it: Quando "Salva periodicamente le modifiche" è marcato, KJots salva automaticamente le modifiche degli appunti all'intervallo specificato sotto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
it: &Salva periodicamente le modifiche

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
it: Se gli appunti devono essere salvati automaticamente.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
it: L'intervallo in minuti tra i salvataggi automatici degli appunti.

[ctx: @info:action]
en: Speak Text
it: Pronuncia il testo

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Click to follow the hyperlink: %1
it: Fai clic per seguire il collegamento ipertestuale: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Click to open note: %1
it: Fai clic per aprire la nota: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Click to open book: %1
it: Fai clic per aprire l'appunto: %1

[ctx: @action]
en: Copy &Into Page Title
it: Cop&ia nel titolo della pagina

[ctx: @action creates and manages hyperlinks]
en: Link
it: Collegamento

[ctx: @action]
en: Auto Bullet List
it: Elenco puntato automatico

[ctx: @action]
en: Auto Decimal List
it: Elenco numerato automatico

[ctx: @action]
en: Insert Date
it: Inserisci data

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Ctrl+click to open note: %1
it: Ctrl+clic per aprire la nota: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Ctrl+click to open book: %1
it: Ctrl+clic per aprire l'appunto: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Ctrl+click to follow the hyperlink: %1
it: Ctrl+clic per seguire il collegamento ipertestuale: %1

en: Enter link URL, or another note or note book...
it: Digita l'URL del collegamento, o un'altra nota o taccuino...

[ctx: @title:column]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column title of a note]
en: Title
it: Titolo

[ctx: @title:column creation date and time of a note]
en: Created
it: Creata il

[ctx: @title:column last modification date and time of a note]
en: Modified
it: Modificata il

[ctx: @title:column size of a note]
en: Size
it: Dimensione

en: &Configure KJots...
it: &Configura KJots...

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
it: F&ormatta

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
it: &Vai

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
it: Barra degli strumenti per il testo

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
it: Barra degli strumenti per il formato

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: &Bookmarks
it: &Segnalibri

en: Export
it: Esporta

en: To Text File...
it: In un file di testo...

en: To HTML File...
it: In un file HTML...

en: Next Book
it: Nuovo appunto

en: Previous Book
it: Appunto precedente

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
it: Due colonne

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
it: Tre colonne

[ctx: @title:window config dialog page]
en: Misc
it: Varie

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
it: Indice

en: <qt>Could not open "%1" for writing</qt>
it: <qt>Impossibile aprire «%1» in scrittura</qt>

[ctx: @title:window]
en: Multiple selection
it: Selezione multipla

en: Unable to save the note.
    You can save your note to a local file using the "File - Export" menu,
    otherwise you will lose your changes!
    Do you want to close anyways?
it: Impossibile salvare la nota.
    Puoi salvare la tua nota in un file locale usando il menu «File - Esporta»,
    altrimenti perderai le modifiche!
    Vuoi chiudere comunque?

en: Close Document
it: Chiudi il documento

en: Error message:
    %1
it: Messaggio di errore:
    %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
it: Gestisci collegamenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Link &Text:
it: &Testo  del collegamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
it: URL collegamento:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
it: Nuova pagina

en: New Note Book...
it: Nuovo taccuino...

en: Add a new note book to the currently selected bookshelf.
it: Aggiungi un nuovo taccuino alla libreria attualmente selezionata.

[ctx: @title:window]
en: New Note Book
it: Nuovo taccuino

en: Could not create note book: %1
it: Impossibile creare il taccuino: %1

en: Note book creation failed
it: Creazione del taccuino non riuscita

en: Copy Note Book | Copy %1 Note Books
it[0]: Copia taccuino
it[1]: Copia %1 taccuini

en: Copy the selected note books to the clipboard.
it: Copia i taccuini selezionati dagli appunti.

en: Delete Note Book | Delete %1 Note Books
it[0]: Elimina taccuino
it[1]: Elimina %1 taccuini

en: Delete the selected note books from the bookshelf.
it: Elimina i taccuini selezionati dalla libreria.

en: Do you really want to delete this note book and all its contents? | Do you really want to delete %1 note books and all their contents?
it[0]: Vuoi davvero eliminare questo taccuino e tutti i suoi contenuti?
it[1]: Vuoi davvero eliminare %1 taccuini e tutti i loro contenuti?

[ctx: @title:window]
en: Delete note book? | Delete note books?
it[0]: Vuoi eliminare il taccuino?
it[1]: Vuoi eliminare i taccuini?

en: Could not delete note book: %1
it: Impossibile eliminare il taccuino: %1

en: Note book deletion failed
it: Eliminazione del taccuino non riuscita

en: Update Note Book | Update %1 Note Books
it[0]: Aggiorna taccuino
it[1]: Aggiorna %1 taccuini

en: Update the content of the selected note books.
it: Aggiorna il contenuto dei taccuini selezionati.

en: Cut Note Book | Cut %1 Note Books
it[0]: Taglia taccuino
it[1]: Taglia %1 taccuini

en: Cut the selected note books from the bookshelf.
it: Taglia i taccuini selezionati dalla libreria.

en: Note Book Properties...
it: Proprietà del taccuino...

en: Open a dialog to edit the properties of the selected note book.
it: Apri una finestra per modificare le proprietà del taccuino selezionato.

[ctx: @title:window]
en: Properties of Note Book %1
it: Proprietà del taccuino %1

en: Copy Note | Copy %1 Notes
it[0]: Copia nota
it[1]: Copia %1 note

en: Copy the selected notes to the clipboard.
it: Copia gli appunti selezionati negli appunti.

en: Delete Note | Delete %1 Notes
it[0]: Elimina nota
it[1]: Elimina %1 note

en: Delete the selected notes from the note book.
it: Elimina le note selezionate dal taccuino.

en: Do you really want to delete the selected note? | Do you really want to delete %1 notes?
it[0]: Vuoi davvero eliminare la nota selezionata?
it[1]: Vuoi davvero eliminare %1 note?

[ctx: @title:window]
en: Delete Note? | Delete Notes?
it[0]: Vuoi eliminare la nota?
it[1]: Vuoi eliminare le note?

en: Could not delete note: %1
it: Impossibile eliminare la nota: %1

en: Note deletion failed
it: Eliminazione della nota non riuscita

en: Cut Note | Cut %1 Notes
it[0]: Taglia nota
it[1]: Taglia %1 note

en: Cut the selected notes from the note book.
it: Taglia la nota selezionata dal taccuino.

en: Add &Bookshelf...
it: Aggiungi li&breria...

en: Add a new bookshelf<p>You will be presented with a dialog where you can select the type of the bookshelf that shall be added.</p>
it: Aggiungi una nuova libreria <p> Sarà visualizzata una finestra in cui è possibile selezionare il tipo di libreria da aggiungere. </p>

[ctx: @title:window]
en: Add Bookshelf
it: Aggiungi libreria

en: Could not create bookshelf: %1
it: Impossibile creare la libreria: %1

en: Bookshelf creation failed
it: Creazione della libreria non riuscita

en: &Delete Bookshelf | &Delete %1 Bookshelfs
it[0]: &Elimina libreria
it[1]: &Elimina %1 librerie

en: Delete the selected bookshelfs<p>The currently selected bookshelfs will be deleted, along with all the notes they contain.</p>
it: Elimina le libreria selezionate<p>Le librerie attualmente selezionate saranno eliminate, insieme a tutte le note che contengono.</p>

en: Do you really want to delete this bookshelf? | Do you really want to delete %1 bookshelfs?
it[0]: Vuoi davvero eliminare questa libreria?
it[1]: Vuoi davvero eliminare %1 librerie?

[ctx: @title:window]
en: Delete Bookshelf? | Delete Bookshelfs?
it[0]: Vuoi eliminare la libreria?
it[1]: Vuoi eliminare le librerie?

en: Bookshelf Properties...
it: Proprietà della libreria...

en: Open a dialog to edit properties of the selected bookshelf.
it: Apri una finestra per modificare le proprietà della libreria selezionata.

en: Update Bookshelf | Update %1 Bookshelfs
it[0]: Aggiorna libreria
it[1]: Aggiorna %1 librerie

en: Updates the content of all note books of the selected bookshelfs.
it: Aggiorna il contenuto di tutti i taccuini delle librerie selezionate

en: Could not paste note: %1
it: Impossibile incollare la nota: %1

en: Paste failed
it: Incollatura non riuscita

[ctx: @action]
en: Lock Note | Lock Notes
it[0]: Blocca nota
it[1]: Blocca note

en: Lock selected notes
it: Blocca le note selezionate

[ctx: @action]
en: Unlock Note | Unlock Notes
it[0]: Sblocca nota
it[1]: Sblocca note

en: Unlock selected notes
it: Sblocca le note selezionate

[ctx: @action]
en: Pin Note | Pin Notes
it[0]: Appunta nota
it[1]: Appunta note

en: Pin selected notes
it: Appunta le note selezionate

[ctx: @action]
en: Unpin Note | Unpin Notes
it[0]: Libera nota
it[1]: Libera note

en: Unpin selected notes
it: Libera le note selezionate

[ctx: @action]
en: Lock Note Book | Lock Note Books
it[0]: Blocca taccuino
it[1]: Blocca taccuini

en: Lock selected note books
it: Blocca i taccuini selezionati

[ctx: @action]
en: Unlock Note Book | Unlock Note Books
it[0]: Sblocca taccuino
it[1]: Sblocca taccuini

en: Unlock selected note books
it: Sblocca i taccuini selezionati

en: &New Note
it: &Nuova nota

en: Add a new note to a selected note book
it: Aggiungi una nuova nota a un taccuino selezionato

en: Change Note Color...
it: Cambia colore della nota...

en: Changes the color of a selected notes
it: Cambia il colore delle note selezionate

en: Change Note Book Color...
it: Cambia colore del taccuino...

en: Changes the color of a selected note books
it: Cambia il colore dei taccuini selezionati
