kjots - en to ja translation catalogue (24 entries)

en: KDE note taking utility
ja: KDE メモ帳ユーティリティ

en: Original author
ja: オリジナルの作者

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
ja: KJots が自動的に変更を保存する間隔を分単位で指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
ja: 保存間隔(&E):

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
ja: 1 分

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
ja:  分

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
ja: 変更を定期的に保存する(&S)

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
ja: ブックを自動的に保存するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
ja: ブックを自動的に保存する間隔 (分)。

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
ja: 書式(&O)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ja: 移動(&G)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
ja: テキストツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
ja: 書式ツールバー

en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: Export
ja: エクスポート(&E)

en: To Text File...
ja: テキストファイルへ(&T)...

en: To HTML File...
ja: HTML ファイルへ(&H)...

en: Next Book
ja: 次のブック

en: Previous Book
ja: 前のブック

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
ja: 目次

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
ja: リンクの管理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
ja: リンクの URL:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
ja: 新しいページ
