kjots - en to lt translation catalogue (26 entries)

en: KDE note taking utility
lt: KDE užrašų rašymo priemonė

en: Original author
lt: Pradinis autorius

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
lt: Tiek minučių KJots lauks prieš išsaugant pakeitimus automatiškai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
lt: Į&rašyti kas:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
lt: 1 minutė

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
lt:  minutės

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
lt: Pažymėjus „Įjungti autoišsaugojimą“ KJots automatiškai išsaugos pakeitimus knygose žemiau nurodytu intervalu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
lt: Į&rašyti pakeitimus periodiškai

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
lt: Ar knygos turi būti automatiškai įrašomos.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
lt: Intervalas minutėmis, kuriuo puslapiai turi būti automatiškai įrašomi.

en: &Configure KJots...
lt: &Konfigūruoti KJots...

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
lt: F&ormatas

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
lt: &Eiti

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
lt: Į&rankiai

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
lt: Teksto įrankinė

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
lt: Formatavimo įrankinė

en: &Bookmarks
lt: Ž&ymelės

en: Export
lt: Eksportuoti

en: To Text File...
lt: Į teksto failą...

en: To HTML File...
lt: Į HTML failą...

en: Next Book
lt: Kita knyga

en: Previous Book
lt: Ankstesnė knyga

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
lt: Turinys

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
lt: Tvarkyti nuorodą

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
lt: Nuorodos URL:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
lt: Naujas puslapis
