kjots - en to lv translation catalogue (22 entries)

en: KDE note taking utility
lv: KDE piezīmju utilīta

en: Original author
lv: Sākotnējais autors

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
lv: Pēc cik minūtēm saglabāt izmaiņas automātiski.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
lv: S&aglabāt katras:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
lv: 1 minūte

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
lv: minūtes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
lv: &Saglabāt izmaiņas periodiski

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
lv: Vai grāmatu saglabāt automātiski.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
lv: Intervāls minūtēs, pēc kurām automātiski saglabāt.

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
lv: F&ormāts

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
lv: &Iet

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
lv: &Rīki

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
lv: Teksta rīkjosla

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
lv: Formāta rīkjosla

en: &Bookmarks
lv: &Grāmatzīmes

en: Export
lv: Eksports

en: To Text File...
lv: Uz teksta failu...

en: To HTML File...
lv: Uz HTML failu

en: Next Book
lv: Nākamā grāmata

en: Previous Book
lv: Iepriekšējā grāmata

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
lv: Pārvaldīt saiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
lv: Saites URL:
