kjots - en to nb translation catalogue (26 entries)

en: KDE note taking utility
nb: KDE Notisverktøy

en: Original author
nb: Opprinnelig forfatter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
nb: Så mange minutter venter KJots før endringer blir autolagret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
nb: Lagr&e hvert:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
nb: 1 minutt

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
nb:  minutter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
nb: Når "periodisk endringslagring" er slått på vil KJots automatisk lagre endringer gjort i bøkene med det tidsintervallet som er oppgitt nedenfor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
nb: &Lagre endringer periodisk

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
nb: Om bøker skal lagres automatisk.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
nb: Intervallet i minutter mellom automatisk lagring av bøker.

en: &Configure KJots...
nb: &Sett opp KJots …

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nb: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nb: Verk&tøy

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
nb: Tekstverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
nb: Formatverktøylinje

en: &Bookmarks
nb: &Bokmerker

en: Export
nb: Eksporter

en: To Text File...
nb: Til tekstfil …

en: To HTML File...
nb: Til HTML-fil …

en: Next Book
nb: Neste bok

en: Previous Book
nb: Forrige bok

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
nb: Innholdsfortegnelse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
nb: Håndter lenke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
nb: Lenke-URL:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
nb: Ny side
