kjots - en to nds translation catalogue (27 entries)

en: KDE note taking utility
nds: Notizen-Warktüüch för KDE

en: Original author
nds: Orginaalautor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
nds: Kjots töövt disse Tiet, ehr Ännern automaatsch sekert warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
nds: Sekern jümmers n&a:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
nds: 1 Minuut

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
nds:  Minuten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
nds: Wenn "Ännern perioodsch sekern" anmaakt is, warrt ännerte Böker automaatsch na de nerrn angeven Tiet sekert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
nds: Ännern perioodsch &sekern

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
nds: Gifft an, wat Bökers automaatsch sekert warrn schöölt

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
nds: De Tiet, na de KJots Bökers auotmaatsch sekert.

en: &Configure KJots...
nds: KJots &instellen...

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
nds: F&ormaat

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nds: &Gahn na

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
nds: Text-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
nds: Formaat-Warktüüchbalken

en: &Bookmarks
nds: &Leestekens

en: Export
nds: Exporteren

en: To Text File...
nds: As Textdatei...

en: To HTML File...
nds: As HTML-Datei...

en: Next Book
nds: Nakamen Book

en: Previous Book
nds: Verleden Book

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
nds: Inholtverteken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
nds: Link plegen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
nds: Link-URL:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
nds: Nieg Siet
