kjots - en to nn translation catalogue (48 entries)

en: KDE note taking utility
nn: Notatverktøy for KDE

en: Copyright © 1997–2020 KJots authors
nn: © 1997–2020 KJots-utviklarane

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: Port to KDE Frameworks 5
nn: Port til KDE Frameworks 5

en: Original author
nn: Opphavsperson

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
nn: Her vel du kor lenge KJots skal venta før endringane automatisk vert lagra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
nn: Lagra &kvart:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
nn: 1 minutt

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
nn:  minutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
nn: &Lagra endringane regelmessig

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
nn: Vel om bøkene skal lagrast automatisk.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
nn: Intervallet i minutt mellom kvar gong bøkene vert lagra automatisk.

[ctx: @info:action]
en: Speak Text
nn: Les opp teksten

[ctx: @action]
en: Copy &Into Page Title
nn: Kopier &til sidetittel

[ctx: @action creates and manages hyperlinks]
en: Link
nn: Lenkje

[ctx: @action]
en: Auto Bullet List
nn: Automatisk punktmerking

[ctx: @action]
en: Auto Decimal List
nn: Automatisk desimalliste

[ctx: @action]
en: Insert Date
nn: Set inn dato

[ctx: @title:column]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @title:column title of a note]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @title:column creation date and time of a note]
en: Created
nn: Oppretta

[ctx: @title:column last modification date and time of a note]
en: Modified
nn: Endra

[ctx: @title:column size of a note]
en: Size
nn: Storleik

en: &Configure KJots...
nn: &Set opp KJots …

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nn: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
nn: Tekstverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
nn: Formateringsverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools Toolbar
nn: Verktøy-verktøylinje

en: &Bookmarks
nn: &Bokmerke

en: Export
nn: Eksporter

en: To Text File...
nn: Til tekstfil …

en: To HTML File...
nn: Til HTML-fil …

en: Next Book
nn: Neste bok

en: Previous Book
nn: Førre bok

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
nn: To kolonnar

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
nn: Tre kolonnar

[ctx: @title:window config dialog page]
en: Misc
nn: Ymse

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
nn: Innhaldsliste

[ctx: @title:window]
en: Multiple selection
nn: Fleirmerking

en: Close Document
nn: Lukk dokument

en: Error message:
    %1
nn: Feilmelding:
    %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
nn: Handsam lenkje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Link &Text:
nn: Lenkje&tekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
nn: Lenkjeadresse:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
nn: Ny side
