kjots - en to pt_BR translation catalogue (73 entries)

en: KDE note taking utility
pt_BR: Utilitário de tomada de notas do KDE

en: Copyright © 1997–2020 KJots authors
pt_BR: Copyright © 1997–2020 Os autores do KJots

en: Maintainer
pt_BR: Mantenedor

en: Port to KDE Frameworks 5
pt_BR: Migração para o KDE Frameworks 5

en: Original author
pt_BR: Autor original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: This is the number of minutes KJots will wait before automatically saving changes.
pt_BR: Este é o número de minutos que o KJots aguardará antes de salvar as alterações automaticamente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: S&ave every:
pt_BR: Salvar a &cada:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en: 1 minute
pt_BR: 1 minuto

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_AutoSaveInterval)
en:  minutes
pt_BR:  minutos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: When "Save changes periodically" is checked, KJots will automatically save changes made to books at the interval defined below.
pt_BR: Quando a opção "Salvar as alterações periodicamente" estiver assinalada, o KJots salvará automaticamente as alterações feitas nos livros, no intervalo definido abaixo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoSave)
en: &Save changes periodically
pt_BR: &Salvar as alterações periodicamente

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (kjots)
en: Whether books should be saved automatically.
pt_BR: Decide se os livros devem ou não ser salvos automaticamente.

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSaveInterval), group (kjots)
en: The interval in minutes at which books should be saved automatically.
pt_BR: O intervalo em minutos nos quais os livros devem ser salvos automaticamente.

[ctx: @info:action]
en: Speak Text
pt_BR: Falar texto

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Click to follow the hyperlink: %1
pt_BR: Clique para seguir o link: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Click to open note: %1
pt_BR: Clique para abrir a nota: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Click to open book: %1
pt_BR: Clique para abrir o livro: %1

[ctx: @action]
en: Copy &Into Page Title
pt_BR: Cop&iar no título da página

[ctx: @action]
en: Auto Decimal List
pt_BR: Lista decimal automática

[ctx: @action]
en: Insert Date
pt_BR: Inserir data

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to note (i.e. Notes / Notebook / Note)]
en: Ctrl+click to open note: %1
pt_BR: Ctrl+clique para abrir a nota: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is a full path to book (i.e. Notes / Notebook)]
en: Ctrl+click to open book: %1
pt_BR: Ctrl+clique para abrir o livro: %1

[ctx: @info:tooltip %1 is hyperlink address]
en: Ctrl+click to follow the hyperlink: %1
pt_BR: Ctrl+clique para seguir o link: %1

[ctx: @title:column]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @title:column title of a note]
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: @title:column creation date and time of a note]
en: Created
pt_BR: Criado

[ctx: @title:column last modification date and time of a note]
en: Modified
pt_BR: Modificado

[ctx: @title:column size of a note]
en: Size
pt_BR: Tamanho

en: &Configure KJots...
pt_BR: &Configurar o KJots...

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
pt_BR: F&ormatar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt_BR: E&xibir

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pt_BR: &Ir

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pt_BR: Ferramen&tas

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de texto

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de formatação

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas de configurações

en: &Bookmarks
pt_BR: &Favoritos

en: Export
pt_BR: Exportar

en: To Text File...
pt_BR: Para arquivo texto...

en: To HTML File...
pt_BR: Para arquivo HTML...

en: Next Book
pt_BR: Próximo livro

en: Previous Book
pt_BR: Livro anterior

[ctx: @action:inmenu]
en: Two Columns
pt_BR: Duas colunas

[ctx: @action:inmenu]
en: Three Columns
pt_BR: Três colunas

[ctx: @title:window config dialog page]
en: Misc
pt_BR: Diversos

[ctx: Header for 'Table of contents' section of rendered output]
en: Table of contents
pt_BR: Sumário

en: <qt>Could not open "%1" for writing</qt>
pt_BR: <qt>Não foi possível abrir "%1 para gravação</qt>

[ctx: @title:window]
en: Multiple selection
pt_BR: Múltipla seleção

en: Unable to save the note.
    You can save your note to a local file using the "File - Export" menu,
    otherwise you will lose your changes!
    Do you want to close anyways?
pt_BR: Não foi possível salvar a nota.
    Você pode salvar sua nota em um arquivo local usando o menu "Arquivo - Exportar",
    do contrário você perderá suas alterações!
    Deseja fechar mesmo assim?

en: Close Document
pt_BR: Fechar documento

en: Error message:
    %1
pt_BR: Mensagem de erro:
    %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkDialog)
en: Manage Link
pt_BR: Gerenciar link

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel)
en: Link &Text:
pt_BR: &Texto do link:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, linkUrlLabel)
en: Link URL:
pt_BR: URL do link:

[ctx: The default name for new pages.]
en: New Page
pt_BR: Nova página

en: Copy Note | Copy %1 Notes
pt_BR[0]: Copiar nota
pt_BR[1]: Copiar %1 notas

en: Copy the selected notes to the clipboard.
pt_BR: Copia as notas selecionadas para a área de transferência.

en: Delete Note | Delete %1 Notes
pt_BR[0]: Excluir nota
pt_BR[1]: Excluir %1 notas

en: Do you really want to delete the selected note? | Do you really want to delete %1 notes?
pt_BR[0]: Deseja realmente excluir a nota selecionada?
pt_BR[1]: Deseja realmente excluir as %1 notas selecionadas?

[ctx: @title:window]
en: Delete Note? | Delete Notes?
pt_BR[0]: Excluir nota?
pt_BR[1]: Excluir notas?

en: Could not delete note: %1
pt_BR: Não foi possível excluir a nota: %1

en: Note deletion failed
pt_BR: Falha ao excluir a nota

en: Cut Note | Cut %1 Notes
pt_BR[0]: Cortar nota
pt_BR[1]: Cortar %1 notas

en: Could not paste note: %1
pt_BR: Não foi possível colar a nota: %1

en: Paste failed
pt_BR: Falha ao colar

[ctx: @action]
en: Lock Note | Lock Notes
pt_BR[0]: Bloquear nota
pt_BR[1]: Bloquear notas

en: Lock selected notes
pt_BR: Bloquear notas selecionadas

[ctx: @action]
en: Unlock Note | Unlock Notes
pt_BR[0]: Desbloquear nota
pt_BR[1]: Desbloquear notas

en: Unlock selected notes
pt_BR: Desbloquear notas selecionadas

en: &New Note
pt_BR: &Nova nota

en: Change Note Color...
pt_BR: Alterar cor da nota...

en: Changes the color of a selected notes
pt_BR: Altera a cor das notas selecionadas
